Гданськ: вулиця Довга (Długa)

Попередня стаття
Гданськ: Маріацька базиліка + панорами міста
Наступна стаття
Гданськ: три ратуші міста

Вулиця Довга (Двуга, Długa) - головна вулиця Головного Міста. На ній жили заможні і впливові гданські родини. Сьогодні популярна пішохідна вулиця веде уздовж будинків патриціїв із вражаючими фасадами, які сперечаються між собою багатством форм і оригінальністю декору. 

У XIII столітті вулиця виконувала функцію купецького тракту із продовженням у вигляді овального ринкового майдану. Після заняття Гданська Тевтонським орденом вулиця стала головною дорогою всього Головного Міста. З 1331 року визначалася в міських документах, як "Longa Platea". У середньовіччі цілий відрізок від тодішніх Довговуличних (сьогодні - Золота брама) воріт до Брами Коги (сьогоднішня Зелена брама) був однією вулицею. 

Завжди вулиця Довга і Довгий Торг були частиною міста, де проживали найзаможніші. Кам'яниці належали до найчесніших патриціїв, купців і людей, що посідали високі посади. Після урочистих парадів, проведених тут в 1457-1552 роках, вулиця почала називатися Королівською дорогою. Саме тут винаймали польським королям обширні квартири, а з нагоди свят королівської сім'ї організовували тут гучні феєрверки.

Вигляд вулиці змінювався протягом століть. Сама вулиця і Торг були мощені в 1882 році камінням, імпортованим із Скандинавії (раніше була вкрита булижниками). Пізніше через вулицею проведено трамвайну лінію. Перед 1945 роком вулиця носила назву "Langgasse". Під час Другої світової війни вулиця була майже цілком знищена, а сьогодні, по відбудові, являє туристичною атракцією. Було розібрана трамвайні колії, а на місці старої бруківки з'явився шліфований граніт. 

Вид на вулицю в бік ратуші:

Вид в бік Золотої брами:

Золота брама:

Познайомимося ближче з деякими найбільш цікавими кам'яницями вулиці. Кам'яниця Ферберів (Dom Ferberów), званий також, як "Адам і Єва" - кам'яниця, побудована в 1560 році в ренесансному стилі Прикрашена гербами Польщі, Гданська і Королівської Пруссії, а також пілястрами, поштабелями, медальйоном та фризом з нідерландськими мотивами. Належала родині Ферберів - однієї з найбільш впливових в Гданську, яка дала місту 6 бургомістрів, 3 засідателі, 6 радників, 3 каноніків і 1 єпископа.

Кам'яниця Чіренбергів-Фредрів (Dom Czirenbergów-Frederów) - барокова кам'яниця, зведена близько 1620 року. Фасад кам'янки є справою архітектора Авраама ван ден Блокке, а медальйони з головами римських цісарів 1549 року є більш ранніми роботами Петра Рінгерінга. На аттику видніються в еліптичних полях три написи латиницею, посередині напис "PRO INVIDIA" ("для заздрості"). Кам'яниця пізніше перейшла кальвіністської родини Чіренбергів.

Обидві кам'яниці разом:

Будинок Упхагена (Dom Uphagena) постав у 70 - 80 роках XVIII століття для місцеперебуванняміського радника Яна Упхагена. Є то гданська кам'яниця, яка зберегла свій первинний характер. Сталося так завдяки запису Упхагена, який заборонив своїм спадкоємцям перебудовувати будинок. Завдяки тому можна було в початках XX ст. утворити тут музей внутрішностей. У 1944 його обладнання було демонтоване і евакуйоване, завдяки чому значна його частина пережила війну і в 1993-98 роках була знову поміщена у відбудованій кам'яниці.

Левовий замок (Lwi Zamek) - кам'яниця, назва якої, імовірно, походить від двох статуй левів на головному порталі будинку, які раніше знаходилися на порозі кам'яниці. Запроектована Гансом Крамером і зведена в 1569 році. У 1636 році мешкав тут король Владислав IV під час візиту до Гданська.

Будинок Шуманів (Dom Schumannów) - ренесансна кам'яниця 1560 року, що є останньою на південному боці вулиці Довгою. Заснована Гансом Коннертом і протягом свого існування багато разів змінювала власників. Назву отримала від гданської патриціанської сім'ї Шуманів. На початку XX століття тут містилася кав'ярня, а в підземеллях - тютюновий магазин.

Інші кам'яниці вулиці Довгої:

Попередня стаття
Гданськ: Маріацька базиліка + панорами міста
Наступна стаття
Гданськ: три ратуші міста

Коментарі

Деякі кам"яниці аж неприподньо високими виглядають. От що значить обмеження по площі :)
Так, вулиця вузька. Важко фоткати і ліпити панорами...
Я не про це, а про те, що будинки вузькі і високі.
Та вони насправді такими і є
Цікаво, а наскільки вони "глибокі" - ці будинки?
І виходить що практично всі вони новоділи? просто історично-відтворені будинки? А не реально побудовані колись?
Наскільки глибокі, можна подивитися в розповідях, там де панорами міста з ратуші та Маріацької базиліки. Ні, це не можна назвати новоділами. Частину будинків, які постраждали під час війни, реставрували. А ті, від яких зовсім нічого не лишилося, історично відтворили.
Ну, може й так, але ж все таки не перебудовані, а збережені, як на мене цінніші
Так, цінніші. Але поляки так вміють відновлювати, що цінність від того не втрачається (принаймні, естетично).
то ти в такий ранній час блукав вулицями? чи то не в день ярмарки Св.Домініка там справді мало людей? :)
Тут більшість фото - між 6 і 7 ранку :)
ясно, тепер знатиму, коли наступного разу приїздити З.І. не подумайте, що я так не люблю людей :)))
Я люблю людей!
http://www.youtube.com/watch?v=RqxfYLQN9xE