Як почати подорожувати: де взяти гроші?

Попередня стаття
Бюджетний закордон: збірка лайфхаків від затятого мандрівника
Наступна стаття
Списки справ. Чи потрібні вони взагалі?

Гроші і час - дві головні перепони для того, щоб почати мандрувати - так вважає переважна більшість з усіх, з ким доводилося спілкуватися на тему мандрівок. Сьогодні розглянемо першу з них: гроші. Чи це дійсно є проблема, чи це один зі стереотипів, який забився в наші голови і який не дає нам почати реалізовувати наші мрії? Саме про те, як його подолати, і як знайти гроші на подорожі, я розповім вам сьогодні.

Iceland Glaicer Svínafellsjökull

 

Долаємо стереотипи

Чи треба мати багато грошей для того, щоб подорожувати? Спробуйте самі відповісти на це питання. Для цього згадайте усіх своїх друзів чи знайомих, які є достатньо заможними людьми, може навіть мільйонерами: політиків, депутатів, бізнесменів. Згадали? А тепер дайте відповідь на запитання: чи вони активно подорожують? Відповідь - ні. Як правило, вони один або декілька разів на рік їздять на курорти Туреччини, Єгипту, Греції, Іспанії. Ви не побачити, як вони збираються на вулкан, лазають джунглями Конго чи нетрями Сан-Паулу, чи досліджують полум'яну готику Фландрії. Вершина всього для них - це Мальдіви, Сейшели, Домінікана чи Балі. Вони відпочивають в дорогих готелях за системою “все включено”, купаються в морі чи океані, п'ють коктейлі біля басейнів. Як на мене, більш нудного способу проведення часу важко придумати. Ви також так думаєте?

Отже, висновок №1: заможні люди, як правило, не подорожують.

 

Питання: хто ж тоді подорожує?

Щоб відповісти на це питання, згадайте усіх ваших знайомих, які багато мандрують? Що це за люди? Що їх об'єднує? Чим вони відрізняються від інших? Всі, хто подорожує серед моїх друзів і знайомих, і хто відвідав понад 30, 50 чи 100 країн - це далеко не заможні люди. Передусім, це активні, творчі, ініціативні люди. Це люди, які ставлять перед собою цілі і добиваються їх попри всі стереотипи, які існують у суспільстві. Це люди, які постійно працюють над собою, не стоять на місці, вдосконалюються, шукають щось нове і завжди перебувають в тренді. Це - люди-авантюристи, які досить часто кидають виклик суспільству і собі.

Отже, висновок №2: подорожують не заможні, а АКТИВНІ люди.

 

З чого почати?

  1. Незалежно від вашого матеріального стану зробіть так, щоб ваші мрії стали не просто мріями, а планами. Для цього візьміть аркуш паперу, і випишіть собі принаймні 20 країн або просто цікавих місць, які б ви дуже сильно хотіли побачити у своєму житті. Коли ви написали свої мрії на папері, то це вже не мрії, а плани.
  2. За допомогою пошуку Google прочитайте якомога більше інформації про ці місця у Вікіпедії, сайтах про подорожі, відгуки і розповіді інших людей. Це ще більше підігріє ваш інтерес.
  3. Вивчіть, що таке лоу-костери, їхні основні напрямки з України, вартість, як ними користуватися, принципи ціноутворення. Про це є безліч статей в українському інтернеті, використовуйте той же самий пошук в Google.
  4. Підпишіться у facebook та на telegram-канали пошуковиків дешевих квитків та акції авіакомпаній: lowcotavia.com.ua, lowcost.ua, ТОП акції на перельоти. Щодня вам буде приходити декілька цікавих пропозицій щодо перельотів в ті чи інші точки світу. Як правило, це будуть гарячі пропозиції з обмеженою кількістю дешевих квитків, на які треба зголошуватися в той же самий день. Але ви не поспішайте. Помоніторьте десь з місяць ситуацію, сформуйте собі певну картину в голові.
  5. Коли ви побачите вигідні пропозиції щодо перельотів в одне з 20 місць, яке ви собі запланували, ПРИДБАЙТЕ КВИТКИ в одне з цих місць. Зробіть цей крок обов'язково, навіть якщо ви поки не бачите фінансової можливості здійснити подорож в це місце. Якщо ви початківець - то нехай перший раз це буде якась недалека країна Європи. Для цього ідеально підійде Польща, Словаччина, Румунія, Угорщини та країни Балтії.

Зробіть це принаймні за 4-6 місяців до початку подорожі, щоб встигнути підготуватися і зібрати гроші.

 

Що робити далі?

Придбання квитків (на літак, автобус, поїзд) буде найвідповідальнішим етапом організації вашої подорожі. Коли ви вже його купили - дороги назад немає. Або ви зробите все, щоб реалізувати свою мрію і підніметесь на сходинку вище у своєму житті. Або покажете собі і світу, що ви… (не хочу навіть про це думати, не те, що писати). Але не переживайте, у вас все вийде!)

З цього моменту починаємо збирати кошти на подорожі. Способів їх назбирати є три: пасивні, активні і непрямі.

 

Пасивні методи

Пасивні методи - це відкладання певної суми з заробітної плати щомісячно (наприклад 10-20 відсотків), включення режиму економії.

Ось вам основні поради, як зекономити:

  1. Не купуйте одяг і техніку в магазинах чи на ринку. Купуйте в Інтернет-магазинах. Я і моя родина давно вже так робить. По-перше, там набагато дешевше. По-друге, в вас не буде спокуси купити те, що вам не дуже потрібно, але вам його нав'язали.
  2. Почніть вести облік доходів і витрат. Це дисциплінує і дозволяє економити.
  3. Йдучи в супермаркет за продуктами, складайте собі список і не купуйте того, чого немає в списку. Надавайте перевагу місцевому виробнику. Вивчайте і користуйтесь акціями. Не купуйте товари, які стоять на полицях перед касами.
  4. Обмежте себе у споживанні алкоголю і цигарок. Збережете здоров'я і гроші.
  5. Не сидіть в кафе по вечорах і вихідних. Старайтесь їсти вдома. Пам'ятайте, що один похід в кафе - по грошам це мінус один день вашої подорожі.
  6. Купуйте в інтернеті купони на знижку. Іноді це дає можливість зекономити половину на вартості товару чи послуги.
  7. Щомісяця відкладайте 20% свого доходу на подорожі.
  8. Пам'ятайте, що перед відпусткою у вас ще будуть відпускні. А у випадку, якщо ви державний службовець - то і матеріальна допомога на оздоровлення. Особисто для мене відпускні і матеріалка – основний дохід для тривалих подорожей.

 

Активні методи

Пасивні методи, як правило, дають можливість забезпечити якусь невелику подорож Європою чи недалекі країни Азії. Але для того, щоб подорожувати багато і далеко, цього не достатньо.

Що ж робити? Змінювати життя і заробляти більше грошей.

Відразу скажу, що якщо ви є найманим працівником, сидите собі в офісі чи десь на фіксовану заробітну плату, і при цьому не ставите собі завдання робити кар’єру, швидко зростати і різко змінювати своє життя (навіть ризикуючи чимось), то швидше за все, ви ніколи не почнете мандрувати. Але ж ви не такі, правда?

Якщо ваша робота не подобається вам та не дає перспектив зростання (в грошовому, кар’єрному та інтелектуальному плані) – значить ви займаєтесь не тим.

Починайте пробувати займатися власним бізнесом. Для цього:

  1. Виберіть собі справу вашого життя - ту справу (або декілька справ), яка вам найбільше подобається.
  2. Вивчіть, чи потрібна ваша справа людям. Для цього помоніторьте ринок і з’ясуйте, хто вже на ньому працює. І головне, з’ясуйте, чи приносить ця справа гроші. Якщо так, рухайтесь далі.
  3. Почніть вдосконалюватися в цій справі і станьте в ній професіоналом. Для цього щодня виділяйте принаймні дві години для самовдосконалення в цій справі.
  4. Навчіться заробляти на своїй справі, тобто продавати її. Сьогодні практично все можна продавати в Інтернеті. І тим більше, за допомогою пошуку в Google навчитися заробляти онлайн не складно. Звичайно, що вам доведеться декілька місяців плідно попрацювати над собою і, можливо, пройти низку тренінгів і онлайн-семінарів. Отже, все у ваших руках!

Зверніть увагу, що найбільше потенціальних грошей сьогодні – в інтернеті. Всі продажі товарів та послуг переходять туди. При цьому це все робиться шаленими темпами. Ті, хто багато подорожують – переважно не сидять в офісах, а заробляють онлайн.

 

Непрямі методи

Непрямі методи – це можливість здешевити подорож, а врешті решт – відбивати свої витрати на подорож, подорожуючи. Останнє – залиште на потім, воно обов’язково прийде до вас із досвідом мандрівника.

А поки, декілька початкових порад, як здешевити мандрівку:

  1. Підпишитесь на розсилки пропозицій лоукостерів і акцій авіакомпаній і щодня читайте їх. За короткий період часу ви сформуєте собі уявлення про основні напрями і дешеві варіанти кудись дістатися.
  2. Купуйте квитки заздалегідь, тобто за 4 – 6 місяців. Якщо перельотів декілька, то купуйте наступні з них через місяць і т.д. Це не буде так сильно відчуватися на гаманці.
  3. Досконало вивчайте інформацію про країну і місце, куди плануєте їхати. Для мене вже протягом багатьох років незамінними є путівники Lonely Planet. Їх можна замовити на їхньому сайті як і паперовому, так і електронному вигляді. Якщо в вас важко з англійською, купуйте путівник в електронному вигляді, знімайте захист з pdf-файлу і забивайте текст в google-перекладач. 

    Путівники Lonely Planet допоможуть Вам зекономити купу грошей. В них є поради щодо того, де краще зупинитися, харчуватися, пересуватися, як дешевше дістатися до цікавих місць, що враховувати при підготовці поїздки. Вся інформація наведена з цінами.

    В додаток до цього читайте форуми мандрівників (почніть з того ж Lonely Planet та форумів на TripAdviser.com). На жаль, українських інтернет-ресурсів на цю тему дуже бракує, особливо щодо якихось небанальних місць і не надто популярних країн.

  4. Віддавайте перевагу не комфорту в проживанні, а можливості якомога більше побачити. У виборі готелів я давно користуюсь Booking.com. За допомогою нього можна практично в кожному місці знайти варіант проживання на будь-який гаманець, починаючи від найдешевших хостелів і кемпінгів. Є ще дуже корисний сервіс бронювання авартаментів від господарів - www.airbnb.com, але на цьому етапі вам буде достатньо букінгу.
  5. Бронюйте хостел і готель зі сніданком, а більшу частину їжі намагайтеся купувати в супермаркеті. Якщо харчуєтесь в закладах харчування, то в Європі обирайте привокзальні фастфуди, а в країнах Азії чи Африки – харчуйтесь на ринках чи в місцевих забігайлівках, де їдять місцеві і немає туристів. Повірте, що ймовірність отруїтися там значно менше, ніж в туристичних місцях. Ну і в жодному разі не харчуйтесь в аеропортах!
  6. Вивчить систему пересувань по країні. В кожної залізниці у країнах Європи є свій сайт. І в кожній країні є цікаві пропозиції щодо знижок. Наприклад, у Польщі є квиток вихідного дня, по якому можна без обмежень пересуватися країною певними видами поїздів з вечера п’ятниці по ранок понеділка. У Німеччині є «земельні квитки», по яким можна без обмежень їздити місцевими поїздами по певній землі, а також користуватися міським громадським транспортом  будь-якому місті цієї землі. У Франції та Австрії діють дуже великі знижки на квитки, придбані заздалегідь.

На сьогодні, думаю, вистачить.

Що робити, якщо ви не знайшли достатньо коштів на подорож?

Все одно їхати!

Це буде для вас чудовою нагодою вивчити, як працює система каучсерфінгу (безоплатної ночівлі в гостях) і що таке автостоп. Повірте, що ви не залишитесь на вулиці і головними. У світі багато добрих людей, а світ допомагає активним людям.

В мене були різні ситуації, і завжди вони розрулювалися. Одного разу навіть було таке, що після того, як я проїхав по суші Туреччину, Сирію, Ліван, Йорданію і Єгипет, в мене закінчились гроші, і я безкоштовно прилетів в Київ чартером з Шарм-еш-Шейху після доби перемовин в аеропорту.

Відкрию вам секрет: багато мандрівників перетинали і перетинають цілі континенти майже без копійки в кишені, але бачать в сотні разів більше, ніж мільйонери. Тому і у вас все вийде. Головне – почати.

P.S. І останнє: ви скажете: в мене немає часу, мені немає з ким їхати, і взагалі я боюсь кудись їхати і зі мною може щось трапитися. Через все це проходив і як. І про це розповім вам наступного разу.

Попередня стаття
Бюджетний закордон: збірка лайфхаків від затятого мандрівника
Наступна стаття
Списки справ. Чи потрібні вони взагалі?