Лювен лише зміцнив моє уявлення про Бельгію, як країну з найгарнішою в Європі архітектурою. Лювенська ратуша – неперевершена і найдосконаліша, вона немає собі рівних у світі. Лювен я відкрив не лише для себе. Коли ввечері ми зібралися в готелі із членами нашої делегації, і всі ми думали, як гарно провести вечір, я запропонував поїздку в Лювен. Мої колеги-парламентарі і наш представник в Брюсселі були неабияк вражені містом. Керівник нашого брюссельського партійного осередку навіть сказав, що коли його родина приїде до Брюсселю, він в першу чергу покаже їм Лювен :)
Місто розташоване у 20 хвилинах їзди від Брюсселю на схід від столиці в провінції Фламандський Брабант. Перша письмова згадка про Лювен датується 891 роком, коли армія вікінгів зазнала поразки від війська франкського короля Арнульфа Каринтійського у битві поблизу міста. За легендою, саме ця подія визначила кольори прапора Лювена, послідовність червоного, білого і знову червоного кольорів, що символізує вкриті кров’ю після цієї битви береги річки Дейле.
У XI-XIV століттях місто належало до герцогства Брабант і було його найважливішим торговельним центром. У 1425 році засновано Католицький університет Лювена, перший університет на теренах країни, який перетворив місто на важливий науковий та освітній центр. Протягом XVIII-XIX століть місто закріпило за собою також статус важливого індустріального центру регіону.
У Лювені знаходиться найстаріший у Бельгії Лювенський католицький університет, заснований 1425 року. Протягом 1931—1962 років при сприянні Бельгійського комітету допомоги українським студентам університет закінчили понад 100 українців. Після 1968 року заклад розділився на франкомовний та нідерландськомовний.
Будівля бібліотеки Лювенського католицького університету знаходиться між вокзалом та Великим Ринком, на площі Ladeuzeplein. Бібліотека була заснована в 1636 році. В кінці 18 століття частина зборів була передана в Національну бібліотеку в Парижі, а частина в - бібліотеку Центральної Брюссельської школи (збори якої поповнили потім Королівську Бібліотеку). У 1834 році була сформована нова бібліотека Католицького університету Лювена. До Першої світової війни вона знаходилася в одній з університетських будівель на Старій площі. У 1921-1928 роках було побудовано спеціальну будівлю в стилі неоренесансу, в якому вона знаходиться досі. Це був подарунок США місту і університету, серйозно постраждалим під час війни. Проект будівлі створений Уітні Уорреном.
Висота вежі-беффруа, що височіє над будівлею, складає 87 метрів. У ній же знаходиться карильон, який є одним з найбільших в Європі. Він був також подарований американськими інженерами на згадку про усіх загиблих у війні. У підборі 48 дзвонів, по кількості штатів в Америці за станом на початок 20 віків. Найбільший важить сім тонн і носить назву "Дзвін свободи Лювена", а на іншому дзвоні нанесені написи, що закликають до миру.
Друга світова війна стала ще одним важким випробуванням для бібліотеки. У травні 1940 вона була майже повністю зруйнована, майже 900 000 книг згоріло. У подальші роки будівлю відновили по оригінальних кресленнях, а в 1987 будівлю стало пам'ятником культури, що охоронявся. З 1999 по 2003 рік фасади і дах бібліотеки були ретельно відреставровані.
Протятий жук біля бібліотеки:
Великий ринок – головна площа Лювена, оточена шедеврами архітектури ХV – ХVI століть. Вона знаходиться на відстані близько 1 км на північний захід від залізничного вокзалу, від якого до неї веде вулиця Bondgenotenlaan.
Площа з'явилася тоді ж, коли був заснований Лювенский Університет. Тут знаходяться найголовніші пам'ятки міста - будівля лювенської ратуші і церква святого Петра, а також цехові будинки, побудовані, головним чином, в стилі брабантской пізньої готики. Окрім цього, на площі є багато кафе і ресторанів, де можна перекусити після прогулянки по місту.
Ратуша – головний шедевр площі, Лювена, а може й всієї Бельгії. З нею ми докладно познайомимося у наступній розповіді.
Будинки на Великому Ринку:
В східній частині Великого Ринку, поряд з лювенською ратушею, знаходиться Будинок Зборів. Його збудували за рішенням адміністрації міста за проектом архітектора Маттеуса де Лайенса, який брав участь в зведенні і інших відомих в місті споруд. Насправді, це був комплекс з трьох будівель, одна з яких називалася Будинком Зборів. Спочатку він використовувався як приміщення для проведення всіляких засідань і зустрічей міських суспільств і організацій. Пізніше тут стали проводитися урочисті заходи і банкети.
До 1817 року будівля занепала, і її вирішили знести. До 1832 року її замінила нова будівля, виконаного в неокласичному стилі, за проектом архітектора ван дер Стратена. У 1914 році вона практично повністю згоріла, і було прийнято рішення її відновити. Архітектором став Максиме Виндерс, а будівництво було завершене до 1928 року. У будівлі розташувався Національний банк, а в нішах на стінах були встановлені скульптури, що зображують директорів банку, одягнених в середньовічний одяг.
Під час Другої світової війни Будинок зборів був пошкоджений. У 2002 році Національний банк переїхав в інше місце. У 2005 році Будинок був виставлений на аукціон, його купив успішний лювенский підприємець Ян Каллеверт за ціною більш ніж 6 мільйонів євро. Як він планує розпорядитися цією будівлею, поки точно невідомо, але є інформація, що в нім розміститься готель.
Колегіальна церква св. Петра також знаходиться на Великому Ринку, навпроти міської ратуші і є найстарішим храмом міста. Будівництво нинішньої готичної церкви тривало між 1425 - 1496 рр. Відомо, що до неї на цьому місці в 986 році стояла дерев'яна церква, побудована в романському стилі, але згоріла в 1176 році.
Храм славиться великою кількістю скарбів і витворів мистецтва, в нім навіть був створений музей релігійного мистецтва. Скарбниця Святого Петра зберігає роботи живописців XV ст., серед яких "Таємна Вечеря" і "Мучеництво Святого Еразма" у виконанні Дірка Баутса (Dirk Bouts). Також в ній зберігається копія роботи Рогира ван дер Вейдена "Зняття з хреста".
Елементи полум’яніючої готики:
Беффруа-дзвінниця церкви внесена ЮНЕСКО в списки Всесвітньої спадщини.
Будівля пошти:
Старий Ринок розташовується в самому центрі міста, приблизно в сотні метрів на південний захід від Великого Ринку, між вулицями Parijsstraat і Naamsestraat.
Вже в середньовіччі на цій площі була безліч корчем і заїжджих дворів. А перший ринок тут з'явився в 1150 році. Він був відкритий три дні в тиждень.
На площу виходять крило старовинної будівлі Лювенського католицького університету і фасад колегії Святої Трійці, тут же до 1914 року знаходилася будівля університетської бібліотеки. Під час Першої світової війни практично усі будівлі на площі були зруйновані.
Церква святого архангела Михайла (Sint-Michielskerk) знаходиться на вулиці Naamsestraat, на найвищому місці в місті, на відстані близько 350 м на південь від Великої площі. Рішення про будівництво церкви на цьому місці було прийняте членами ієзуїтського ордену в 1650 році. Зведенням керував єзуїт Вільгельм Хессіус, який був більше мистецтвознавцем, ніж архітектором. До 1666 року будівництво було завершене. У 1773 році єзуїтський орден припинив своє існування, і церква була закрита.
За указом імператриці Марії-Терези в 1778 році церква знову стала такою, що діє і отримала статус приходський. В ніч з 10 на 11 травня 1944 року церква була майже повністю зруйнована, але фасад дивом залишився цілий. Відновні роботи завершилися в 1950 році.
Церква побудована у стилі бароко. Фасад прикрашають колони іонічного ордера і пілястра корінфського ордера. На фризах - зображення ангелів, винограду і качанів кукурудзи. Фасад має подібність з пишно прикрашеного вівтаря, тому його називають ще "вівтар на фасаді церкви", і є одним з "семи чудес Лювена". Згідно з оригінальним планом, на даху мав бути великий купол, але він залишився тільки в проекті.
Не знаю, чи то синагога, чи щось інше?
На півдні міста на березі річки Диль розташований Великий бегинаж. Він складається з декількох вулиць, на яких розташовані майже 100 будинків. Вони призначалися для проживання 300 бегинок. З бегинажем ми глибше познайомимося найближчим часом.
І, нарешті, трохи нічого Лювена:
Сподобався пост? Поділись з друзями!
Коментарі
inmigrante
Пон, 02/17/2014 - 14:21
andy_travelua
Пон, 02/17/2014 - 21:38
inmigrante
Пон, 02/17/2014 - 21:59
rbrechko
Пон, 02/17/2014 - 16:18
andy_travelua
Пон, 02/17/2014 - 21:37