Гданськ, ч.1: Główne Miasto

Попередня стаття
Гданськ: три ратуші міста

Сьогодні розпочинаю серію розповідей про найкрасивіше (за моєю версією) місто Європи - Гданськ (або Данциг, якщо так більше подобається). Найкраще - це не перебільшення. Я багато подорожую, був вже у 30 країнах і, повірте, мені є що з чим порівнювати. Гданськ дійсно найкращий і конкурентів йому я справді не бачу. Не буду заглиблюватися на історії Гданська, який дуже люблять називати "Вольним містом". Її ви прочитаєте або в Вікіпедії, або на різноманітних туристичних сайтах. Перейду відразу до фоторозповіді з невеликими коментарями і стислими довідками про об'єкти. 

Перша і п'ять наступних розповідей буде присвячено так званому "Головному Місту" (Główne Miasto) - одну з центральних частин старого Гданська. Є ще, власне, і "Старе Місто", якому також буде присвячено окрему розповідь.

Отже, в ніч з 13 на 14 листопада 1308 року Гданськом оволоділи хрестоносці, зруйнувавши вщент поселення, вбивши 10 тисяч місцевих мешканців і поморських князів. Слов'янське населення, що залишилося в живих, переселили на північ від Гданська, а на місці зруйнованого княжого міста виникло так зване Główne Miasto, яке поступово заселяли купці і згодом воно перетворилося на найважливішу частину міської агломерації, яка є такою і до сьогодні. В оточеному стінами місті розпочалося будівництво ратуші, тевтонського замку, гігантського Маріацького костелу і пристані на річці Мотлава.

Входимо до Головного Міста крізь Верхню браму (Brama Wyżynna). Браму збудовано на початку XVI століття, як частину міських укріплень, зведених Хансом Крамером уздовж західної межі міста. В результаті перебудови, проведеної Віллемом ван ден Блоком у 1566 році, західна частина споруди була викладена імітацією грубо тесаних блоків і в такому вигляді збереглася до наших днів.

Верхня брама було початком так званого "Королевського шляху", яка веде уздовж вулиці Двугої і закінчується у Зеленої брами на березі Мотлави. Гданськ неодноразово приймав польських та інших монархів. Так, 8 липня 1552 року сюди прибув король Сигізмунд Август із своєю двадцятитисячною світою, а 1 серпня 1677 року в місто через браму урочисто в'їхав Ян ІІІ Собєський із дружиною Марисенькою та сином Якубом.

Відразу ж за Верхньою брамою - готико-ренесансний надбрамний корпус, який складається з Катівні і Тюремної вежі (Katownia i Wieża Więzienna):

Комплекс побудовано у XIV столітті і він був частиною середньовічних укріплень Головного Міста. Протягом XV і XVI століть його неодноразово перебудовували. Завдяки роботам Антонія ван Опбергена до 1604 року корпус укріплення набуло стилістичних ознак маньєризму, і в такому вигляді зберігся до наших днів. У XVII - ХІХ століттях тут розташовувалася міська в'язниця. Сьогодні в колишній катівні - Музей бурштину.

За катівнею - ще дві середньовічні споруди - стрілецьке товариство (Братство) св. Георгія і Золота брама.

Будинок Братства св. Георгія (Dwór Bractwa św. Jerzego) був зведений під керівництвом Ханса Глотау в 1487 - 94 роках у стилі фламандської архітектури XV століття. Будівлю увінчує фігура св. Георгія, який вбиває дракона.

Золота брама (Brama Złota) - чудова тріумфальна арка з двома рівнями колон, яка відкриває вхід на головну вулицю Головного Міста - Длугу. Вона була споруджена у 1612 - 14 роках за проектом Авраама ван ден Блока. Тріумфальна брама, що нагадує римські брами, прикрашена скульптурними декоративними елементами у стилі маньєризму.

Верхівка воріт увінчана кам'яними фігурами, які символізують традиційні цінності мешканців Гданська: мир, свободу, багатство, славу, злагоду, справедливість, набожність і розум.

Від Золотої брами на схід веде вулиця Довга (Длуга, Długa) - головна вулиця Головного Міста. На ній жили заможні і впливові гданські родини. Сьогодні популярна пішохідна вулиця веде уздовж будинків патриціїв із вражаючими фасадами, які сперечаються між собою багатством форм і оригінальністю декору.

Вулиці Длугій та її кам'яницям буде присвячено окрему, наступну, розповідь

Головна пішохідна вулиця міста незабаром приведе нас до Ратуші Головного Міста (Ratusz Głównego Miasta). Збудована в кінці XIII століття резиденція влади могутнього Данцига своєю архітектурою і інтер'єром в стилі нідерландського маньєризму достойно відображала багатство і позицію міста. Ратуші та її інтер'єрам буде присвячено окремий пост.

Між Ратушею Головного Міста і Зеленою брамою на березі Мотлави розкинувся головний майдан Головного міста - Длугі Тарг (Długi Targ). Про розкішні кам'яниці Длугого Таргу я розповім окремо в одній з найближчих розповідей.

Замикає площу Длугі Тарг Зелена Брама, яка одним фасадом виходить на площу, а другим - на берег Мотлави. Браму збудовано у 1564 - 68 роках у стилі маньєризму зодчим Реньє з Амстердама. Нетипова для брами споруда зведена у формі парадного палацу на місці попередньої готичної брами Коги для резиденції польських королів.

Зелена брама виведе нас на Długie Pobrzeże (Довгу набережну) - найпопулярніше місце серед туристів, що приїжджають до Гданська, завдяки неповторному вигляду на неї з пішохідного мосту.

Уздовж набережної вишукалося декілька так званих "водних брам", яки відкривали вхід до міста з боку Мотлави. Найцікавіша брама - це знаменитий гданський "Журав" - портовий кран, збудований у 1442 - 44 роках. 

Długie Pobrzeże - то є справді багата на всілякі цікавинки гданська атракція, якій буде присвячено окрему велику розповідь. А ми пройдемося вуличками Головного Міста, щоб подивитися на найцікавіші його споруди. Маріацька брама та вулиця Маріацька приведе нас до найбільшої культової цегельної споруди Європи - Маріацького костелу:

Святиню споруджено протягом 1343 - 1502 років у готичному стилі. Його інтер'єр неабияк вражає своєю пишністю, але про це ми поговоримо в окремій частині, яка буде присвячена собору.

Поруч із собором у 1678 - 81 роках на кошти короля Яна ІІІ Собєського спорудили Королівську барочну каплицю:

Сама ж вулиця Маріацька є прикладом старовинної забудови з вузькими пишно прикрашеними фасадами і зовнішніми прибудовами:

Паралельно з вулицею Длугою і площею Длугі Тарг проходить вулиця Огарна. Будинок під номером 27/28 з еклектичним фасадом збудовано наприкінці ХІХ століття для масонської ложі "Gedania Loge 3" і належала "Незалежному ордену дивних товарищів". Крім масонського святилища і "Зали Міркувань" тут знаходилася "Зала загублених кроків":

В будинку по вулиці Огарній, 94 народився великий фізик Габріель Даніель Фаренгейт, який у 1725 році ввів нову шкалу виміру температур:

Паралельно вулиці Длугій, але з північного боку, розташована вулиця Хлібницька. Під номером 13 тут знаходить створений у 1569-70 роках за проектом Ханса Крамера шикарний 8-поверховий особняк, зазваний Англійським будинком або "Ангельським будинком", оскільки його дах увінчує фігура ангела. колись тут знаходився склад сукна з Альбіону:

Готичний фасад будинку № 14 є копією фасаду будівлі, що знаходиться на острові Павлинів в Потсдамі:

Це один цікавий будиночок на Хлібницькій:

Забудова вулиці Хлібницької:

Від Маріацького костелу до Великої Збройовні веде вулиця Пивна, забудована симпатичними кам'яницями:

Найгарніша споруда вулиці, будинок Ханса ван Едена, збудований у 1638 - 40 роках з фасадом з пишним скульптурним декором в стилі маньєризму:

Велика Збройовня (Арсенал, Wielka Zbrojownia) - одна з найгарніших будівель Головного Міста . Збудована у 1600 - 09 роках у стилі маньєризму за проектом Антонія ван Опбергена у співпраці з Яном Страковським. Первісно тут знаходився арсенал з гарматами і кулями на першому поверсі і більш легкої зброї на вищих ярусах. Східний фасад:

Західний фасад:

Деталі західного фасаду: 

Скульптура на фасаді:

З півдня до Арсеналу примикає Солом'яна башта (Baszta Słomiana) XIV століття. Має стіни 4 метри завтовшки і слугувала пороховим складом. Поруч - фонтан "Деревце тисячоліття", створене на честь 1000-ліття Гданська, і є подарунком від польських і закордонних ковалів.

На вулиці Святого Духа збереглася лише північ бік. Одна з найгарніших будівель вулиці - будинок "Під черепахою":

Від забудови Рибного Ринку залишилися лише дві кам'яниці

Башта Latarniana і залишки міських оборонних мурів

Наріжна башта (Baszta Narożna) була збудована в 1343 році для укріплення південно-західного відрізку міських мурів. Поруч - башта Штульца.

Stajnia Dworu Miejskiego (Міська стайня):

Навіть будинки, які не є пам'ятками архітектури - в Гданську це все одно шедеври:

Приклад нової забудови в історичних кварталах Головного Міста:

 

Попередня стаття
Гданськ: три ратуші міста

Коментарі

дуже гарно)
Дякую!)
Чудово, що усі дома дуже різні, віт такого міста неможливо втомитися :)
Неможливо ні втомитися, ні насолодитися: хочеться ще і ще! :)
надзвичайно гарне місто!
Правда! Дякую!
Данціг вражає, до речі якщо вжзе про "Стрілецьке товариство" - а як в поляків зі зброєю?
Ой, то дуже важке для мене запитання, бо я цим ніколи не цікавився :)
Гарне місто! Бачу, що розповідей про нього буде чимало.
Ага, 10 частин буде :)
"Під номером 13 тут знаходить створений у 1569-70 роках за проектом Ханса Крамера шикарний 8-поверховий особняк, зазваний Англійським будинком або "Ангельським будинком"" - це ж що виходить, справжнісінький хмарочос XVI-го століття?
Уявляю як тоді Гданськ виглядав серед інших міст Європи, етакий Манхеттен :)
Так, то був натуральний Гонконг! :)
Гонконг в сенсі висотності? Чи атмосфери загалом?
І в тому, і в тому сенсі :)
+ Гданськ, як і Гонконг, був "вільним містом".
Велике сенькс за таку розлогу фоторозповідь!!!
Я за декілька годин побачив значно менше. Але то на краще - ще поїду :)
Прошу! Я хоч і багато побачив, але все одно ще поїду (якщо Бог дасть)! :)
Най Дає!