Черленків (Селище)

Попередня стаття
Гнівань
Наступна стаття
Товтри і меандри Північної Бесарабії

Селище (колишній Черленків) – село поруч з містом Гнівань всього в десяти кілометрах від Вінниці. Відомо завдяки руїнам Черленківського замку, одна з башт якого гордо підвищується над крутим берегом Південного Бугу.

Хоча Черленків вперше згадується у 1620 році, історики датують його виникнення XIII ст. Неподалік від поселення проходив Кучманський шлях і була розташована переправа через Південний Буг. У другій половині XIV століття литовські князі Коріатовичі побудували ту дерев’яну фортецю. Замок існував тут і в часи утвердження на подільських землях Речі Посполитої, і був одним з найважливіших оборонних пунктів на її східному кордоні. У 1448 році Черленків отримав Магдебурзьке право.

У 1624 році містечко було спалено в результаті нападу Буджацької орди. Мешканці Черленкова після зруйнування міста заснували поруч нове поселення з назвою Новий Черленків. А старе поселення отримало назву Старий Черленків, яке згодом трансформувалося на безлике Селище.

Кам’яний замок в Старому Черленкові збудував в середині XVII століття хтось з шляхтичів Черленковських – власників містечка. 

У 1640 році один з останніх представників роду, Анатас Черленківський, постригся в монахи греко-католицького ордену василіан. Він запросив ченців з Почаєва і подарував їм сусіднє село Ровець. У 1648 року до них приєдналися монахи-домініканці, які втекли із зруйнованого козаками домініканського монастиря у Вінниці. Неподалік від замку ченці обох орденів збудували монастир.

Кляштор у Черленкові виглядав трохи по-дивному. Це був такий собі подвійний монастир, де на першому поверсі монастирських приміщень жили ченці домініканського ордену, а на другому – василіани. До наших часів в центрі села по дорозі до замку збереглися руїни дзвіниці монастиря, які фактично знаходяться на городі одного з місцевих мешканців.

В середині XVIII століття власниками Черленкова стають шляхтичі Щеньовські. Близько 1750 року господар містечка трахтемирівський староста Станіслав Щеньовський відбудував замок, укріпив його гарматами та розмістив в ньому постійний гарнізон. 

Його нащадок, брацлавський воєвода Онуфрій Щеньовський, брав участь у Барській конфедерації і був розбитий московськими військами під Білою Церквою у 1768 році. За наказом царського уряду він вимушений був розібрати замкові стіни, внаслідок чого фортеці вставила оборонне значення. На протилежному березі Південного Бугу він звів нову резиденцію в стилі неоготики, яку знищили під час революції.

Від замку залишилися руїни двох веж, які розташовані на високій терасі нам меандрами річки. Збереглися і залишки замкових фундаментів, а також підземні ходи із скарбами, які, за переказами, вели аж до Вінниці.

Найкраще збереглася двоярусна шестигранна вежа з отшкутатуреним фасадом і рустованими кутами. З початку 1800-х років вона була перетворена на родинний склеп Щеньовських. Її прикрашав купол зі шпилем, а про колишній оборонних характер вежі нагадували амбразури у нижньому ярусі. Цинкові труни у склепі, як у казці, висіли на ланцюгах. Всі поховання знищили більшовицькі окупанти після революції, труни були викинуті з башти.

Друга, квадратна у плані вежа, після втрати замком оборонного значення перетворилася на романтичний міні-замок. Була майже знищена вже в часи незалежності, залишилися лише фундаменти.

Декілька років тому за «відбудову» Черленківського замку взявся колишній голова Державної митної служби України Володимир Скоморовський, який планує розмістити у стилізованих під замок будівлях готель з рестораном та музеєм.

Попередня стаття
Гнівань
Наступна стаття
Товтри і меандри Північної Бесарабії

Коментарі

Добридень! Дякую за дуже цікаві пости. Із задоволенням слідкую... :)
Дякую і Вам за увагу! :)
прыгожыя мясціны
так, як і усе Поділля :)
З задоволенням переглянув - цікаві місця.
Дякую! :)
Щось я не дуже розумію як може так бути, що перша згадка про поселення датується 1620 роком, а магдебурзьке право отримано у 1448.
А монастир унікальний. Не чув щоб десь ще таке було, щоб монахи різних орденів одночасно володіли монастирем.
Ну, так написано в різних книгах... Так, Селище - унікальний випадок поєднання двох монастирів в одному.
Просто ті дати абсолютно не в"яжуться між собою :)
Так, дійсно.
цікавіше інше. Чи ті монахи не ходили поверх на поверх, стєнка на стєнку, як то Крип'якевич описував у Львові :)
Треба запитати у самих монахів)
медіума викличеш? :)
Раз добровільно погодились жити під одним дахом, то навряд, хоча всяке могло бути. Достатньо було не поділити час служб, і вже можна йти стінка на стінку :)
ну або там через всіляки диспути стосовно Святого Причастя, наприклад, чи ще якихось таких тем :)))
При бажанні можна мільйон причин знайти, а можна і без причин - просто для розваги :)
нє, ну святі люди просто так без причини, ні не можуть :) Хіба ще через баб :)
Краса України - Поділля
Розкинулось мило, недбало.
Здається, що зроду недоля
І горе тебе не знавало... (с)
Файний вірш, якраз про ці місця...
Згадався вірш зі шкільної програми)
А я його не пам'ятаю, бо не вивчав в школі українську мову :)
http://ukr-lit.net/ukrainka/288-virshi/2228-kraso-ukrayini-podollja.html
Так, я цей вірш Лесі Українки давно знаю, бо дуже цікавлюсь Поділлям і усім, що з ним пов'язано. Просто дізнався про нього декілька років тому, бо в школі не мав змоги.
а де ти у школі вчився?
в Дніпропетровську
і там не вчили української? капєц...
вчили, але батьки звільнили мене від вивчення української мови
а і правда, навіщо непотрібним голову забивати...
але у 11 класі я сам захотів вивчати українську, мені найняли репетитора, і підсумковий екзамен я здав на п'ятірку! :)
Молодець!
До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських замк Користувач посилається на ваш запис з До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських замків і фортець пишучи: [...] Замкова вежа в Хмільнику: Черленківський замок в Селищі [...]
До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських замк Користувач посилається на ваш запис з До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських замків і фортець пишучи: [...] Замкова вежа в Хмільнику: Черленківський замок в Селищі [...]
До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських замк Користувач посилається на ваш запис з До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських замків і фортець пишучи: [...] Замкова вежа в Хмільнику: Черленківський замок в Селищі [...]