Хама

Попередня стаття
Дамаск
Наступна стаття
Каньйон Равандуз в Іраку

Хама - одне з найцікавіших міст в Сирії, знамените своїми норіями - величезними чорними колесами для підйому води з річки, що зроблені з дерева. Хама дуже зручно розташована між Дамаском і Алеппо. Доїхати сюди з Дамаска комфортабельним автобусом можна було за 2,5 години.
01 Хама Нории.jpg

Але зараз вже все на так. Дорогу на Дамаск між Хомсом і Хамою зараз контролюють бойовики з Джебхат ан-Нусра. Сама Хама ніколи не була спокійним містом. На початку конфлікту влітку 2011 року лише за один день у сутичках в Хамі загинуло 142 людини. Раніше, у 1982 році зачистка урядовими військами міста від бойовиків "Братів мусульман" унесло до 40 тис. життів.

Але був час, коли в Хамі було спокійно і комфортно. Саме тоді, у 2005 році, мені пощастило там побувати. Хама відома ще з Біблії під назвою Єфам. Про Єфамнеодноразово згадували пророки Ісайя, Єремія, Захарія та інші. Усе це вказує на те, що древнє місто було важливим місцем і царською резиденцією, а мешканці Єфама належали до раси хамитян, або нащадків Хама (Хам - один з синів Ноя.
09 Хама Нории.JPG

Візитівка Хами - це норії, великі водяні дерев'яні колеса на річці Оронт, за допомогою яких доставляли воду в сади і будинки верхнього міста. На мооент мого візиту в доброму стані знаходяться 22 колеса з близько 70. Вага колеса - близько 20 тонн, діаметр - близько 20 метрів.
04 Хама Нории.jpg

Норії винайдені більше 5 тис. років назад, і їх батьківщиною вважають Хаму. Старе дерево з колес створює дивовижний під скрип під тиском тяжкості конструкції і води. Цей скрип має настільки лякаючий низький тон, що схожий на виття, і наганяє страх.
02 Хама Нории.jpg

Найбільше колесо знаходиться в центрі старого міста і називається Мухаммадія. Вона подавала воду по акведуку у Велику мечеть, що стоїть в 150 м від неї. Норія побудована в XIV ст..
13 Хама Нории.JPG

Велика мечеть Хами:
12 Хама.JPG

Крім того, в Хамі можна відвідати палац Азема (Каср Азем) - заснований губернатором Дамаску Аземом.
07 Хама Музей Аль-Азем.jpg

06 Хама Музей Аль-Азем.jpg

11 Хама Музей Аль-Азем.JPG

Далі ми з подругою з Москви Юлею пройшли кілометра 3 по набережній, спостерігаючи безліч норій. Зашли пообідали в одному з ресторанів за 2 долари з людини. Коли ми гуляли, на набережній до нас пристав один хлопець років 20 - 23, який чудово володів англійською мовою. Хлопець виявився розумним і освіченим. Він навіть знав про нашу "помаранчеву революцію" і про Президента Ющенка. Незабаром він повів нас у гості до своїх знайомих, які роблять штучні "норії". Там нас пригощали чаєм, розпитували про Україну та Росію. Продемонстрували, як працюють "норії". Потім хлопець по дорозі назад в центр багато розповідав про свою релігію (іслам), її переваги перед іншими релігіями, про зовнішньої і внутрішньої політики Сирії.

Із самого початку Юля звернула увагу на те, що хлопець увесь час розмовляв тільки зі мною, а їй повністю ігнорував. Взагалі, це не схоже на поведінку чоловіків в арабських країнах: зазвичай чоловіки-араби просто з'їдають європейських дівчат своїми поглядами і пристають до них. Юля зробила висновок, що він голубий. Це був друге (і, на жаль, далеко не останній) випадок залицяння геїв.
05 Хама Палестинское представителство.jpg

Хама мені сподобалася найбільше з усіх міст Сирії. Особливо люди, які там живуть : майже усі на вулицях з тобою вітаються, усі посміхаються. На базарах і в магазинах не обманюють і ціни не завищують.
03 Хама Нории.jpg

Гуляли по місту до пізнього вечора. Увечері зашли в ресторан пообідати. Дуже щільна вечеря вилилася нам в 4 долари з людини. У ресторані сиділи тільки ортодоксальні мусульмани, схожі на іранців і іранок. Перший раз подивився, як їдять жінки в паранджі, не відкриваючи своє обличчя: видовище забавне. Ще в одному кафе покурили кальян, і пішли спати по готелях.
08 Хама.JPG

Попередня стаття
Дамаск
Наступна стаття
Каньйон Равандуз в Іраку