Мовний бар’єр в подорожах. Що з ним робити?

Попередня стаття
Як почати подорожувати: озброюємося інформацією!
Наступна стаття
Списки справ. Чи потрібні вони взагалі?

Відвідавши на сьогодні 54 країни без знання жодної мови (базовий рівень мого англійського не рахуємо), ніколи до цього не міг подумати, що знання чи незнання мови може бути перешкодою подорожувати. Не думав, аж поки три місяці тому не провів опитування серед своїх підписників, що саме заважає їм почати подорожувати.

Kazugula, Zambia

Яким же було моє здивування, коли я побачив, що майже 20 відсотків не подорожує, бо не знає іноземних мов! Я був трохи шокованим, адже за багато років подорожей зовсім не задумувався над тим, що мова може створювати якій перешкоди для мандрів.

І ось що зі мною трапилося, коли я подивився на цю статистику. В мене з’явився комплекс незнання мов. Трохи більше як місяць тому я подорожував 5-ма далекими англомовними країнами. І в перше я почав боятися того, що я майже не знаю англійської. Щодня мені було важко спілкуватися, бо я не погано розумів їх, і самому не вистачало слів сказати те, що я хочу. Саме так, об’їхав 50 країн і не думав про мови. А у 51-й став комплексувати, що погано знаю англійську.

Що це означає? А означає це те, що мова (як і інші страхи перед подорожами) – це все те, що не є проблемою. Точніше, це проблеми – які ми собі придумаємо самі.

Ні, звичайно добре, коли знаєш мову. І до цього треба прагнути і працювати над собою. Але багато мов ви не вивчите, а англійська в багатьох країнах вам не допоможе. Далеко ходити не треба: Італія. В африканському селі ви знайдете більше знавців англійської, ніж в Мілані.

Що ж робити? Знову ж таки, ділюся своїм багаторічним досвідом подорожей.

 

1. Добре підготуйтеся до подорожі

Розпишіть свій кожній день похвилинно, вивчіть заздалегідь кожне місто і кожний об’єкт, розклад транспорту, механізм купівлі квитків. Lonely Planet вам в допомогу, а також прочитайте мою статтю Як почати подорожувати: озброюємося інформацією!

Якщо ви добре підготовлені, ваша потреба у спілкуванні доведена до мінімуму: контроль в аеропорту, ресепшн в готелі, рахунок в ресторані.

 

2. Використовуйте мову жестів і інтонацій

Це працює, перевірено не раз. Якщо не знаходите слів, скажіть українською, але емоційно, з правильною інтонацією і жестикулюючи. Вас зрозуміють. Так само і зрозумієте ви, коли так само будуть спілкуватися з вами.

Приведу цікавий приклад. Я майже не вживаю алкоголь в подорожах. Але декілька разів по вечорах сидів у барах з місцевими мешканцями. Це були і угандійці, і кенійці, і індуси, і монголи і тонгайці. Після бокалу пива ми повністю розуміли один одного і спілкувалися на теми, для  яких у звичайному стані ніколи б не знайшли слів.

 

3. Вчіть англійську

Так, це потрібно. Дуже шкодую, що в шкільні та студентські роки так і не знайшов в собі сили нормально вивчити англійську. Але це не завадило мені багато мандрувати.

 

Висновок: жодного «мовного бар’єру» не існує. Він лише в головах. І в жодному разі він не може бути перепоною тим, хто хоче подорожувати.

Отже, не бійтесь того, що ви не володієте іноземними мовами. Сміливо подорожуйте, але не забувайте про 3 поради, про які я писав вище.

Попередня стаття
Як почати подорожувати: озброюємося інформацією!
Наступна стаття
Списки справ. Чи потрібні вони взагалі?