Як почати подорожувати: озброюємося інформацією!

Все частіше чую від своїх друзів і знайомих замість запитань "Де ти береш гроші на подорожі?" чи "Як ти знаходиш час так багато подорожувати?" інші запитання.

Приблизно вони зводяться до наступного: Як дізнаєшся, куди їхати? Звідки ти знаєш, що дивитися? Як тобі вдається знаходити якісь цікаві місця, про які ніхто не знає? Чи не боїшся ти їхати вперше в якусь незнайому африканську країну? Чи ти купуєш якісь тури в країни, які відвідуєш? Чи ти наймаєш якогось місцевого гіда, який тобі це все показує? Національний парк «Бромо-Тенггер-Семеру» на острові Ява, Індонезія

Друзі, хочу вас запевнити, що ніколи в житті я не купував жодних турів чи путівок. Так само, як і ніколи не наймав жодних гідів. Бо коли я кудись їду, в мене в голові чи в нотатнику на телефоні більше інформації про це місце, ніж у будь-якого гіда. І тим паче більше, ніж у турагенцій.

Бо я добре знаю, що головне в будь-якій подорожі — це володіти повною інформацією про все, що пов'язано з країною, місцевістю чи містом, в яке я зібрався їхати.

Великий відсоток людей боїться подорожувати, бо їм бракує інформації. І, до речі, правильно роблять, що бояться. Бо без володіння об'ємними знаннями про місце вашої майбутньої подорожі, їхати туди — безглуздо. Така мандрівка, швидше за все, закінчиться фіаско у вигляді туристичних розводів, декількакратних переплат, пропуском важливих цікавинок і, не дай Боже, ще якимись неприємностями. 

Не маєш повної інформації про місце — не пхайся туди. Це — золоте правило самостійного мандрівника.

Сьогодні не йтиметься про те, як краще чи дешевше долетіти кудись чи як шукати житло. Про це написано багато. Сьогодні про те, як не загубитися в тій чи іншій країні. Як не пропустити найцікавіші місця. Як себе почувати впевнено і не боятися їхати.

Насправді, все не так складно. Треба володіти інформацією. Її сьогодні багато в мережі. Але надзвичайно корисною дуже мало. Бо, зазвичай, ресурси перепощують один одного. А ще гірше — переписують "першоджерело" (нехай навіть дуже авторитетне), автор якого не був на місці. Або ж був з туром чи дивився загальновідомі локації.

Хочете дізнатися, де брати корисну й об'єктивну інформацію для подорожей? Відразу зауважу, що інформації українською мовою не те що мало, її фактично немає взагалі. Враховуючи, що я інтенсивно подорожую вже понад 15 років і досконало готуюсь до кожної мандрівки, поділюся з вами своїм досвідом. Я поповнюю свій багаж знань для наступної поїздки в три етапи, кожний з яких є доповненням до попереднього.

 

1. Путівники

Перше (базове) джерело інформації — це путівники Lonely Planet. За багато років подорожей я дійшов висновку, що кращого джерела інформації немає. 

Кожний путівник LP про країну (або регіон) містить всю практичну інформацію, необхідну для самостійного мандрівника. Автори путівників — це люди, які самі подорожують і самі збирають дані згідно визначеного шаблону видавництва. Путівники оновлюються кожні 3-4 роки.

В путівниках - жодної "води" і практично немає ілюстрацій. Лише чітка практична інформація. Що можна знайти в путівнику:

- шляхи прибуття в країну;

- коли краще їхати (сезонність і погода);

- варіанти, як дістатися з аеропорту і в аеропорт;

- всі способи пересування всередині країни;

- як пересуватися по місту;

- в яких готелях чи хостелах зупинитися;

- де поїсти, в який бар чи нічний клуб піти ввечері;

- перелік і коротка інформація про всі цікаві місця і активності в місті чи країни: як дістатися, коли працює, скільки коштує;

- які небезпеки можуть очікувати мандрівника і як від них захиститися;

- інформацію про людей, місцеві традиції та кухню;

- посилання на сайти, де можна подивитися додаткову інформацію.

І ще багато і багато всього необхідно. Вся інформація з цінами. Тому після прочитання путівника я можу скласти маршрут та кошторис.

Путівники Lonely Planet можна придбати як в паперовому, так і в електронному вигляді. Мені більше подобається електронний варіант. По-перше, я погано знаю англійську, тому купуючи путівник, я знімаю захист з файлу і перекладаю за допомогою google-перекладача. По-друге, в електронному вигляді можна купити не цілу книгу, а окремі його розділи. По-третє, електронна книга не займає місце в рюкзаку.

Вартість електронного путівника становить близько 25-30 дол. Витрачаючи цю суму, ви економите сотні, а то і тисячі доларів.

Путівник Lonely Planet по Чілі

 

2. Форуми

Путівники Lonely Planet - це найповніший багаж практичної інформації. Але цього може бути не достатньо. Тому я підкріплюю інформацію джерелами другого рівня: форумами. На них ті, хто вже мають досвід подорожей в той чи інший регіон, діляться досвідом. Або відповідають на запитання тих, хто цікавиться. Тут в мене, зазвичай, користуюсь 3 джерелами:

- форум того ж Lonely Planet: шукаємо розділ, присвячений певній країні, потім - дивимося перелік тем і шукаємо в них питання, які нас цікавлять, і відповіді на них; 

- сайт TripAdvisor і його форум. Розділ про кожну країну чи місто містить перелік визначних пам'яток та інформацію про них. А під інформацією — відгуки людей, з яких, зазвичай, можна підкреслити багато чого практичного. Після цього треба зайти в розділ "Форум" і почитати перелік тем (запитань) і відповідей на них;

- єдиний російськомовний ресурс (українських, на жаль, поки немає), який я можу використовувати - це форум Вінського. Він структурований по континентах і країнах. Можна знайти купу  корисної практичної інформації.

 

3. Блоги мандрівників

Але і цього може бути недостатньо. Мене часто цікавлять різні дрібні подробиці, про які, як правило, не пишуть. Наприклад, з якого місця краще відзняти вид на водоспад Вікторія, або захід сонця на острові Тонгатапу. Крім того, в кожній мандрівці я намагаюсь знайти нові надзвичайні локації, про які не пишуть путівники. 

Для цього я використовую англомовні блоги мандрівників з різних куточків світу. Шукаю статті на таких блогах за конкретним запитом в google англійською мовою. Як правило, таким чином дізнаюсь про якісь таємні локації, про які знають одиниці.

 

Пройшовши ці три рівні збору інформації, ви будете повністю озброєні інформацією для подорожі. Будете знати, що подивитися таке, щоб потім здивувати своїх друзів і читачів. Будете готові до будь-яких варіантів розвитку подій і знати, як не допустити неприємних ситуацій.

Лише після цього починайте підготовку: пошук квитків, готелів, логістику і складання кошторису.

Цікавих і безпечних подорожей вам!

 

Читайте також:

Як почати подорожувати: де взяти гроші?

Як почати подорожувати: де знайти час?