Замок в Каунасі та бернардинський монастир

Попередня стаття
Каунас: прогулянка містом
Наступна стаття
Панорами Каунаса

Замок в Каунасі був споруджений литовцями для захисту Вільнюса і Тракаю від нападів хрестоносців. Твердиню було побудовано у формі неправильного чотирьохкутника з подвійним муром і 2 брамами.

Великий магістр Тевтонського ордену Вінріх фон Кніпроде 1361 року в кореспонденції дізнавався про вигляд замку, висоту і товщину мурів. У березні 1362 року тевтонці взяли замок в облогу, атакуючи його за допомогою катапульт, облогових веж. За 3 тижні вони захопили зруйнований замок. Здобуття замку вони відсвяткували у його дворі нічним Великодним богослужінням. Після їхнього відходу литовці спорудили земляне укріплення.

Великий магістр Конрад Целльнер фон Ротенштайн 1383 року знову захопив укріплення, на місці якого розпочав мурувати прямокутний замок Ritterswerde з 4 наріжними вежами і квадратною надбрамною. Із замку 1391 року хрестоносці виступили в похід на Литву, тут 1396-го року Конрад фон Юнгінген і Вітовт підписали перемир'я.

За Салінським договором кордон пройшов по ріці Невежис і замок дістався Литві. Тут 1404 року Вітовт зустрівся з фон Юнгінгеном, якому жмудини склали обітниці. 6 січня 1408 р. за посередництвом Вітовта тут зустрілись фон Юнгінген, ландмейстер з Лівонії з Владиславом II Ягайло, який ше декілька разів перебував тут, приймаючи послів.

Замок посилили у XVI ст., добудувавши південно-східну бастею (1560/80 роки). У 1611 році замок пошкодила повінь на ріці (обвалилась вежа), а 1655 році при штурмі його спалило московське військо. Після їхнього відходу замок використовували як в'язницю, а після поділу Речі Посполитої 1795 року  був даний дозвіл на будівництво на його території будинків.

Під час повеней 1611, 1730-х років вода підмила берег, через що завалилось північне прясло муру з 2 вежами. У 1930-х роках провели перші археологічні дослідження замку. 1954 було законсервовано і надбудовано мури, вежу покрито дахом. З 2010 розпочато реконструкцію вежі. У замку діє музей.

 

Поруч із замком розташований комплекс монастиря бернардинів з костелом св. Георгія:

Ансамбль, сформований в XVI, - XVIII вв., став завершальним акцентом комплексу основних пам'ятників архітектури Старого міста в західній частині Каунасу - у злиття Нямунаса і Няриса.

Костел св. Георгія - зального типу, трехнефный, із заниженим пресбитерием. Хоча храм не раз страждав від воєн і пожеж, він зберіг цілісний, багатий готичними деталями зовнішній вигляд: високі стрілчасті вікна з арочними мотивами і різноманітним обрамленням, багатоступінчасті контрфорси. Пресбитерий кінця XVI в.- рідкісний зразок пізньої готики.

Інтер'єр костьолу відноситься до XVIII ст. Шість вівтарів в пресбитерий і у масивних пилонов прикрашені численними фігурними скульптурами і різьбленням, а також полотнами XVII ст.

Будівля колишнього монастиря бернардинок, що примикає з півночі, змінила первинний вигляд в 1929 р., коли за проектом інженера В. Михнявичюса був надбудований третій поверх, а над він - псевдобарочний фронтон. Численні готичні елементи внутрішніх і зовнішніх стін будівлі були перекриті пізніми нашаруваннями.

Попередня стаття
Каунас: прогулянка містом
Наступна стаття
Панорами Каунаса