Горянська ротонда - найстаріший храм Закарпаття

Попередня стаття
Ужгородський замок
Наступна стаття
Ужгород: Закарпатський музей народної архітектури і побуту

Найменш досліджений на території України храм знаходиться у Горянах - передмісті Ужгорода. Справа у тому, що вивчати його почали відносно нещодавно - наприкінці ХІХ століття. Угорські, чехословацькі, радянські на українські вчені не змогли визначити єдиної дати побудову ротонди. За різними даними давня готична Горянська церква-ротонда з'явилася у період з Х по XIII століття. Може навіть бути, що це - найстаріший храм на території України і має більше років, ніж Софія Київська та Кирилівська церква.

Церква-ротонда знаходиться на останньому пагорбі Карпат, на схід від Ужгородської окружної. З центру Ужгорода (площі Коріатовичів) сюди ходить маршрутка номер 26. Їде вона через циганський район Радванка, тому більшість її пасажирів - закарпатські роми. Від кінцевої зупинки "Горяни" до ротонди треба пройти хвилин 15 вгору.

Саме ця кругла ротонда і є найстарішою частиною храму. Такі храму у світі майже не зустрічаються. Довжина стін церкви - 2,5 метри. Це була справжня фортеця!

Основний об'єм церкви, готичний неф, був добудований у XIV столітті:

 

Храм досить вдало відреставрували у 80-90 роках минулого століття. Дах вкрили дерев'яним гонтом, стіни потинькували, але залишили давні фрагменти кладки:

В інтер'єрі ротонди є унікальні фрески XIV століття. Але, як завжди, в нас все зачинено...

Сьогодні храм належить греко-католицькій громаді:

В кращих традиціях Ужгороду біля церкви зробили металеву копію первісного виду ротонди:

Вид на Ужгород з пагорбу, де розташована ротонда:

Попередня стаття
Ужгородський замок
Наступна стаття
Ужгород: Закарпатський музей народної архітектури і побуту