Тракай: замок на півострові

Попередня стаття
Тракай: місто
Наступна стаття
Острови Вестманнаейяр - інша Ісландія

Тракайський замок на півострові розташований на півострові, утвореному озерами Лука і Гальве. Для спорудження замку було вибрано місце, яке знаходиться на важкодоступному місці, розташовуючись між болотами і озерами. Тракайський замок вважався однією з самих неприступних оборонних фортець 14 віків в усій Литві, побудована за часів великого правління князя Кестута. Замкова будова складалася з центрального замку і передзамку.

Замок розташовувався на території в 4 га, а його будівництво відбувалося відразу по усій площі: одночасно будувався передзамок і частина його, прилегла до пагорба. Найбільш важливу роль грав передзамок, який являв собою великий двір, де при наближенні ворогів збиралися усі війська і знаходили притулок жителі замку. Передзамок був захищений товстими кам'яними стінами з п'ятьма вежами.

Лицьова частина замку складалася з двору у формі чотирикутника, який був обнесений оборонною стіною з різними за розміром вежами. У вежі, розташованій фасадом до міста, були розташовані основні ворота Тракайського замку. Найбільш важливою була південна вежа з контрфорсами. У вежі розташовувалася безліч бійниць, а товщина стін складала майже 4 метри. Судячи з її архітектури, величині і місці розташування, можна припустити, що в південній вежі міг мешкати хазяїн замку.

Упродовж 1382 року тевтонці на раз спустошували прилеглі околиці Тракаю. У 1383 році вороги захопили замок, але не змогли довго витримати оборону. Хрестоносці доставляли до стін замку бомбарди і пристосування для метання каменів. У цьому ж році замок відвойований литовцями, хоча він дуже сильно постраждав після численних битв. У 1391 році замок разом з містом були спалені. Тракайський замок руйнувався не лише з вини ордену, але також в результаті братовбивчих воєн між великими князями Латвії. Майже зруйновані будівлі часто піддавалися укріпленнюі відновленню.

На початку 15 століття напівзруйнований замок був укріплений за допомогою ще однієї стіни і невеликими прилеглими вежами. Відомо, що дерев'яні стіни Тракайського замку були замінені на кам'яні в 15 столітті. Таким чином, на пагорбі з'явилася кам'яна будівля, а до нього був прибудований двір, оточений стінами. Поряд з підніжжям пагорба був створений рів, який досягав 12 метрів завширшки і зміцнювався стінами, зробленими з каменю. В процесі виконання з будівельних робіт використовувалася цеглина, яка в деяких місцях повністю приховала кам'яну серцевину колишніх стін. Тракайський замок відносився до одного з найбільших замків того часу в усій Литві. Що стосується техніки будівництва, форми і конструкції замку, то вони майже нічим не відрізнялися від замків оборонної архітектури європейського зразка.

Після Грюнвальдской битви було прийнято рішення про спорудження кам'яної фортеці біля озера Гальве. Але задумка так і не була реалізована в життя. Не завершилося і будівництво палацу на Жертовній горі. Після того, як помер Витаутас, роботи відразу ж припинилися. Трохи пізніше, після руйнівної війни з Росією з 1655 по 1661 року замки перестали відновлюватися зовсім. У 18 столітті на території замку влаштувалися ченці-домініканці. Незабаром вони почали спорудження костьолу, але їм не вистачило грошових коштів, і в невідбудованому костьолі з'явилися каплиця і монастир.

Як тільки Литва втратила свою державність і стала частиною царської Росії в 1795 році, не лише замок, але і палац правителів нижнього Вільнюського замку, були повністю зруйновані до початку 19 віків. Приблизно 4 га колишньої території замку були перетворені на парк. На сьогодні, після неповної реставрації, тут часто проводяться міські свята.

Вид на Замок на острові з Замку на півострові:

Вид на Замок на півострові з Замку на острові:

 

Попередня стаття
Тракай: місто
Наступна стаття
Острови Вестманнаейяр - інша Ісландія