Коцюбинці

Попередня стаття
Шидлівці
Наступна стаття
Товтри і меандри Північної Бесарабії

Рухаючись з Копичинців до Гусятина, ви обов'язково будете проїжджати село Чагарі з унікальними скульптурними композиціями майстра Олексія Степанова. Якщо ви ще захоплюєтесь костелами, то в Чагарях варто звернути праворуч, щоб оглянути два цікавих римо-католицьких храми. З першим з них, що знаходиться в Коцюбинцях, ми познайомимося сьогодні, а другий, в Жабинцях, потребує окремої уваги.

Село Коцюбинці на березі річки Нічлава вперше згадуються у 1652 році. Є версія, що до XVI століття на його місці існувало поселення Підвишенці, яке, начебто, зруйнували татари. В Коцюбинцях був замок, руїни якого можна було побачити ще на початку ХХ століття. У 1671 році Коцюбинці відвідав відомий мандрівник Ульріх фон Вердум, зробивши запис про село і місцевий замок.

Ймовірно, до початку ХІХ століття Коцюбинці не мали свого храму і входили до парафії Успіння Пресвятої Діви Марії в Копичинцях (деканат Кам'янець), заснованої ще у 1443 році. До початку ХХ століття село по черзі входило до деканатів Теребовля, Язловець і Чортків Львівської дієцезії. У 1805 році в Коцюбинцях було споруджено перший мурований парафіяльний храм, який на зламі ХІХ і ХХ століть відвідувало від 5 до 7 сотень парафіян.

У ХІХ столітті і до Першої світової війни власниками село були шляхтичі Городиські (вони ж володіли замком-палацом в Колиндянах). У 1902 році вони звели в Коцюбинцях новий мурований філіальний костел на місті старого парафіяльного храму. Костел було освячено під титулом свв. Апостолів Петра і Павла. Перед війною чисельність парафіян Копичинецької парафії, які проживали в Коцюбинцях, налічувала близько 900 осіб, а у міжвоєнний період так і не досягла тисячі вірних.

У 1912 році парафію обслуговував парох о. Йосип Процнер, з 1913 року - о. Еміліан Серетний, у 1929 році - о. Франциск Ястржембський, у 1934 році - о. Тадей Гайдек. Після Другої світової війни совіти розмістили в костелі сільським клуб, а повернули храм віруючим у 1992 році. Сьогодні святиню обслуговують священики з парафії Копичинці.

Друга не облікована пам'ятка, яку залишили після себе в Коцюбинцях власники Городиські - маленький палацік початку ХХ століття, в якому зараз розміщується дитячий садочок.

Церкву Святого Михаїла - пам'ятку архітектури місцевого значення, було зведено у 1899 році.

Попередня стаття
Шидлівці
Наступна стаття
Товтри і меандри Північної Бесарабії