Капустяни

Попередня стаття
Верхівка
Наступна стаття
Савинці

Відвідуючи шикарні маєтки Собанських і Бжезовських на південному сході Вінниччини (Ободівка, Верхівка, Соколівка, Баланівка, варто заїхати й в Капустяни, щоб подивитися невеликий палац Щеньовських в стилі тюдорівської готики. Слід лише пам'ятати, що бруківка сюди така ж жахлива, як в сусідню Соколівку, тому треба десять разів подумати, чи готови ви сумнівні експерименти з автівкою.
PC180554.JPG

Капустяни вперше письмово згадуються у 1629 році і знаходилися на старій дорозі з Брацлава до Ольгополя. До другої половини ХІХ століття довколишні землі належали Потоцьким, після цього перейшли до Щеньовських. Останні у 1853 році побудували тут цукровий завод. Останній власник Капустян Ігнацій Щеньовський - син Станіслава Щеньовського та Юлії Ярошинської, у 1880-ті роки побудував тут симпатичний неоготичний палац.
PC180547.JPG

Двоповерховий палац під невисоким дахом у стилі англійської (тюдорівської) готики збудований за проектом київського архітектора Олександра Шилле. Палац звели асиметричним з квадратною триповерховою вежею, яка не дожила до наших днів. Однак зберіглися декілька мініатюрних восьмигранних башточок по кутах.
PC180549.JPG

Карниз палацу увінчують готичні фронтони з металевими гратами і прапорцями-флюгерами нагорі.
PC180556.JPG

В інтер'єрі палац був прикрашений різьбленими панелями. Гіпсова ліпка наслідувала ліпку з замку Блуа, а декор зали і меблів були у стилі Людовика. Посередині зимового саду стояла мармурова статуя Щеньовської. Сьогодні в палаці розташована сільська загальноосвітня школа.
PC180555.JPG

На території маєтку зберіглося декілька гарних господарських будівель:
PC180553.JPG

PC180550.JPG

PC180548.JPG

Льодовня:
PC180551.JPG

Територія фільварку:
PC180552.JPG

На території парку є цікавий курган чи пагорб штучного походження. Сьогодні важко сказати, для чого він був призначений.
PC180557.JPG

Попередня стаття
Верхівка
Наступна стаття
Савинці