Жванець

Село ЖВАНЕЦЬ (Кам’янець-Подільський р-н, Хмельницька обл.) лежить в неймовірно гарному місці при впадінні до Дністра річки Жванчик. Так, де Жванчик своїми закрутами утворює високий мис, стоять мальовничі залишки старого замку, про які, нажаль, знають далеко не всі, хто приїхав в цей край оглянути знамениті Кам’янецьку та Хотинську фортеці. Коли я вперше потрапив сюди у 2007 році , таксист, який віз нас з Кам’янця до Хотина і в зворотному напрямку, гадки не мав про якійсь там замок у Жванці. Тоді я його так і не побачив. Проте, виправив цю помилку вже багато разів. Кожного разу, буваючи і Кам'янці та Хотині, заїжджаю з Жванець, щоб вчергове полюбуватися з різних ракурсів мальовничими руїнами замку та величним вірменським костелом.

Вперше Жванець згадується у 1431 році. Тоді польський король Ягайло подарував його за військові заслуги якомусь Свичку з Ленчина. Перші муровані фортифікації з’явилися тут у XV столітті, коли Жванець отримав у власність кам’янецький біскуп Федір Бучацький, а пізніше – Федір Язловецький. Після його смерті у його брат Михайло Язловецький, який володів поселенням з 1450 року, продовжив будувати укріплення, в результаті чого в останній треті XV століття на високому мисі Жванчика сформувався п’ятибаштовий замок. Першої перебудови (а фактично, модернізації) він зазнав вже у наступному столітті при нових власниках Срочинських.

Наприкінці XVI століття Жванець отримує у власність кам’янецький староста і генерал Подільських земель Валентій-Олександр Калиновський. Він реконструює укріплення з орієнтацію на нові досягнення військового мистецтва. А, фактично, зводить новий замок. Між баштами було споруджено три ескарпових стіни, перероблено дві наріжні вежі, а головну північну башту доповнено ще одним, четвертим ярусом зі стрільницями.

Під час Хотинської війни 1621 року замок був трохи поруйнований. Після знаменитої битви під Хотином тут певний час стояв станом королевич Владислав разом із тоді вже пораненим гетьманом Петром Конашевичем-Сагайдачним. Після цього його відновлює Станіслав Лянцкоронський, у власність якого Жванець потрапив у 1626 році. У 1646 році король Владислав IV надає Жванцю герб та Магдебурзьке право із дозволом на проведення 4 ярмарків на рік i базарів по понеділках.

У 1653 році замок руйнується під час запеклих боїв козаків Богдана Хмельницького із військами польського короля Яна Казимира. Саме з Жванця наступного року Хмельницький вирішить до Переяслава на зустріч з боярином Бутурліном, і вирішить долю України на найближчі три століття…

У 1672 році Жванець без бою здали туркам. Піж владою Османської Порти поселення перебуває до 1699 року, коли між Польщею і Туреччиною було складено Карловицький мир. За 27 років турецького панування Жванець двічі відбивався у турків військом короля Яна Собєського, але втримати його не вдалося. З 1699 року Жванець – знов власність магнатів Лянцкоронських, які перебудовують замок під житло. Фортеця і містечко дуже постраждали під час хазяйнування у Жванці у 1769 році Барських конфедератів. Замок було зруйновано, а навколишні будинки – спалено.

Після другого поділу Польщі у 1793 році Жванець відходить до Російської імперії, але вже на початку наступного століття з розвитком артилерії замок втрачає оборонне значення і занепадає. Тоді власниками замку були Скоповські, пізніше – Йордани, а з 1830 року – Комари. У 1844 році замок викупив російський уряд, маючи плани побудови на цьому стратегічному місці потужної фортеці. Але плани залишилися нереалізованими, і з тих пір замок продовжує занепадати.

Найкраще збережена північна п'ятигранна вежа. Її чотири сторони, довжиною кожна 9 м, стоять на крутому схилі, п'ята, довжиною 7,5 м, виходить на майданчик двору. Товщина стін у першому ярусі 2 м. Кожен ярус мав самостійні входи. Бійниці двох нижніх ярусів з прямокутними світловими отворами.

На північ знаходяться руїни ще однієї вежі:

Найкращий вид на фортецю відкривається з протилежного боку Жванчика (звичайно, якщо сонце не заважає :)):

Останні роки Жванець помітно облагородили. На протилежному боці Жванчика влаштували оглядовий майданчик з альтанкою:

Замок восени:

В самому центрі села при дорозі розташований вірменський костел Непорочного Зачаття Діви Марії. Ймовірно, він веде свій відлік з 1699 року, коли з дозволу власників Лянцкоронських до Жванця прибули вірмени з сусіднього Кам’янця. Відома дослідниця архітектури Поділля Євгенія Пламеницька у своїй статті «Малодосліджені фортифікації містечка Жванця на Поділлі» пише, що вірменський костел був частиною «маленької стародавньої вірменської фортеці», час будівництва якої є невідомим. І дійсно, храм і сьогодні оточений оборонним кам’яним муром з двома брамами, що колись мали стрільниці.

У 1769 році костел спалили Барські конфедерати, а протягом 1782 – 1786 років храм було відбудовано. В кінці XIX століття він використовувався, як католицький парафіяльний костел. Всередині якого знаходилася ікона Св. Каєтана, привезена у 1786 році з польського Замостя. Храм у бароковому стилі, складається з однієї нави, двох бічних екседр і замкненої апсиди. На фасаді привертають увагу різьблені композиції, виконані у барочно-ренесансних традиціях.

Хрест на подвір'ї:

Залишки мурів:

Так костел виглядав до реконструкції:

А так виглядає сьогодні:

Річка Жванчик:

Міст з Поділля на Буковину:

А так Жванець виглядає з Хотина:

 

Коментарі

Дуже красиві місця, жаль фортецю не зберігають
Поділля все таке. Починаючи від Стрипи на тернопілля і закінчуючи Уманню. В яке село не заїдеш, майже скрізь так.
А ось замки дійсно шкода. Якби тільки один Жванець...
Чого я тебе не бачив чи не знав до того моменту коли я ні чорта не знав про замки? А так для мене то вже запізно. Але нас таких гонорових і всезнаючих небагато (ніс лііііізе вгоооруууу, море по коліна). А незнаючих набагато більше ))))
Ой, ну так заплдутано написав, що я половину не зрозумів :) Особливо другу частину. Нсправді, нічого особливого я не знаю. Тут лише те, про що говорить література, яку, напевне кожний, замковолюбивий турист в себе має :)
))))))))))))))))))
Я от їхала з Хотина та все шукала той замок у Жванці, та не знайшла:( Знала його лише по світлинах, хотілось, нарешті на власні очі глянути... Зате, знайшла закинутий бліндаж часів Другої світової війни:)
Це не дивно! Далеко не всі місцеві знають, що у них в селі є замок :) А бліндаж той, що біля Дністра?
Ага, той самий.
Щось зелений колір якийсь не природний. Або так там і було в дійсності?
На якій саме світлині?
Особливо на другому та четвертому фото.
Прийшлося мудрити з кольором, бо оригінали дуже жахливі були із-за похмурої погоди:
Колір не треба було викручувати. Якщо у фотошопі, то можна було Levels або Curves регулювати.
В мене, нажаль, фотожопа немає, тому приходиться викручувати у ACDSee... Бо скільки цих фотопопів не качаю, жодний не встановлєються нормально, або вимагає ліцензію :(
Могу дати, версія не нова, але вона не потребує установки (тобто можно з флешки запускати). Десь була стаціонарна версія, але то треба шукати.
Якщо можна, то лай. Буду дуже вдячний!
Ось одним середнім повзунком Levels можно так зробити
В ACDSee також є такий повзунок, але ефект він не завжди дає. Звичайно, що трохи краще, але ж сонця фотошоп не поверне :)
Сонце? Буде і сонце)))
Ой ні, краще без сонця! :) Програмку скачав, дякую! Завтра буду розбиратися.
Фото з сонцем - це жарт))
абавязкова разбірайцеся! без фоташопа з маёй гаўнамыльніцаай -- як без рук)))
Ви знаєье, так і не розібрався досі. Прийдеться, напевне, книжку купляти і вчитися
Дуже цікаво! Я взагалі про цей замок не знала, хоч була в хотинському і кам'янецькому...
Дякую! Тепер будете знати :)
Дякую! Поставив завантажувати. Сподіваюст, за півгодини завантажить :)
чудові краєвиди. кам"яна стіна нагадала наш місцевий "заповідник"
Це якій саме заповідник? :)
"Скелі МОДРу" - зараз кину статтю яка писалась свого часу як реферат (курсі на 3) а потім я її трохи зредагував щоб втиснути як статтю
http://ecoaudit.com.ua/index.php?go=Pages&in=view&id=14
якось по свободі виберусь і відзніму нормальним апаратом
А, тепер згадав! Є таке! :)
файно...
Так! Будете в Хотині, в Жванець також обов'язково завітайте! :)
перепост - http://www.pamjatky.org.ua/DetailedNews.aspx?NewsID=11419
дякую! А Ви були, взагалі, і тих місцях? :)
проїздом у Хотин. не виходив.
такі да, прыядноўваюся да ўсеагульнага меркавання аб тым, што замак у жахлівым стане(((
замків в такому жахливому стані на Поділлі з півсотні буде...
ды ў нас аналагічная фігня)))
Мали 2 дні на Кам'янець. Так наш екскурсовод вирішив нам, крім Хотина, ще Кривче показати і рештки Троянового валу. Про цю фортецю ні словом не обмовився.
Ну і екскурсовод, блін :) Тому й краще самому їздити, без екскурсовода
До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських замк Користувач посилається на ваш запис з До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських замків і фортець пишучи: [...] башта в Кам'янці-Подільському: Кравецька башта в Кам'янці-Подільському: Замок в Жванці [...]
До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських замк Користувач посилається на ваш запис з До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських замків і фортець пишучи: [...] башта в Кам'янці-Подільському: Кравецька башта в Кам'янці-Подільському: Замок в Жванці [...]
До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських замк Користувач посилається на ваш запис з До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських замків і фортець пишучи: [...] башта в Кам'янці-Подільському: Кравецька башта в Кам'янці-Подільському: Замок в Жванці [...]