Чернігів: дерев'яні будинки та неоготика Застриження

Попередня стаття
Кирилівська церква на Дорогожичах та її розписи
Наступна стаття
Товтри і меандри Північної Бесарабії

Річка Стрижень, що впадає у Десну, ділить Чернігів на дві майже рівні частини. На правому березі - історична частина міста з дитинцем і монастирями. А лівий беріг у 18 - 19 столітті почали заселяти заможні купці, ремісники та чиновники. Район отримав назву Застриження, т.я. знаходиться на річкою Стрижень. Будинки та особняки були, переважно, дерев'яні. Але було і декілька виключень, наприклад, неоготичні палаци Глібова та Тарнавського.

Про Застриження та його дерев'яні шедеври я дізнався завдяки спільноті "Дерев'яне мереживо Чернігова", представники якого поступово відновлюють дерев'яні будинки Чернігова, чим надають місто його справжнє неповторне обличчя.

Почнемо знайомство з дерев'яними шедеврами Застриження з особняку Дроздова по вул. Станіславського 40. Ділянку під будинок продав своєму товаришу по службі зі статистичного бюро Йосипу Дроздову український письменник і громадський діяч Михайло Коцюбинський у 1903 році. Шикарний особняк у стилі модерн постав у 1908 році. Біля будинку висадили сосни, які додати йому додаткового шарму.

Зараз у будинку - центр реабілітації людей з особливими фізичними можливості. Відновлення особняку стало можливим завдяки його власникам - ГО "Інтеграція".

Будинок прикрашений якісним різьбленням, яке неабияк вражає:

На цій же вулиці Станіславського під номером 11 є будинок Соловйова. Він буз збудований у 1901 році і належав лікарю. 

На паралельній вулиці стоїть будинок Снопка (вул. Гетьмана Полуботка 194), нині майже закинутий. 

Оформлення лиштви вікон, мабуть, найоригінальніше у Чернігові:

З 1954 року будинок належав чернігівському художнику Олександру Снопку. А зараз їм володіє його онука. Проте сам будинок походить з кінця ХІХ століття.

Будинок генерала Лессена або "шоколадний будиночок" по вул. Зеленій 15. Це перший будинок, відновлений спільнотою "Дерев'яне мереживо Чернігова".

Дерев'яний будиночок по вул. Михайлофедорівській, 5 приваблює не лише своїм майже бірюзовим фасадом, але й орнаментом фризу і ганком.

Дуже цікаво деталь будинку - це підзорники - декоративні полички над вікнами. Також збереглися старовинні двері та кований дах над ганком:

Незвичайний двоповерховий особняк по вул. Менделєєва, 3:

Купецький дерев'яний будинок у стилі ампір по вул. Академіка Павлова 9 - найбільш яскрава і, мабуть, найвідоміша дерев'яна будівля на Застриженні:

Цей будинок у рідкому для Чернігова стилі був споруджений у 1901 - 1905 роках на колишній Стороженківській вулиці.

Особняк прикрашений двома вежами:

Поруч, на розі вул. Шевченка і академіка Павлова є будинок Свідерського (вул. Шевченка, 54). З 1911 року тут знаходилося поліцейське управління Чернігівського повіту. А належав будинок козаку Івану Свідерському, у якого поліцейські його орендували.

Зараз в особняку розташована Обласна юнацька бібліотека.

Оформлення лиштви вікна:

Напроти (вул. Шевченка, 52) - ще один дерев'яний особняк - будинок Жигмонта. Він належав Павлу Жигмонту - онуку генерала Петрова, героя війни 1812 року та чоловіку двоюрідної тітки поета Лермонтова.

А на протилежному боці вулиці Шевченка - одна з найвишуканіших будівель Чернігова, будинок Тарновського. На жаль, особняк частково зруйнувала російська ракета, що прилетіла на стадіон у березні 2022 року.

Музей старожитностей Тарновського у стилі неоготики був зведений наприкінці ХІХ століття. Останні десятиліття тут розміщувалася обласна бібліотека для юнацтва. Якщо парадний фасад будівлі ще можна відновити, то фасад з боку стадіону зруйнований вщент.

Інтер'єри і все внутрішнє начиння також знищено:

Неможливо не згадати про ще один неготичний особняк - палац Глібова. Про нього - окрема сторінка.

Завершуємо прогулянку Застриженням на березі річки Стрижень майже біля самого чернігівського дитинця. 

На березі річки розташована церква Михайла і Федора. Їі звели протягом 1801 - 1806 років у візантійському стилі:

Річка Стрижень і осінь:

"Червоний міст" через річку Стрижень:

Друзі, щоб бути в курсі останніх матеріалів на сайті, підписуйтесь на мій телеграм-канал: https://t.me/andytravelclub

 

Інші розповіді про Чернігів:

Чернігівська осінь-2022

Архітектурний коктейль середмістя

Дерев'яні будинки та неоготика Застриження

Чернігівський дитинець

Єлецький монастир

Болдині гори

Маєток Глібова

Дерев'яні шедеври Ковалівки

 

Попередня стаття
Кирилівська церква на Дорогожичах та її розписи
Наступна стаття
Товтри і меандри Північної Бесарабії