Товсте

Попередня стаття
Сутиски
Наступна стаття
Товтри і меандри Північної Бесарабії

Колись містечко, а сьогодні – просто село Товсте, лежить на лівому березі річки Гнилої у Гусятинському районі Тернопілля по дорозі з Гусятина до Скалата. Поселення, що лежало на давньому шляху зі Львова до Чорного моря, вперше згадується в письмових джерелах у 1449 році. Згодом, коли власники поселення шляхтичі Шафранські збудували на пагорбі над річною чотирикутний у плані замок, Товсте отримало статус міста.

У 1720 році Товстому було підтверджено Магдебурзьке право. У той час власником міста був великий коронний гетьман, краківський каштелян Адам Микола Сенявський. Він збудував у Товстому костел – найстарішу збережену в містечку пам’ятку.

Костел Непорочного Зачаття Діви Марії був зведений побудований у 20-х роках XVIII ст. у традиціях бароко. Путівник «Два береги Збруча» пише то те, що храм мав оборонне значення.

Після Сенявських Товстим володіли Чарторийські і Любомирські. Напевне, хтось з них у 1773 році побудував у містечку збережену до сьогодні церкву Св. Івана Хрестителя. Як і костел, вона була збудована у стилі бароко, тільки в більш пізньому його варіанті. Фасад прикрашають волюти і пілястри, на над фасадом – фігури святих.

У кутку церковного подвір’я стоїть вежа-дзвіниця, начебто теж оборонна.

У 1822 році Товсте придбали заможні дідичі Пельтенберги. Власник Карл Пельтенберг запросив до міста ремісників, звів у Товстому нову ратушу, інші адміністративні будівлі, серед яких - казарми для ескадрону мадярських гусарі, стайні для коней. Щороку в Товстому відбувалося вісім ярмарків.

У 1838 році місто переходить до євреїв і починає занепадати. В середині століття на каміння розбирають місцевий замок. У 1872 році містечко придбав власник сусіднього села Вікно Владислав Федорович. Він провів у Товсте телеграф, відкрив гончарну школу, побудував цегельню та млин. Млин зберігся при дорозі до наших днів.

Церква у придорожньому селі Кут (тут знаходиться поворот на Товсте):

Колодязь біля повороту на Товсте:

 

Попередня стаття
Сутиски
Наступна стаття
Товтри і меандри Північної Бесарабії

Коментарі

Красиво
дякую!
А цей млин часом не на перехресті знаходиться, де йде дорога на Борщів, Чортків і ще кудись на південь?
Ні, це на дорозі Тернопіль - Скалат - Гримайлів - Личківці - Гусятин. Між Гримайловим і Личківцями.
все моя неуважність ) не прочитав уважно на якій дорозі, то сплутав з іншим Товстим