Винники

Місто Винники, яке сьогодні територіально належить до Львівської міської ради, відомі з 1352 року. Перша згадка про містечко міститься в привілеї польського короля Казимира ІІІ для дітей львівського війта Бертольда про надання їм села Малих Винник та інших населених пунктів. З другої половини XV ст. до початку XVII ст. Винники належали родини Лагодовських і у 1606 році отримали Магдебурзьке право. Приблизно у той час у Винниках з'явився мурований замок, який, очевидно, постав на місці свого попередника, який міг існувати ще з княжих часів. Замок являв собою укріплену садибу бастіонного типу, що знаходилася на Глинянському шляху, яки вів на Волощину.

Панорама Винників:

З 1629 року Винниками володів Вацлав Замойський, а згодом місто перейшло до Маріанни Тарло, яка збудувала палац і каплицю. У першій половині XVIII ст. поселення протягом 20 років знаходилося у власності Станіслава Потоцького. Останнім власником міста і замку був єпископ Самуїл Гловінський, який володів Винниками з 1750 році. Згодом від передав свій маєток ордену піярів. У 1779 році за рішенням австрійського уряду монастир було ліквідовано, а в замок було перенесено тютюнову фабрику, яка діє тут до теперішнього часу. Від перебудованого замку до наших днів дійшли лише рештки будівель підземного рівня, які були частково знищені під час будівництва нового корпусу фабрики.

У я писав раніше, каплицю у Винниках збудувала власниця міста Маріанна Тарло. Було це у 1737 році. До каплиці власниця помістила місцевий чудотворний образ Пресвятої Діви Марії Винницької. Вже наступного року розпочали будівництво нового костелу: маленька капличка не могла вмістити всіх бажаючих, які прагнули поклонитися чудотворній іконі. Будівництво храму було завершено у 1766 році. Авторство святині приписують знаменитому архітектору Бернарду Меретину.

Костелом опікувалися отці-піяри, які володіли винниківським замком. Після скасування монастиря австрійською владою храм став парафіяльним. Храм перебудували у 1896 році, освітивши його під титулом Успіння Пресвятої Діви Марії. Наступний ремонт відбувся у 1912 році. З приходом совєтів, у 1946 році останній ксьондз виїхав до Польщі разом із костельним майном. Лише чудотворний образ залишили в Винниках на зберігання греко-католицькому священику.

Костел повернули римо-католицькій громаді у 1992 році. З 1993 році відновленим храмом опікуються отці-францисканці. В храмі знаходиться копія образу Пресвятої Діви Марії Винницької. Оригінал залишився у греко-католицькій церкві.

Поруч з костелом знаходиться парафіяльний будинок, якій поки що не повернуто релігійній громаді, і поступово руйнується.

Майже поруч з костелом знаходиться греко-католицька церква Різдва Богородиці, збудована у 1842 році на місці її дерев'яної попередниці.

Неподалік Винників є цікавий природний об'єкт Чортові скелі, про якій розповім у наступного разу.

Коментарі

Дуже цікаво! Дякуємо за цікаву історію та фотографії!
Дякую! :)
а я про тебя в воскресенье забыла, ;(, а посылку таки приготовила
да я сам забегался с сессиею
надеюсь, с началом следующей недели всё получится :)
напомни за день, хорошо, а где-то 7-9 я в Россию на две недели
ага, добре!
нагадує годовицький
І годовицький, і лопатинський, і буський, і берездівський, і наварійський, і Св. Антонія у Львові
а Наварія — це майже як Баварія.
Мене звідти хотіли прогнати ненависні очі прихожан. Не вдалося.
Я також не ризикнув фотографувати всередині
якось треба буде до вас приїхати, напросившись на екскурсію
треба! :)