ТОП-20 найкрасивіших столиць, в яких пощастило побувати

1. Сінгапур (Сінгапур)

Нічний Сінгапур

Сінгапур - моє улюблена столиця і, мабуть, найулюбленіше місто у світі. Я був тут тричі, і не не випадково. В Сінгапурі поєднана футуристичність, стара колоніальна архітектура і природа.

Хмарочоси Даунтауна, готель Marina Bay Sаnds та штучні дерева Садів Затоки вразять любителів хайтеку.

А фанатів старої і колоніальної архітектури чекає сюрприз: у Сінгапурі аж 4(!) Старих міста: англійське, китайське, індійське і арабське.

Тим, кому подобається тропічна природа, може зануритися в неї у Квітковому Куполі або Тропічному дощовому лісі.

Незабутніх вражень вам додасть прогулянка на катері уздовж річки Сінгапур та затоки Маріна Бей.

Але найкрасивіше у Сінгапурі - вночі.

В місті декілька оглядових майданчиків, з яких відкриваються незабутні панорами міста.

 

2. Єрусалим (Ізраїль)

Єрусалим поступається більшості столиць архітектурою. Але для мене він, поряд із Сінгапуром, найкращий! З дитинства я мріяв побачити усі місця, описані у Старому та Новому Заповіті, а більшість з них - в Єрусалимі і навколо нього. На моєму сайті - аж 12 частин розповіді про "вічне місто". Це говорит про те, наскільки я його люблю.

 

3. Таллінн (Естонія)

Таллінн довгий час був і залишається моєю улюбленою столицею в Європі. Тут є все, і всього є багато: і замки, і оборонні вежі, і палаци, і ратуша, і оригінальні храми, і неповторні ганзейські кам'яниці.

 

4. Амстердам (Нідерланди)

В Амстердам мріють потрапити всі. На жаль, більшість, щоб покурити траву, поїсти тістечка з марихуаною і поринути місцеву секс-індустрію. Хоча, чесно кажучи, не розумію, як можна вбивати час на різні плотські забави, коли навколо стільки північної краси? Природно, що ми не ходили по кофе-шопам і не палили марихуану. Хоча її запах стоїться повітрі по всьому місто. Для мене Амстердам - це прогулянки вуличками і каналами та дивовижної ганзейської північна архітектура.

 

5. Богота (Колумбія)

Потрапити у Колумбію, яка овіяна стереотипами про наркотрафік та бандитизм, було давньою мрією. Вона збулася у липні 2021 року. Зі столиці Колумбії Боготи розпочалася наша велика мандрівка джунглями Амазонії, саванами басейну Оріноко та кавовим регіоном в Андах. Усі стереотипи розвіюються у перші години перебування в Боготі: спальні районі нагадують Швецію чи Німеччину, відносна чистота на вулицях, привітні люди.

В Боготі вистачає як хмарочосів, так і колоніальної архітектури. Старовинний райончик Ла Канделарія наповнений старовинними особняками в іспанському стилі з важкими дверима, великими залами, просторими кімнатами, патіо, товстими стінами і різними стилями балконів. А це у Боготі - найкрасивіші у світі кольорові фавели!

 

6. Брюссель (Бельгія)

Брюссель я обожнюю, передусім, за найгарнішу в Європі центральну ринкову площу. Готовий годинами роздивлятися деталі ратуші та кожну кам'яницю. Кожна з них не схожа она на одну. Та і площа Ринок з будинками золотого відтинку в Європі лише одна.

Ансамбль площі Гран-плас, створений в XVI - XVIII століттях - найбільш яскравий приклад фламандської архітектури Брюсселя. Будинки, що оточують площу з усіх боків рівним квадратом, начебто виточені з каменю талановитими майстрами, являють собою найбільші шедеври світової архітектури під відкритим небом.

 

7. Рим (Італія)

Ми відвідали Рим з моєю першою групою мандрівників, коли поверталися з довгої подорожі 5 країнами Південної Америки у лютому 2020 року. В нас був цілий день, щоб насолодитися містом. Проте ми не подивилися навіть 10-ї частини пам'яток, настільки їх багато у Римі! Попри зиму, погода у лютому у Римі була +25. Саме в цей час в Італії розпочалася пандемія COVID-19...

 

8. Копенгаген (Данія)

Канал у Клпенгагені

Під час подорожі Данією ми не могли обійти боком столицю Копенгаген. Багато разів я писав про те, що не люблю столиці і надаю перевагу провінційним містечкам. Але Копенгаген особливий: тут є і королівська столична велич, і старовинний дух історичного міста, який найкраще відчувається на набережній каналу Нюхавн.

Набережна каналу Нюхавн в Копенгагені

 

9. Баку (Азербайджан)

Баку вразив з перших секунд. Він показався мені найдосконалішою столицею з усіх, які я бачив. Ретельно відреставровано не лише Старе місто, по всьому Баку мені не вдалося знайти жодної обшарпаної будівлі. Середньовічне і сучасне тут дуже гармонійно поєднуються. Вилизане ідеально чисте середмістя з блискучою бруківкою просто закохає і себе, на хайтекові новобудови не лише не викликають відрази,як в більшості столиць, а навпаки доповнюють велич азербайджанської столиці.

 

10. Найробі (Кенія)

Про Найробі пишуть багато різної маячні на кшталт того, що це ледь не кримінальна столиця Африки. Для мене ж Найробі - одне з найприємніших міст, яке і люблю. Про Африку тут мало що нагадує: ратуша, хмарочоси, чистота на вулицях, дисципліна з масками. Хіба що красиво одягнуті доброзичливі африканці, які в неділю з ранку йшли до церкви, нагадували про те, що ми таки в Африці!

Найробі - сучасний розвинутий мегаполіс, що дуже нагадує Нью-Йорк. Найкращий вид на столицю Кенії відкривається з даху одного з хмарочосів у діловому районі міста - Kenyatta International Conference Centre. Туди можна піднятися за 10 доларів. Зробити це можна лише у супроводі гіда. Поглянувши на Найробі з висоти пташиного польоту, ви отримуєте велике задоволення.

 

11. Будапешт (Угорщина)

Будапешт - одна з найулюбленіших європейських столиць. Був тут вже 4 рази і хочеться приїжджати ще і ще. Яскравих пам'яток тут безліч: парламент, Будайський замок, не схода ні на що угорська архітектура в будинках Пешта та старовинні вулички Буди. Атмосфери місту надають Дунай та численні мости, кожний з яких сам по собі шедвральний.

 

12. Буенос-Айрес (Аргентина)

Район Ла-Бока в Буенос-Айресі

Який різноманітний Буенос-Айрес! Хмарочоси портового району Пуерто-Мадеро, колоніальна архітектура Сан-Тельмо, монументальні будинки Монсеррату, різнокольорові халупи старої Ла Боки. А у повітрі - запах аргентинських стейків, емпанад (місцевих пиріжків) і дух танго!

Район Пуерто-Мадеро в Буенос-Айресі

 

13. Берн (Швейцарія)

Столиця Швейцарії відрізняється від інших європейських столиць тишею, малолюдністю, неспішним темпом життя. Якщо в Цюриху неможливо спокійно ступити крок із-за величезної кількості людей на вулицях, то вулиці Берна порожні, як в провінційних містечках. Та й столицею у повному сенсі цього слова його назвати важко: Берн, швидше, адміністративний центр країни, де розташовані федеральний парламент, уряд і центральний банк. Та й за населенням швейцарська столиця – п’яте місто в країні.

Деякі порівнюють Берн з Кам’янецем на Подолі, і не дарма. Як і в Кам’янці, старе місто Берна розташоване на півострові, який омивають з трьох боків річка Ааре з високими берегами. Тільки на відміну від Кам’янця, каньйон в Берні не такий мальовничий, а місцеві пам’ятки – не таки яскраві. Проте Берн, звичайно, набагато доглянутіший і чистіший. Хоча в цілому столиця конфедерації сіра і мінімалістична, хоча й по-своєму неповторна.

 

14. Дамаск (Сирія)

Я був у Дамаску ще до війни. Тоді це було приємне атмосферне місто зі старовинними кварталами, церквами і мечетями, де все навколо нагадувало про його біблійне минуле. Тоді в Дамаску жили найдобріші у світі люди, яких я зустрічав. У повітрі відчувалася затишність і блаженство. Здається, я ніде не відчував себе таким щасливим і спокійним, як у Дамаску. Мабуть, цього всього в місті вже немає. Але я сподіваюсь, що настане час, коли знову зможу повернутися до столиці Сирії.

 

15. Монтевідео (Уругвай)

Єдине, що мене приваблювало в Уругваї - це назва його столиці. Якби не оця назва "Монтевідео", яка вже багато років милує мої вуха, я б, напевно, ніколи не потрапив до цієї південноамериканської країни. Скучна на перший погляд площа Незалежності змінилася віртуозними декорами колоніальних будинків, атмосферним районом порту, м'ясними делікатесами і місцевим вином на старому портовому ринку, набережною і пляжем, найдивовижнішим за всю подорож заходом сонця та інстаграмним містечком Колонія-дель-Сакраменто. А ще, пізно ввечері, на нас чекало те, про що ми точно не мріяли: щорічний Карнавал на вулицях Монтевідео! Це, напевно, були найромантичніші дні всієї подорожі Південною Америкою!

 

16. Відень (Австрія)

Відень для мене - це не так колишня імперська столиця, як місто у стилі сецессіон. Звичайно, я обожнюю собор св. Стефана, Карлскірхе, ратушу, парламент, Гофбург, оперу, готичну Вотівкірхе та чарівний Бельведер. Але найбільше у Відні люблю дивитися на Сецессіон, шедеври Отто Вагнера і інших творців югендстилю.

 

17. Куала-Лумпур (Малайзія)

Місто популярне серед туристів, передусім, завдяки Petronas Twin Towers - найвищим баштам-близнюкам у світі. Крім башт-близнюків, в центрі Куала-Лумпура збереглося трохи зразків колоніальної забудови. Головні архітектурні шедеври - це будівля старого вокзалу, національна мечеть, палац Бангунан-Султан-Абдул-Самад та невелика кількість кам'яниць в околицях площі Медан-Пасар. Взагалі, стара архітектура КЛ - це коктейль з багатьох стилів: мавританского, вікторіанського, тюдорівського, неоготики та ісламської архітектури. Ї

 

18. Нукуалофа (Тонга)

Королівський палац в Нукуалофі (Тонга)

Переважна частина українців не чула і ніколи, напевно, не почує про існування такої країни, як Тонга. Королівство Тонга – це маловідома острівна держава Полінезії, яка є однією з найвіддаленіших від України. Щоб потрапити сюди, треба подолати половину довжини екватора. Нукуалофа більше нагадує райцентр, ніж столицю королівства. Водночас це приємне затишне містечко на березі океану з низкою історичних пам’яток. Назва міста перекладається, як «обитель кохання», отже, Нукуалофу можна вважати столицею з найкрасивішою у світі назвою.

Саме із-за назви столиці я відправився на протилежний кінець світу, щоб сказати собі і усім: "Я бачив Нукуалофу!" Королівський палац – найкрасивіша споруда Нуку’алофи, розташована в самому центрі містечка на березі океану. Ця гарна будівля у вікторіанському стилі є офіційною резиденцією короля Тонги, і є єдиною резиденцією голови держави у світі, яка збудована з дерева.

Набережна Нукуалофи (Тонга)

 

19. Кігалі (Руанда)

Столиця Руанди Кігалі вразила з перших секунд неймовірної охайністю і чистотою. Після кривавого геноциду в середині 90-х руандійці змогли об'єднатися і побудувати найрозвинутішу країну в Африці. Кігалі - не типова африканська столиця. Тут немає нескінченних автомобільних корок, бруду, стихійної торгівлі. Тут все підпорядковано чітким правилам.

Сьогодні Руанда більше схожа на розвинуті європейські країни, ніж на своїх сусідок. На вулицях – ідеальна чистота, один за одним будуються сучасні офіс-центри, дороги, тротуари, велодоріжки, вулицями Кігалі їздять великі автобуси, європейські та китайські інвестори не бояться вкладати кошти в руандійську економіку.

 

20. Нью-Делі (Індія)

Нью-Делі, мабуть, найбрудніша столиця у світі, у якій мені доводилося бувати. Але незважаючи на це, я люблю індійську столицю. Прикольно погуляти по наповнений сміттям головній вуличці старого Делі з назвою Мейн Базар, щоб відчути, що таке справжнє життя. А ще подивитися на англійський колоніальний центрі міста, храм Лотоса, урядові резиденції та найгарніший у світі мінарет Кутуб-Мінар.

 

В рейтинг "не помістилися" Париж, Варшава, Каїр з Гізою, Афіни, Анкара, Рига, Вільнюс, Тбілісі, Доха, Бейрут, Люксембург, Рейкьявик.

Не потрапили до переліку столиці, в яких я був, але які мене не вразили: Белград, Єреван, Кампала, Лусака, Ашгабат, Бухарест, Вадуц, Мінськ, Улан-Батор, Амман, Тегеран, Порт-Віла.

Столиці, в яких не був, але хотів би побувати: Прага, Лиссабон, Багдад, Бангкок, Віндгук, Ліма, Стокгольм, Дублін, Лондон, Катманду, Кіто, Мехіко, Панама, Сана, Ла-Пас, Токіо.