Брюссель: найгарніша площа Європи

Попередня стаття
Ратуша в Брюсселі

У лютому 2023 року мені знову пощастило побувати у Брюсселі. Я просто обожнюю це місто завдяки площі Гран-плас (або Гроте Маркт, Великий Ринок), яку вважаю найкрасивішою у світі. Я готовий годинами роздивлятися деталі ратуші та кожну кам'яницю. Кожна з них не схожа она на одну. Та і площа Ринок з будинками золотого відтінку в Європі лише одна.

Ансамбль площі Гран-плас, створений в XVI - XVIII століттях - найбільш яскравий приклад фламандської архітектури Брюсселя. Будинки, що оточують площу з усіх боків рівним квадратом, начебто виточені з каменю талановитими майстрами, являють собою найбільші шедеври світової архітектури під відкритим небом. Розмір майдану зовсім невеликий: довжина 100 метрів, ширина – всього 68 метрів.

Домінантою площі є ратуша, якій присвячена окрема сторінка на сайті. Цей шедевр фламандської готики був зведений на початку XV століття. 

Брюссельська ратуша, без перебільшення, - найдовершеніша в Європі. Такої стрункості і такої багатого оздоблення фасаду я ніде не бачив. Коли ти до того бачив сім десятків різних ратуш, а бачиш 71-шу в Брюсселі, то з перших секунд розумієш, що до того справжніх ратуш ти ще не бачив. Навіть на фоні беффруа в Брюгге і Генті, ратуша в Брюсселі помітно виділяється, але не своєю висотою і потужністю, а навпаки – стрімким зльотом легких динамічних форм.

Займаючи майже цілком одну зі сторін головної площі Брюсселя (Гран-плас), ратуша перебуває в оточенні будинків гільдії і цехів, яких фасади підкреслюють її масштаб. Перевершуючи висотою своєї вежі монументальні церковні спорудження, ратуша відігравала вирішальну роль у формуванні центру Брюсселя не тільки в епоху Відродження, але й у наступні сторіччя. 

Ринкова площа у Брюсселі виникла ще в XII столітті на місці висушених боліт. В XIII столітті був побудований Хлібний будинок, який, як випливає з назви, використовувався для зберігання хліба. Пізніше цей будинок став називатися Будинком короля. Цікаво, що в нідерландській мові дотепер використовується більш стара назва (Хлібний будинок), у той час як на французькій цей будинок називається «Будинок короля».

В «Будинку короля», незважаючи на назву, ніколи не жив жоден король. Будинок служив по черзі складом для пекарів, трибуналом і в'язницею. В 1873 році архітектор Віктор Ямар переконструйовував будинок у стилі готики. У наші дні в «Будинку короля» перебуває Муніципальний музей.

Великий Ринок оточують будинки гільдій, побудовані в XVII столітті. Кожний з них має свою назву і кожний належав колись певній гільдії. Так, наприклад, кам’яницю «Вовчиця» займала гільдія стрільців з лука, будинок «Візок» був побудований в 1697 році гільдією виробників масел і жирів. Деякі будинки, такі як «Дуб», «Лисеня», відрізняються досить простою архітектурою. 

Кам’яниці стоять щільно одна до одної: Будинок маляра, Будинок кравця, Будинок м'ясника, Будинок човняра… У кожного будинку своя назва й свій символ: будинок-зірка, будинок-лебідь, будинок-голуб, будинок-золоте дерево, будинок-мішок… В цілому будинки гільдій побудовані в стилях бароко і стилі Людовика XIV.

Будинок Брабантських герцогів:

Будинки "Лисеня"? "Ріжок" і "Вовчиця":

Деталі будинку "Лисеня", де розташовувалося гільдія торговців галантереєю:

 

Деталі будинку "Ріжок". Тут знаходилася гільдія човнярів:

Будинок "Вовчиця" - будівля гільдії лучників:

Будинки "Мішок" (гільдія бондарів) і "Бричка" (гільдія виробників масел і жирів):

Будинок "Мішок" (гільдія бондарів):

"Вовчиця", "Мішок" і "Бричка":

Будинок гільдії пекарів:

Будинки гільдій на східному боці площі:

Кам'яниця південної стороии Великого Ринку:

Будинок "Зірка":

 

 

 

 

Попередня стаття
Ратуша в Брюсселі