Татев

Попередня стаття
Воротанський перевал та Зангезурський хребет
Наступна стаття
Каїнди - містичне гірське озеро в Казахстані, звідки стирчать білі стовбури

Татевський монастир - один з найбільш важкодоступних середньовічних монастирів Вірменії, і одночасно, один з найбільш фотогенічних. Він розташованих в горах Зангезурського хребта в Сюнікській області на сході Вірменії в 20 кілометрах від міста Горіс. Щоб доїхати сюди з Єревану, доведеться витратити більше ніж півдня. Крім монастиря в комплекс сходить найдовша у світі канатна дорога "Крила Татева", природній Міст Диявола з водоспадом та деякі інші визначні пам'ятки. Я потрапив до Татева у надвечір'я у останній день 2016 року, виїхавши з ранку з Єревану. Це було дуже ризиковано, адже не було жодних гарантій, що я туди взагалі доїду, адже дорога сюди дуже складна і без твердого покриття. До того ж була зима. Але моя улюблена Renault Logan впоралася із завданням на відмінно.

Щоб дістатися Татева, треба з траси Єреван-Мегрі повернути направо не доїжджаючи до Горіса. Доїхати треба до села Алідзор, залишити там авто, а до Татева доїхати на "Крилах Татева" - найдовшій у світі пасажирській канатній дорозі з подвійним реверсивним рухом. Інженерна споруда «Крила Татева» простягається на 5,7 км над глибокою і мальовничою ущелиною річки Воротан, з'єднуючи два села: Алідзор і Татев. Прибувши до станції канатної дороги в Алідзорі мене чекало розчарування. Попри розклад роботи на офіційному сайті канатка була зачинена.

Довелося довго думати: або повертатися назад, або ризикувати їхати до Татева на авто, спустившись в ущелину річки Воротан (в справжню прірву!) і потім піднятися грейдером круто наверх. Поки думав, зупинився помилуватися видами на Алідзор:

Пам'ятник орлу над Алідзором:

Навколишня місцевість - гори, ущелини і прірви, виглядали досить апетитно:

Попри те, що через пару годин сонце вже мало сідати, а до Нового Року залишилося трохи більше 8 годин, вирішив їхати до монастиря. Так з супутника виглядає найскладніша частина шляху.

А так воно виглядає в реальності. Доведеться майже годину спускатися, а потім підніматися найскладнішим серпантином без твердого покриття:

Види з дороги заворожують:

Спустившись в ущелину річки Воротан і перетинаючи річку через Міст Диявола, побачимо застиглий водоспад:

Далі - майже година складного підйому серпантином без твердого покриття.

І нарешті ось він - монастир Татев - один з найбільш фотогенічних у Вірменії!

Монастир Татев був заснований у IX столітті і слугував політичним центром Сюнікського царства. Населення монастиря у X столітті становило близько тисячі чоловік. У XIII столітті він збирав податки з 680 навколишніх сіл і прагнув розширювати свій вплив, на ґрунті чого навіть виникали конфлікти з місцевим населенням. Був одним з найважливіших центрів науки й освіти у Вірменії у XIV-XV століттях.

Татевський монастир сильно постраждав від землетрусу в 1931 році. В наш час монастир діє, на території ведуться відновлювальні і реставраційні роботи.

Головний храм монастиря Татев - церква св. Погоса і Петроса, побудована в 895-906 роках:

Зведений в останні роки арабського правління собор з'явився свідченням могутності і амбіцій відродженого Вірменського царства. Особливу увагу архітектори приділили оздобленню храму, який служив головним собором Сюникського князівства. У 930 році внутрішні стіни храму були прикрашені фресками, які сьогодні практично повністю втрачені. Праворуч від апсиди знаходиться гробниця св. Григора Татеваці, останнього канонізованого святого Вірменської Апостольської Церкви.

Монастирські келії:

Вид на довколишні гори від монастиря:

Попередня стаття
Воротанський перевал та Зангезурський хребет
Наступна стаття
Каїнди - містичне гірське озеро в Казахстані, звідки стирчать білі стовбури