Штайн-ам-Райн, частина 1

Попередня стаття
Санкт-Галлен
Наступна стаття
Швейцарська Рив’єра і Рона-Альпи - чудовий варіант для подорожі у міжсезоння

Можна сказати, що я, нарешті, остаточно визначився з трійкою своїх улюблений європейський міст. Поряд із Гданськом та Руаном цю почесну долю розділило крихітне швейцарське містечко Штайн-ам-Райн. Сюди я потрапив за наводкою Сергія Криниці. Коли я дізнався, що в мене має відбутися поїздка до Швейцарії, то відразу я вирішив, що в першу чергу поїду саме в Штайн-на Рейні. Я не помилився: Штайн-ам-Райн виявився не лише найкрасивішим швейцарським містом, але й посунув назад мої улюблені Брюгге, Гент і Таллінн

По суті Штайн-ам-Райн - це одна пішохідна вуличка довжиною всього 500 метрів, на який зосередилися середньовічні кам'яниці з розписними фасадами, аналогів яким немає більше ніде. Цю вуличку оточують ще декілька кварталів з фахверковими будиночками, залишками середньовічних фортифікацій та старим бенедиктинським абатством. Найцікавіше, а саме – ратушу з розписними будинками, ми залишимо на завтра. А сьогодні просто прогуляємося вуличками міста.

Невелике (близько 4 тис. мешканців) і одне з найкрасивіших швейцарських містечок розташувався на річці Рейн неподалік віт того місця, де з ним з’єднується Боденське озеро. Шарм цього середньовічного розписного містечка не залишить байдужим нікого. 

Штайн-ам-Райн зовсім невеликий - по суті це одна незвичайно красива вулиця в центрі симпатичного старого міста, і типове швейцарське село за межами середмістя. Старе місто в довжину усього лише 500 метрів, а завширшки - ще менше. Проте незважаючи на розміри, поїздка сюди не пройде дарма і запам'ятається різноманіттям і красою фасадів будинків.

Місто - прекрасний зразок майстерності реставрації. Річ у тому, що 22 лютого 1945 року американські бомбардувальники трохи "промазали" повз Німеччину і випадково розбомбили Штайн-ам-Райн, який знаходиться всього в кілометрі від межі. Нижні ворота міста - Undertor - були практично повністю зруйновані. 

Усе старе місто Штайн-ам-Райна - суцільна пам'ятка. Можна нескінченно розглядати деталі розписів будинків, знаходити чергові деталі обробки і просто насолоджуватися казковою атмосферою. 

Родзинкою старого міста є ратуша та велика кількість будинків з мальовничими розписами по штукатурці на головній вулиці. Розміри і сюжети різноманітні, від античних і біблейських на пів-будинки, до декоративних і невеликих. 

Ближче до набережної, з'являються сучасні варіанти розпису, в основному в стилі граффіті. 

Високо над Старим містом височіє фортифікаційні укріплення замку Hohenklingen, збудованого близько 1200 року. Підйом на нього, напевно, винагородить вас захоплюючим видом на південний Hegau, Боденске озеро і Рейн. Я на замок не лазив: він досить далеко і це потребує багато часу. Нещодавно замок був повністю відреставрований, тепер в нім відкритий ресторан. Добиратися до нього в гору зручніше на машині - поряд із замком є парковка.  

Башта-донжон замку:

Бенедектинське абатство св. Георгія (Klostermuseum St. Georgen) - один з середньовічних монастирів Швейцарії, що найкраще збереглися. Воно відігравало ключову роль в становленні міста. Монастир був заснований в римський період і зазнав істотних архітектурних зміни у XV - початку XVI століття. 

Після реформації монастир закрили, а церква стала приходською. Сам монастир перетворився на міський музей. Найбільший інтерес представляють готична галерея і цикл фресок в так званому урочистому залі, одні з ранніх свідчень Ренесансу в північній Швейцарії. 

Варто також відзначити витончені зливні стоки у вежі, виконані у вигляді коронованих дракончиків. Інтер'єр же самої церкви більш ніж аскетичний. 

Монастирська церква XII століття - типовий зразок романської базиліки з плоскою стелею і без поперечної нави. В середині - дивовижні по красі фрески, що прикрашають вівтарну частину. 

У будівлях монастиря знаходиться Музей історії і ремесел. Зали багато прикрашені скульптурою, різьбленням по дереву, старовинними меблями. 

Zeughaus - будівля старого арсеналу. Будівля має масивні сходи в пізньоготичному стилі з орнаментом епохи Відродження і двері, що пропорційно зменшуються догори, для підйому тяжкості. Зведена будівля штайнськими мулярами. Арсенал служив місцем богослужінь, міських зборів, а також сховищем зерна і місцем пожежної служби. 

Undertor ("Нижні ворота") були частиною міської стіни. Вони були побудовані в 1367 році. Годинниковий механізм на вежі був замінений в 1908 році на новий. 

Самі ворота дуже сильно постраждали під час бомбардування 1945 року, але були відновлені після війни. 

Ворота з боку міста: 

Будинки поруч з баштою Undertor: 

Вид на вулицю Unterstadt від башти Undertor: 

Hexenturm ("В'язниця для відьом"). Ця вежа, сама крайня на сході, прямо на набережній Рейну, була побудована ще в 14 столітті. Пізніше вона стала служити в'язницею для злодіїв. Основні функції вежі були - міська в'язниця і східні ворота в міській стіні, що ведуть в Старе місто. З часом, зубці на вежі були перероблені у віконця, а згори додався дах. 

Брама Obertor ("Верхні ворота") служила північними воротами в старе місто і колись були частиною міської оборонної стіни. Уперше згадуються в 1363 році як міські ворота, через які виходили на роботу селяни і винарі. На воротях із зовнішнього боку зображений герб міста. 

Брама з боку міста: 

Harfe (дослівно означає "Арфа"). Цей високий ремісничий будинок був уперше згаданий в 1350 році. У 1841 році будівля зайняла місце занепалих старих воріт - Öhningertor, що були частиною міської оборонної стіни.

Різноманіття фахверкових будинків в старому місті:

Штайн-ам-Райнівські дахи: 

Набережна Рейну: 

Набережна за містом: 

Декоративна башта на набережній: 

Приклад сучасної сільської забудови в Штайн-ам-Райні: 

Будинки на лівому березі Рейну: 

Монастир Probstei в передмісті Wagenhausen: 

Продовження тут

Попередня стаття
Санкт-Галлен
Наступна стаття
Швейцарська Рив’єра і Рона-Альпи - чудовий варіант для подорожі у міжсезоння

Коментарі

переконливо)
Так мало б і Єнакієво виглядати :)
хвата моргана))
Нічо, колись буде виглядати (після завершення покращення)
так! Кам'янка-Райнська - прекрасна (особливо на контрасті інших швайцарських міст :). Хіба от що високих гір бракує.
У твоєму репорті ще й затишне таке містечко вийшло. Влітку - там просто нереальні натовпи туристів
Тю... я майже і не бачив тих туристів :)
фантастичне містечко! чомусь враження складається що це Баварія, особливо через малюнки на стінах :)
Цікаво який народ першим надумав стіни так прикрашати :)
Так, це, фактично, Німеччина. Але, я сказав би, трохи яскравіша за Баварію :)
Місто з казки :)
Та і є :)
Сипатично!
> Сипатично! Зоден! :)
Навіть дерева якісь незвичні.
Не видно туристів на фотографіях. Не сезон, чи може там завжди так?
Так, не сезон. А влітку там не проштовхнутися