Золочів (пам'ятки міста)

Попередня стаття
Грабівниця
Наступна стаття
Підсумки-2024

частина 1: Золочівський замок

Крім замку, Золочів має багато цінних пам'яток. Це і розкішно декорований костел, дві старовинних церкви, дві нових дерев'яних, оборонний двір, ратуша, палацовий будинок, цвинтар з чотирма каплицями та цікава забудова центру. Безумовно, найяскравіша пам'ятка міста - Вознесенський костел

Відомо, що ще на початку XVI століття у Золочеві існував дерев'яний костел. У 1624 році власник Золочева Якуб Собєський - батько майбутнього польського короля Яна ІІІ Собєського заснував у Золочеві римо-католицьку парафію і виділив кошти на будівництво мурованого костелу у стилі ренесансу. Спорудження храму тривало до 1627 року. Костел належав отцям-бернардинам, а у 1838 році його передали греко-католиком. Зараз це - Воскресенська церква, з якою ми познайомимося трохи пізніше.

А спочатку про костел. Храм почав будувати у 1731 році син короля Яна ІІІ Собєського - Якуб Собєський. Великих старань при будівництві святині доклав майбутній провінціал піярів та Познанський єпископ-помічник отець Людвик Гурський. Основні роботи про спорудженні храм припали на 1733 рік. Проте його будівництво фактично тривало до 1763 року. 

Первісно храм належав ченцям ордену піярів. Проте у 1785 році австрійська влада ліквідувала колегію піярів, а у 1788 році взагалі закрила костел. Протягом 50 років храм слугував складом. З 1838 року він виконував функції парафіяльного костелу. Сучасного вигляду храм набув у 1878 році, коли було добудовано вежу. У 1903 році костел пошкодила пожежа, після чого проводився його ремонт, якій було завершено у 1907 році.

Костел продовжував діяти і після Другої світової війни завдяки отцю Іоану Ценському. У 1967 році його під час перебування у Польщі таємно висвятив на єпископа примас Вишинський. Ценський використовував свою владу і для висвячення греко-католицьких священників. Останню реставрацію костелу проведено у 1994 - 1997 роках.

Фасад храму багато декорований. Його прикрашають 4 фігури святих, доповнені різьбленими оправами вікон і ніш, характерних для бароко. Завершують фасад дві вежі, одна з яких так і залишилася недобудованою.

KBW3G.jpg

Всередині майже повністю збереглося необарокове оздоблення ХІХ століття.

Як я вже писав вище, Воскресенська церква походить з 1624 році. Первісно це був костел ченців-бернардинів, побудований Якубом Собєським. Пізніше його було освячено під титулом Успіння Пресвятої Діви Марії і Св. Яцка і він був парафіяльним до 1838 року. У 1838 році його передали греко-католикам і освятили, як Вознесенську церкву. Нині вона належить православним.

Раніше оздобою церкви були ренесансові головний та бокові портали з багатим різьбленням та витонченими композиціями. На жаль, після останньої реставрації мистецька цінність порталів була значною мірою втрачена. Мало кому відомо, що в підземеллях храму поховані сестра короля Яна ІІІ Собєського - Софія і Катерина, та перша дружина його батька Якуба - Маріанна з Вишневецьких.

Найстарішою спорудою Золочева є оборонний двір (арсенал), що походить з XIV століття. Двір був резиденцію боярського роду Щеченів. Цей кам'яний двоповерховий будинок з двометровими стінами завтовшки виконував оборонні функції. тривалий час він слугував житлом для власників Золочева і був місцем зберігання зброї. Арсенал втратив своє оборонне значення після будівництва замку. Тривалий час тут містилася богадільня парафіяльного костелу (шпиталь для убогих з каплицею Св. Лазаря). Зараз будівля значною мірою втратила свій первісний вигляд.

 

Важливою ланкою міської системи оборони була Миколаївська церква-фортеця, що походить з XVI століття. Святиня своїм виглядом більше нагадує скромний костел. В храмі зберігся іконостас XVIII століття.

Ратуша (можливо, раніше слугувала панською садибою):

На центральній площі міста:

Пам'ятник В'ячеславу Чорноволу біля ратуші:

В колишній віллі (а пізніше - відділенні міліції) у 1989 році відбував своє останнє ув'язнення В'ячеслав Чорновіл:

Чи не найцікавіша будівля Золочева - колишня вілла у стилі італійської неоготики:

Каплиця ХІХ століття на вул. Пушкінській:

Дерев'яна церква Дмитра Солунського, збудована на початку ХХІ століття:

Ще одна нова дерев'яна церква, яку добре видно з замкових мурів:

І на останнє, міський цвинтар. Він тут дійсно один з найбагатших на Львівщині.

Перша цвинтарна каплиця:

Друга каплиця:

Третя каплиця - гробівець Адамовських:

Четверта (напевне, найстаріша каплиця):

Цвинтар і замок:

Попередня стаття
Грабівниця
Наступна стаття
Підсумки-2024

Коментарі

ратуша скромненька;
цвинтар, схоже, направду вартий уваги.
А Ви мені, до речі, сьогодні снилися :)
охо!цікаво в якому образі))
от в якому, точно не пам'ятаю, але точно снилися! :)
тепер andy знатиме, шо такий сон - до нашого коментаря в його свіжому дописі))
схоже, що все то того й йде :)
в реалі не така вже і скромна, от тільки красивої вежі їй бракує.
власне, тому візуально й виглядає скромно в порівнянні з іншими ратушами.
богадільню обнесли парканчиком...
більше, здається, нічого не змінилося у тихому Золочеві :)
саме так! :)
А звідки Вам відомо про поховання Вознесенської церкви?
З путівника "Мандрівка Львівщиною (північна частина)"
дякую. а от в інтернеті немає інформації навіть про видання(
Прошу. Бо його видавали в приватний спосіб. Він у продажу тільки у Львові є.
Золочів З Вашої розповіді взнав дуже багато нового. Потрібно ще раз їхати у Золочів.
Re: Золочів Отож! :) Дякую!