Великий Ходачків

Попередня стаття
Червоногруд: руїни замку в кратері і найбільший водоспад
Наступна стаття
Голігради: захід сонця над меандром річки Серет

Величезний напівзруйнований костел Матері Божої Утішительки і святого Йосифа Улюбленця знаходиться у селі Великий Ходачків, що на трасі між Тернополем та Бережанами. Хто цікавиться костелами, то відразу помітить, що храм нагадує костел у містечку Стара Сіль на Львівщині. Чи дійсно костел у Великому Ходачкові такий же старий, як його брат у Старій Солі (17 століття)? Зараз спробуємо розібратися.

У Великий Ходачків ми з групою потрапили зранку передостаннього дня 2023 року під час Новорічного туру Тернопіллям, організованого Ukraina Incognita. Навколо гуділа повітряна тривога, а костел обступили індики, які створювали атмосферу картину на тлі і без того вражаючого храму.

Костел у Великому Ходачкові з'явився у 1890 році. Ділянку під нього подарувала римо-католицькій громаді родина Шеліських. Але вже у 1916 році храм зпуйнували німецькі війська, оскільки в його вежі знаходився російський спостережний пункт. 

Той костел, який ми сьогодні бачимо, почали будувати у 1925 році і завершили у 1924-му. Архітектором був Тадей Шнейдер. Погодьтесь, що архітектура костелу доволі цікава і досконала, як для міжвоєнного періоду.

Але костел слугував польській громаді всього декілька років. За радянської окупації в приміщенні храму розмістили школу-майстерню трактористів, зерновий склад та склад мінеральних добрив.

Оформлення входу до костелу:

Всередині - суцільна руїна:

На фронтоні живуть лелекі:

Можна спробувати відшукати залишки розписів:

Костел з тилу:

Вежа, як у Старій Солі:

Парафіяльний будинок біля костелу. Зараз - сільський клуб:

Сільська рада напроти костелу:

Попередня стаття
Червоногруд: руїни замку в кратері і найбільший водоспад
Наступна стаття
Голігради: захід сонця над меандром річки Серет