Єреван сучасний

Попередня стаття
Новорічний Єреван
Наступна стаття
Єреван старий

Єреван, звичайно, програє в усіх відношеннях сусіднім Баку і Тбілісі. Але казати про те, що він не цікавій, було б невірно. Попри те, що старий Єреван був зруйнований у 20-х роках минулого століття і фактично наново відбудований за проектом Олександра Таманяна, місто має своє особливе неповторне обличчя. Це - не сталінський совковий класицизм, а фактично вірменський національний стиль з використанням елементів традиційної церковної архітектури і червоного туфу.

Єреван не створює відчуття якогось туристичного центру, чи, навіть, столиці. Життя вирує лише в трьох місцях: на площі Республіки, новому пішохідному Північному проспекті та центральному проспекті Маштоца. Вся інша, навіть центральна, частина Єревану виглядає майже мертвою: без людей і злачних закладів. З сервісом в Єреваном також не склалося: в готелі в мороз майже не опалюються, а знайти місце, щоб поїсти - це справжня проблема. В небагаточисельних кафешках Єревану обслуговування жахливе, їжа несмачна, відсутні меню і будь-яка увага з боку офіціантів. Напевно, на такі речі приречена будь-яка країна, яка знаходиться в орбіті північного сусіда.

Але не будемо про сумне. У Вірменію їдуть точно не за їжею і комфортом, а за Араратом, високими горами, Севаном і старовинними монастирями. За природними красотами Вірменія може конкурувати і з Швейцарією, і навіть, з Ісландією. А Єреван можна використовувати, як базу для подорожей країну. З нього можна дістатися майже в будь-яку точку Вірменії і в той же день повернутися. Та і в Єревані є на що подивитися.

Почнемо з площі Республіки, яка є центром архітектурного ансамблю міста. Це - великий майдан овальної форми, від якого відходить ряд широких вулиць. Ансамбль площі формувався протягом 1924 - 1958 років.

Площу Республіки оточують 5 великих будівель: будівля Національного історичного музею Вірменії, будинок Уряду Вірменії з головним годинником країни на вежі, центральну будівлю пошти Вірменії, готель «Marriott Armenia», будівля Міністерства закордонних справ та енергетики.

Будинок Уряду - найгарніша будівля площі і всього Єревану.

Перед будівлею Музею історії Вірменії стоять легендарні «співаючі» фонтани, одночасно змінюють свій колір:

Готель "Mariott":

Міністерство закордонних справ та енергетики:

Площа Республіки вночі:

На Новий Рік на площі особливо красиво: Новорічний Єреван.

З півночі до площі Республіки примикає (через вулицю Абовяна) нещодавно побудований пішохідний Північний проспект, з'єднує її з територією Оперного театру.

Спочатку план будівництва Північного проспекту був задуманий архітектором Олександром Таманяном в 1900-х роках. Після встановлення радянської влади проект був скасований, і лише наприкінці минулого століття знову згадали про нього. За першим кресленнями проспект повинен був примикати безпосередньо до площі Республіки, але з-за побудованого пізніше будівлі Національної галереї Вірменії, проспект, не доходячи до площі примикає до вулиці Абовяна, яка трохи далі з'єднується з площею Республіки. Роботи по забудові Північного проспекту Єревана почалися восени 2001 року і продовжується до сьогодні.

На проспекті розташовано ряд елітних житлових будинків цікавої сучасної архітектури, офісів, магазинів, ресторанів.

Північний проспект вночі:

Північний проспект закінчується у будівлі єреванської Опери, збудованого у 1940 році:

Неподалік від Опери знаходиться один з символів Єревану - архітектурний комплекс Великий Каскад. Будівництво Каскаду було розпочато в 70-ті роки, але так і не завершилося. З 1971 року почав реалізовуватися більш великий проект Джима Торосяна, Саркіса Гурзадяна і Аслана Мхітаряна - сумарною висотою 118 метрів. Будівництво Єреванського каскаду призупинилося спочатку в 1988 році з-за землетрусу, а потім у 1991 році в результаті розпаду Радянського Союзу.

Каскад і сьогодні недобудований. За планом верхівка сходів повинна впиратися в оглядовий майданчик Парку Перемоги. Але до неї не вистачає буквально 20 метрів. Закінчити грандіозне будівництво завадила Карабахська війна.

Каскад слугує величезною багатоярусної оглядовим майданчиком, з якої відкривається красивий вид на місто на тлі гори Арарат.

Цивільна забудова Єревану:

Критий Ринок на проспекті Маштоца:

Підворіття в Єревані люблять яскраво розмальовувати:

Єреван розташований на річці Раздан, два береги якої з'єднює монументральний міст Перемоги:

Біля мосту знаходиться знаменитий коньячний завод "Арарат":

На північ від центральної частини Єревану на високому пагорбі знаходиться величезна статуя "Мати Вірменія":

Від статуї відкривається панорама міста:

Вид на нічне місто:

Попередня стаття
Новорічний Єреван
Наступна стаття
Єреван старий