Кулівці

Попередня стаття
Репужинці
Наступна стаття
Звенячин

Щоб попасти у Кулівці, треба з Репужинців прямувати ґрунтовою дорогою уздовж Дністра. Для огляду місцевої визначної пам’ятки – чоловічого монастиря, в центрі Кулівців треба провертаємо ліворуч у бік Дністра.

26 Кулівці. Успенський монастир

Кулівецький Свято-Успенський чоловічий монастир заснований на місці дерев’яного приходського храму Успіння Пресвятої Богородиці, який був побудований в 1789 році на кошти Теодора Каутіша та Іоана Масенка.

IMG_4887

Місцевий переказ говорить, що тут колись знаходився маленький скит. Храм весь час був приходським. Успенська дерев’яна церква та дзвіниця збереглися до наших днів і є пам’яткою архітектури державного значення. Вона розташована у південно-східній частині села на мальовничій горі крутого дністровського берега на території монастиря. Церква безкупольного типу на кам'яному фундаменті, укріплена кам'яними контрфорсами. Складається з трьох зрубів, в її основі лежить архаїчна схема трьох прямокутних витягнутих по подовжній осі зрубів, з яких нава декілька ширше за вівтар та бабинець. Має високий скатний дах з великим винесенням, який приховує зрізані пірамідальні чотиригранні перекриття зрубів. Винесення крівлі влаштоване на кронштейнах оригінальної форми. Це те, що повинно бути. А ось що є насправді: IMG_4892

Про дерев’яне минуле церкви взагалі нічого не нагадує! Так познущалися з пам’ятки нові господарі. Для довідки скажу, що Кулівецький Свято-Успенський чоловічий монастир, як і всі 13 монастирів Буковини, належить Української православної церкви (та, яка канонічна). IMG_4895

«На захід від церкви розташована дерев'яна двох'ярусна дзвіниця, нижній ярус якої обштукатурений, укріплений контрфорсом, а верхній – каркасний. Дзвіниця завершена високою шатровою крівлею.». Це, напевне, про цю дзвіницю:

IMG_4894-1

Або про цю:

IMG_4893

(відразу згадалося: «Гжель, Гжель, сказочная Гжель»)

Головним художнім акцентом інтер’єру церкви є живопис у стилі бароко. У храмі знаходяться декілька мощевиків з святими мощами різних догідників Божих. У 1961 році церква була закрита радянської владою та опоганена. У 1989 році зусиллями віруючих монастир почав відроджуватися, а з 1991 року при храмі заснувалася невелика чернеча община. Урочисте відкриття монастиря відбулося 30 квітня 1997 року.

IMG_4890

У 1992 році у церкви з’явилися прибудова. У 1995 році побудовано братський корпус з будинковим храмом преподобного Іова Почаївського і трапезною з храмом преподобного Кукши Нового, у 1998 році – двоповерховий корпус намісника з канцелярією і адміністративними кімнатами, у 1999 році – капличку над криницею, а у 2002 році збудовано новий Свято-Преображенській храм з дзвіницею.

IMG_4888

Сьогодні розбудова монастирю триває. Ось якими переходами ходять монахи між храмами. Дніпропетровський метрополітен позаздрив би: IMG_4889

Що в Кулівцях по-справжньому милує око, так це – Дністровський берег. Сюди можна спуститися крутою стежкою від монастиря. IMG_4897

По дорозі зустрінеться природна пам’ятка – маленький водоспад «Кулівецький».

IMG_4903

А на протилежному, тернопільському боці, ще мальовничіше.

IMG_4904 IMG_4905 IMG_4907 IMG_4909 IMG_4911

Попередня стаття
Репужинці
Наступна стаття
Звенячин

Коментарі

златом і сєрєбром горят купола.. мальовничі ісця там..
про новобуди й "реконструкції" нема бажання говорити.. жах
Re: златом і сєрєбром горят купола.. Золотые купола
На груди наколоты.
Только синие они
И не грамма золота :)
(Миша Круг)
Re: златом і сєрєбром горят купола.. десь я маю пару знимок, на яких зображені нагі, лише в плавках, калюхаті "круті" з здоровенними золотими хрестами на таких же золотих ланцах, що більш підходять великим псам, але й для них вони є завеликими :)) лиш не хочу сюди постити - буде в оффтоп
Re: златом і сєрєбром горят купола.. запостіть! це якраз в тему буде! :)
Re: златом і сєрєбром горят купола.. та ні - занадто вульгарна знимка з якогось морського пляжу на ПМУ :)) але.. не будете ображатися, як я дві сюди шугану? :))
Re: златом і сєрєбром горят купола.. Запостіть, запостіть! :)
Re: златом і сєрєбром горят купола.. ok :)))
Re: златом і сєрєбром горят купола.. да...
Re: златом і сєрєбром горят купола.. може то батюшкі на отдихє... :))
Re: златом і сєрєбром горят купола.. може батюшкі, а може й вірні прихожане :)
Re: златом і сєрєбром горят купола.. :))
Re: златом і сєрєбром горят купола.. о, є ще одного пріхожаніна фото.. пачьотнаго
Re: златом і сєрєбром горят купола.. тримайте ще знимку кремлівської "гвардії":
Re: златом і сєрєбром горят купола.. ё-маё!
Re: златом і сєрєбром горят купола.. десь ще має бути знимки з більшою кількістю учасників - тими ж главарями рпц-мп+ліліпутін. там цікава постановка - вони всі вищі за зростом від свого кремлівського главаря, тому їх так на сходах порозставляли, щоби вован був не нижчим, а трішечки вищим :))
Re: златом і сєрєбром горят купола.. майже усі генії були низького зросту :)
Re: златом і сєрєбром горят купола.. спору нєт.. :)) виявляється, дуже простий рецепт, щоб стати генієм :))
Если позволите - для выпуска церковного листка (г. Милан) возьму фотографию центральных ворот монастыря (она вторая в Вашем посте).
Издание благотворительное, не обессудьте.
Если Вам не сложно - сообщите имя и фамилию автора снимка. (и - как будет верно прокомментировать снимок?)
Заранее благодарна - Елена Шестакова.
Без проблем!
Автор я, Андрей Бондаренко.
Название можно взять "Брама (ворота) Свято-Успенского мужского монастыря, с. Кулевцы (Кулівці) Заставненского района Черновицкой области).
Огромное спасибо!
Земной поклон.)))
Пожалуйста! :)