Гданськ, ч.4: Długi Targ

Наступна стаття
Гданськ, ч.1: Główne Miasto

В Гданську відсутня, як така, площа Ринок. Її роль виконує головний майдан Головного міста - Длугі Тарг (Długi Targ), що розкинувся між Ратушею Головного Міста і Зеленою брамою на березі Мотлави.

У XIII столітті разом з вул. Длугою, Длуги Тарг був купецьким трактом, продовженням якого був овальний Ринковий майдан. Імовірно, він тоді був головною магістраллю Гданська. Після окупації Гданська хрестоносцями, вулиця-площа стала найважливішою у всьому Головному Місті. З 1331 року вона визначалася в міських документах, як "Longa Platea". У середньовіччі цілий відрізок від Золотої брами до Брами Когі (сьогоднішня Зелена брама) був однією вулицею. У 1331 році за брамою Коги знаходився солідний міст, до якого могли прибивати великі судна. Пізніше на її місці вибудовано більш показову браму, зеленуватий колір її деталей за назву їй і мосту.

Зелена брама:

Завжди вулиці Длуга і Длугі Тарг були частиною міста, де жили найзаможніші. Кам'яниці належали найповажнішим патриціям, купцям і людям, що займали високі посади. Проведення урочистих парадів у 1457-1552 роках дало вулицям назву "Королівська дорога". Тут саме винаймали великі квартири польським королям, а з нагоди свят королівської сім'ї давали гучні феєрверки. Ці будинки і досі звуть "Королевськими кам'яницями". Вони знаходяться напроти Ратуші на південному боці площі.

У XIV - XV столітті в кожну суботу на Двугому Таргу торгували м'ясом, а на відрізку між фонтаном Нептуна і Ратушею продавали живих поросят, тому цю частину Королівської Дороги також називають "Таргом Поросят". На площі також виконували вироки чаклунам, єретикам і зловмисникам, але тим, які виключно були шляхтичами, або законними громадянами. Інших страчували на горі Szubienicznej або в Катівні.

Длугі Тарг подібно, як і вулиця Длуга був забрукований в 1882 каміннями, імпортованими із Скандинавії (раніше він був вкритий булижниками). Пізніше тут біло проведено трамвайну лінію. До 1945 року майдан носив німецькомовну назву "Langer Markt". В результаті воєнних дій більшість забудови Длугого Таргу була знищена. В процесі відбудови бруківку замінили шліфованим гранітом.

Найвідоміші кам'яниці знаходяться поруч з Ратушею на північному боці майдану. Головна з них - це Двір Артуша (Dwór Artusa), відомий з І половини XIV століття. Нинішній, пізньоготичний палац з маньєристичним південним фасадом є третім місцеперебуванням купецьких братств, що знаходиться на цьому місці. Кам'яниця була місцем зустрічі заможних громадян, прихильників ідеалів рицарів Круглого столу при королі Артурі. Фасад, перебудований у 1616 - 17 роках, поєднує в собі риси готики і ренесансу.

Тринавовий зальний інтер'єр прикрашений зірково-веєрним склепінням, яке підтримують чотири колони. Значно знищений в 1945 році будинок зберіг свої первинні риси, які утворюють декорацію окремих лав міщанських братств. Головна цінність будинку - 12-ти метрова ізразцова ренесансна піч.

Праворуч від двора Артуша стоїть кам'яниця, що зветься "Новим будинком лави". Його інтер'єр, так звані "гданську сіні" - представницький салон патриціїв у стилі бароко, багато прикрашений витворами гданського і голландського ремесел. Щоденно о 13.00 годині з вікна будинку виглядає прекрасна діва Хедвига - гданська громадянка XVII ст., героїня роману "Паненка із окенка", написаного у 1891 році Ядвігою Лущевською.

Одна з візитівок Гданська - це фонтан "Нептун". Його створено у 1633 р. напроти Двору Артуса з ініціативи бургомістра Гданська Бартоломія Шахманна. Фігура Нептуна символізує зв'язок Гданська з морем. Авторами скульптури є Петер Гусен Іоанн Рогге, а відлита вона була в 1615 році в Аугсбурге. Автором усього проекту був Абрахам ван дер Блок.

 

Мальовнича решітка навколо фонтана з'явилися в 1634 р. У 1757-1761 р. Іоганн Карл Штендер додав чаші і цоколю фонтана стиль рококо, додавши цілу плеяду морських істот. По одній із гданських легенд, саме завдяки Нептунові була створена знаменита гданська наливка Goldwasser. Обурений тим, що у фонтан кидають монети, він ударив тризубцем по воді, розбиваючи золото на маленькі шматочки, що з того моменту прикрашають чудовий трав'яний лікер. 

Трохи правіше від Двору Артуша стоїть один із найпрекрасніших гданських будинків - Золота кам'яниця. Її збудували для бургомістра Яна Спейманна, багатого купця й освіченого мецената, а також для його дружини Юдити з Бахрів. Будинок був побудований до 1609 р. за проектом Абрахама ван дер Блока, що був також автором частини скульптурного декору, завершеного до 1618 р. Будинок прославився своїм прекрасним, найбагатшим фасадом. Відповідно до легенди, по коридорах будинку бродить іноді сяюча фігура - дух прекрасної Юдити Шпейман, яка пошепки каде: "Поводься справедливо, нікого не бійся".

Будинок № 20 на Длугому Таргу - це міщанська кам'яниця, зведена у 1680 р., з бароковим фасадом і рідкісним в Гданську багатим декором. Авторство скульптурного декору приписують Андреасу Шлютеру молодшому. Високий перший поверх, що здавна містить сіні, лишилася поділена чотирма пілястрами, підтримуваними на маскаронових консолях. Стержні пілястрів прикрашені статуями фруктів, а в їх верхній частині знаходяться герми - каріатиди і атланти. На осі медіани знаходиться портал з еліптичним архівольтом і картушем, який підтримують два генії. Через другий і третій поверхи біжать в так званому великому порядку чотири гладкі пілястри із закінченням коринфського ордеру. Завершення фасаду прикрашене волютами, фестонами, а також двома медальйонами з чоловічими (інколи вважаються портретами королів Яна Казимира і Яна III Собєського) головами. На вершині установлена є металева фігура птаха з розгорнутими крилами.

Оформлення входів в будинки на площі:

Інші кам'яниці Длугого Таргу:

Вид на майдан від Зеленої брами:

 

Ще один пам'ятник на майдані біля ратуші:

Наступна стаття
Гданськ, ч.1: Główne Miasto

Коментарі

Слов нет какая красота. Не устаю вас благодарить за экскурсии (в сто раз полнее информация чем дают некоторые экскурсоводы :) )
Интересно, каков Гданьск зимой, раньше мне не вырваться..
Дякую! Думаю, взимку ще краще! :)
Дуже дякую за інформаційну екскурсію! Давно мрію про Ґданьськ, і завжди натрапляла на світлини портових краєвидів міста. Такі ракурси ще не бачила... Дивовижне місто
Дякую!
Обов'язково відвідайте!
І ми з моєю Музою спостерігаємо за Гданськом :) отже... ЩЕ! :)
Дякую! Завтра буде продовження :)
Красотища
Дякую! Але Донбас також не такий і поганий :)
З задоволенням переглянув - добрий репортаж. Що в Тебе з транскрипцією не теє :)
ł - це "тверде л" , а ніяк не "в"
Та і букву Ґ ще ніхто не відміняв.
Дякую!
Там "твердим л" і не пахне. Воно вимовляється, як білоруське "у-коротке", або W англійське, що є все ж таки щось середнім від "в" і "у".
Взагалі то вулиця по нашому "довга".
Зрозумів: місцева говірка - л ковтають. Недаремно "korpus języka polskiego" - http://nkjp.pl/ існує.
А то з тими новоязами можна дійти і до англійського ієрогліфічного письма:)
Так, я знаю. Більше ніж на тиждень життя в Польщі мені довелося трохи освоїти їхню мову :)
А взагалі-то написання і вимова у польській - це просто страхітливий жах!
Говорив літературною і мене розуміли.
Але є присутній і момент :
" Co gadasz jak ten pajac z telewizji ?" - це про літературну. На жаль це світова проблема - Фіма Собак рулить :(
В нас як мову калічать ? - просто практика дозволяє зрозуміти .
Це все так. Але, здається, гірше ніж у поляків, немає :)
Це просто від незнання і відсутності практики:)
Принаймі пишуть і новини дають на літературній .
Послухай уважно наші чи московітські мас-медіа, а про середнього обивателя взагалі мовчу- ковтають літери як дурні , просто в нас в голові дешифратор працює :)
Що відмінки плутають я вже звик , з паронімами плутаються - це норма при словнику на рівні Фіми Собак , так вже і до
прийменників добралися - СТБ: "на балу зобов'язує довга сукня в підлогу" - ульот!!!
що ж то ти не дочекався, як панєнка зі свого окєнка вилазитиме? :)))
та там крім неї було кому вилазити :)