Паризький Лувр

Попередня стаття
Паризька ратуша
Наступна стаття
Копенгаген

Луврський палац або палац Лувра (palais du Louvre) або просто Лувр - стародавній королівський замок у Парижі, перебудований у палац, розташований на правом бережу Сени між садом Тюільрі і церквою Сен-Жермен-Л'осерруа. Сьогодні це один із самих багатих музеїв миру - Лувр.

Зведення нинішнього будинку Лувра тривало майже тисячоріччя і невіддільне від історії самого міста Парижа. Перша фортеця Лувра була побудована при Філіпі-Августі в місці, прозваному «Люпара» (Lupara); походження слова невідомо. Дуже багатьом здається, що слово близьке латинському «люпус» (lupus) - вовк, і асоціюється з місцем проживання вовків. Інша версія відносить походження слова «лувр» до мови франків, які були предками нинішніх французів: слово «lauer» або «lower» на старофранцузском означало «сторожова вежа».

Збираючись разом з Річардом Левине Серце в хрестовий похід, король Філіп-Август вирішив відгородити своє місто на острові Сіте (Cité) від будь-яких зовнішніх атак, і особливо з боку своєї родички і претендентів на трон Франції - Плантагенетів. Будівництво нової кріпосної стіни почалося в 1190 році і тривало 20 років. Одна з веж кріпосної стіни, що впирався в Сену, була прозвана Луврською. Її двійник, що стояла на протилежному березі, звалася Нельською. Луг перед Луврською вежею став за наказом Фіоіпа-Августа місцем будівлі фортеці, яка у майбутньому перетворився в королівський замок, а пізніше - в один із самих знаменитих палаців миру.

В 1546 році Франциск I вирішив зробити Лувр своєю головною резиденцією в Парижі. Він доручив архітекторові Пьєру Леско і скульпторові Жану Гужону будівництво сучасного палацу в дусі епохи ренесансу. Роботи почалися незадовго до його смерті. Його син, Генріх II продовжив будівництво. З 1564 року королева Катерина Медичі почала будівництво нового палацу - Палацу Тюильри, поруч із Лувром.

Залишки середньовічного Лувру:

Модель замку Лувр:

Ставши королем в 1589 році, Генріх IV почав реалізацію "Великого проекту", у який входило видалення залишків середньовічної фортеці для збільшення внутрішнього двору, і з'єднання палаців Тюїльрі і Лувра. Палаци були з'єднані за допомогою Великої галереї по проекту архітекторів Жак Андруе та Луї Метезо.

В Луврському палаці розміщується один з найбільших музеїв світу. Музей Лувр демонструє 35 000 експонатів, від найдавніших часів до 19 століття на площі понад 60 000 м².  

В 1682 році Людовик XIV вибрав Версальський палац як свою резиденцію, а Лувр перетворився в місце зберігання королівської колекції, зокрема, з 1692 року, колекції античної скульптури. Під час Французької революції Національна Асамблея постановила, що Лувр повинен використовуватися як музей, демонструючи культурні шедеври країни.

Під час Французької революції Лувр був перетворений на публічний музей. У травні 1791 року, Національна асамблея заявила, що Лувр буде "місцем, в якому будуть зібрані пам'ятки науки і мистецтва". 10 серпня 1792 року Людовик XVI був ув'язнений і королівська колекція Лувра стала національним надбанням. Через побоювання можливих випадків вандалізму або крадіжок, 19 серпня 1972 року Національна асамблея оголосила невідкладну підготовку до відкриття музею. У жовтні комітет почав збирати колекцію для показу заради "збереження національної пам'яті".

Експонати Давнього Єгипту:

Музей відкрився 10 серпня 1793 року в першу річницю повалення монархії. Публіці надавався вільний доступ три дні на тиждень. Колекція нараховувала 537 картин і 184 предметів мистецтва. Три чверті з них були отримані з королівської колекції, решту конфіскували в емігрантів та церкви. Для збільшення і упорядкування колекції, Французька Республіка виділяла 100 000 ліврів на рік. У 1794 році, французька революційна армія почала збирати предмети мистецтва з різних країн Європи. Музей поповнився такими шедеврами як Лаокоон та його сини і Аполлон Бельведерський.

На початковому етапі робота музею була погано організована, художники жили в приміщеннях музею, картини без бирок висіли "одна поруч з іншою від підлоги до стелі". Саме приміщення було закрито в травні 1796 через поганий технічний стан. Музей знову відкрився 14 липня 1801 року, колекції були розташовані в хронологічному порядку, з новим освітленням.

Руська ікона:

При Наполеоні I, розпочалось будівництво північного крила, колекція зростала в результаті успішних військових компаній, завдяки яким музей поповнився іспанськими, австрійськими, голландськими та італійськими роботами. Після єгипетської кампанії 1798-1801, Наполеон призначив першим директором музею Домініка Вівана Денона. Як данина пошани, в 1803 році музей перейменували в "Музей Наполеона". Після поразки французів під Ватерлоо колишні власники творів мистецтва прагнули їх повернути, проте адміністратори Лувру не бажали виконувати ці вимоги і сховали багато робіт у приватних колекціях. У відповідь, іноземні держави послали емісарів до Лондона за допомогою, після чого багато робіт були повернуті, навіть ті, які пройшли реставрацію в Луврі.

Зала Наполеона:

Імператорська корона:

В часи реставрації Бурбонів (1814-1830), Людовік XVIII та Карл X збільшили колекцію на 135 робіт на загальну суму 720 000 франків. Це було менше, ніж сума, виділена на реставрацію Версалю. Після створення Другої республіки в 1848 році, новий уряд виділив два мільйони франків на ремонтні роботи і остаточного завершення Галереї Аполлона, Салону Каре, та Великої галереї. 2 грудня 1851 президент Луї-Наполеон Бонапарт здійснив державний переворот і проголосив Другу імперію. В цей період (1852 – 1870) французька економіка зростала; музей додав 20 000 нових експонатів до своєї колекції, Павільйон Флори і Велика Галерея були реконструйовані під керівництвом архітекторів.

Мистецтво Африки:

Мистецтво острова Пасхи:

В часи Третьої французької республіки Лувр придбав нові експонати, в основному, завдяки пожертвуванням та подарункам. “Товариство друзів Лувру” пожертвувало картину П'єта з Вільнев лез Авіньон. В 1863 році на острові Самотракі була виявила скульптура Ніки Самофракійської. Ця скульптура, хоча і сильно пошкоджена, була виставлена в Луврі з 1884 року. Музей збільшив свою експозицію на 7000 робіт після придбання колекцій Джамп’єтро Кампани, Дюрана, Генрі Солта, і Бернардіно Дроветті.

 Збільшення експонатів Лувру сповільнилося після Першої світової війни. В цей період не було придбано якихось значних робіт; виняток становить картина художника Жоржа Дюменіля де Латура Святий Хома і пожертвування 4000 гравюр, 3000 малюнків і 500 ілюстрованих книг бароном Едмондом де Ротшильдом. На початку Другої світової війни музей вивіз більшу частину експонатів та сховав найціннішу його частину за винятком тих робіт, які були дуже важкі і не мали великої цінності На початку 1945 року, після звільнення Франції, твори мистецтва почали повертатися в Лувр.

 В 20 столітті тут майже вперше відбулись масштабні археологічні розкопки і проведені роботи по створенню підземних споруд і приміщень музею. Знахідки збагатили і без того багаті збірки музею. Тоді і з'явилась модернова скляна піраміда, фонтани і садок скульптур Арістіда Майоля. В дворі Лувра реставрували регулярний сад бароко за давніми планами. В Луврі знаходиться одна з найбільших колекцій картин, скульптур і інших зразків європейського та французького мистецтва. В його колекції є такі відомі твори, як Джоконда (Мона Ліза), Венера Мілоська, Ніка Самофракійська, картини Рембрандта, Тіціана і Леонардо да Вінчі ,Франса Галса "Циганка" . У 1989 р. в центрі палацу була додана скляна піраміда, створена китайско-американским архітектором Й. М. Пейєм. Лувр складається з трьох основних галерей — Сюллі, Рішельє і Денон.

Сьогодні Лувр містить понад 380 000 експонатів, з яких лише 35 000 виставлені у восьми залах загальною площею більш ніж 60 000 м². Лувр демонструє скульптуру, твори мистецтва, картини , малюнки та археологічні знахідки. Це найбільш відвідуваний музей у світі, в середньому 15 000 відвідувачів в день, 65 відсотків з яких складають туристи. Лувр став об’єктом підвищеної уваги завдяки книзі американського письменника Дена Брауна "Код да Ві́нчі" і знятому в 2006 році однойменному фільмі на основі цієї книги. Музей заробив 2,5 млн. доларів США, надавши право на знімання фільму в своїх галереях.

Лувр має не тільки картинну галерею, яку репрезентують широко відомі картини майстрів Італії, Франції, Німеччини, Іспанії, Голландії та Фландрії 17 століття. Це різнобічна колекція витворів мистецтва і за матеріалами, і за техніками, і за стилями. Лувр входить в десятку найбільших музеїв Європи і світу разом з Метрополітен-музеєм, музейним комплексом в Берліні, Ермітажем, Музеєм Прадо в Мадриді, Британським музеєм (що не має картинної галереї), Національною галереєю в Лондоні (декілька музеїв, де експонують живопис, театральне мистецтво тощо).

Починаючи з 2008 року, експонати музею розділені на 8 колекцій: Стародавній Схід, Стародавній Єгипет, Стародавня Греція, Етрурія та Рим, Мистецтво ісламу, Скульптури, Предмети мистецтва, Образотворче мистецтво, Графічне мистецтво. Лувр — найбільш відвідуваний художній музей у світі, в 2009 році його відвідали 8,5 млн. людей.

Попередня стаття
Паризька ратуша
Наступна стаття
Копенгаген

Коментарі

Дуже красивий і цікавий палац.
А всередині музею можна без проблем фотографувати?
Дякую! Так, без проблем! :)
> 19 серпня 1972 року Національна асамблея оголосила невідкладну підготовку до відкриття музею Тут майже на два століття промахнувся :) Щось на фото зовсім не видно натовпів, при тому, що кожен день там по 15 тисяч чоловік проходить. А скільки коштує квиток?
Натовпів нема, бо ми були в вечорі перед закриттям музею. Я намагався вдень зайти - черга шалена була.
Ціна стандартна для всіх музеїв і замків Франції - 11 євро.
А обмежень по фотографуванню нема?
Ні. У Франції взагалі ніде нема обмежень на фотографування.
І це правильно!
Краса, хоча та скляна піраміда якось дисонує з всім іншим, вона прикриває якісь руїни? Скільки то часу потрібно було, щоб то все обійти? А та голова , з експонатів афкрики - нагадує на о. Пасхи А за фото що, гроші окремо не беруть навіть?
Піраміду Міттеран придумав.
Все обійти - напевно, день потрібно. А якщо все розглядати, то, мабуть, тиждень. Я 2 години побродив, побачив, що хотів, і якраз музей закрився. :) Так, дійсно нагадує. Я спочатку так і подумав. Але, виявилося, що то африканське. До речі, африканський розділ мені найбільше сподобався. Ні, не беруть :)
Дивина та й годі.
От, я розумію 11 євро за Лувр, а 100 гривень за солігорські шахти, чи артемівський завод шампанських вин - це мені не зрозуміло:)
То жлобство називається :) А Лувр, насправді, вартий і більше 11 євро