Каунас: Ратушна площа

Попередня стаття
Замок в Каунасі та бернардинський монастир
Наступна стаття
Копенгаген

Ратушна площа в Каунасі - серце Старого міста. На ній знаходиться міська ратуша, катедральний костел свв. Петра і Павла, костела єзуїтського кляштора та старовинні кам'яниці.

Будівництво каунаської ратуші почалося у 1542 році. Спочатку це була одноповерхова будівля із нерозфарбованим фасадом. В XVI столітті був добудований другий поверх та 8-поверхова вежа на схід від будівлі. Перший поверх був пристосований для торгівлі та тюремників, другий — для суду, магістрату, скарбниці, архіву та канцелярії. Підвали використовувалися для зберігання товарів, а підвал вежі - як в'язниця.

У 1638 році ратуша була відреставрована у стилі відродження. У 1771 -1775 роках її друга реконструкція була здійснена архітектором Й. Матекерісом. Він перебудував частину будівлі, яку було знесено у XVII столітті, перепланував приміщення та додав ще один поверх вежі. Прикрасив ратушу елементами у стилі бароко та класицизм, перебудував фронтон та поставив там статуї великих князів Литви (вціліли лише до XIX століття).

З 1824 року ратуша використовувалася як приміщення православної церкви, потім - як склад боєприпасів. У 1836 ратуша знову була реконструйована. З неї була зроблена резиденція російських царів. З 1862 по 1869 роки  в ній розміщувалися Каунаський міський клуб, російський клуб, пожежна частина та російський театр. У 1869 року у ратуші був розміщений каунаський муніципалітет . У 1944 році його змінив архівом, а з 1951 р. - каунаський технічний інститут. У 1973 на першому та другому поверхах ратуші був відкритий палац одружень. Підвали використовувалися музеєм кераміки.

У 2005 році була проведена остання реконструкція, частина пошкоджень була усунена, і ратуша була розфарбована не в білий колір, а кольором слонової кістки. Каунаська ратуша зветься «Білим лебедем». Сьогодні вона використовується для весільних церемоній, офіційних зустрічей гостей міста, підписання угод і офіційних заходів.

На Ратушній площі - багато старовинних кам'яниць - як середньовічних, так і ХІХ - ХХ ст.:

Південний бік Ратушної площі займає комплекс монастиря єзуїтів із костелом св. Франциска Ксаверія. Єзуїти відкрили свою першу резиденцію в Каунасі в 1649 р. Спорудження костелу почалося в 1666 р., освячений він був у 1722 році.

Російський імперський уряд передав храм православної церкви в 1824 р. Вона була повернена єзуїтам лише в 1924 р. Після того, як Литва була окупована СРСР, церква Св. Франциска Ксаверия була переобладнувана в технічну школу, внутрішній простір використовувався як спортивний зал. Церква повторно була повернена єзуїтам в 1989 році, ремонт відбувався в 1992 р.

В північно-східному куті Ратушної площі розташований катедральний собор свв. Петра і Павла - найбільший католицький храмом в Литві і єдиний в країні готичний храм у формі базиліки:

Будівництво храму почалося в 1413 році. У 1624 році були споруджені головний неф і вежі. Будівництво храму було остаточно завершене в 1655 році. З 1808 по 1864 рік в церкву належала августинському ордену. З 1865 року храм є кафедральним собором каунаської архиепархии. У 1921 році Римський папа Бенедикт XV присвоїв храму статус малої базиліки.

Храм має в довжину 84 метри і завширшки 34 метри. Головний вівтар церкви, авоторм якого являється польський скульптор Томаш Подгайський, датується 1755 роком. Внутрішні стіни прикрашені іконами художників Йоганна Готарда Берхоффа і Микаеля Андріоллі. У крипті храму поховані єпископ Мотеюс Валанчюс, кардинал Винцентас Сладкявичюс і литовський поет Майроніс.

Попередня стаття
Замок в Каунасі та бернардинський монастир
Наступна стаття
Копенгаген