Путна: поховання Штефана Великого та найстаріша "хатня" церква Буковини

Попередня стаття
Гданськ: Маріацька базиліка + панорами міста
Наступна стаття
Копенгаген

Як тільки я перетнув українсько-румунський кордон у Сереті восени 2021 року, то відразу ж поїхав у Путну. Це - невелике село, що лежить у передгіррях Буковинських Карпат неподалік від кордону. З українського боку знаходиться Красноїльськ, знаменитий своїми яскравими маланками. А Путна з румунського боку - це найбільш культове місце для усім румунів. Оскільки тут похований молдавський господар Штефан Великий та його родина.

Монастир в Путні заснував сам господар Молдови Штафан Великий (Штафан Чел Маре) у 1466 році. Головний храм монастирю - Успенський собор, збудований у 16 столітті і перебудований у середині 17 століття. Церква виконана у типово молдавському (румунському) стилі з елементами готики. Зазвичай, такі молдавські храми розписані ззовні та зсередині. Але в Успенському соборі розписи, на жаль, не збереглися.

Заходимо всередину. Іконостас Успенського собору:

Поховання Штефана Великого:

Монастирські келії:

Територія монастиря дуже окультурена. Це найбільше культове місце для румун. Тут завжди багато поломників і туристів.

З первісних будівель монастиря залишилася лише Казначейська вежа (1481 рік):

Осінь і монастир:

В 2 кілометрах від монастиря знаходиться печера Відлюдника Даниїла - духовного наставника Штефана Великого.

У центрі села при дорозі на цвинтарі стоїть стара дерев'яна Введенська церква. Є дані про те, що вона була заснована ще у 14 столітті, тобто до заснування самого монастиря. Деякі джерела називають її "старою монастирською церквою".

Церкви "хатнього типу" - типові для Буковини. Зовні вони нагадують звичайні дерев'яні хати. Так буковинці ховали свої церкви від турків.

На Буковині багато таких дерев'яних храмів. "Хатніх церков" лише у Чернівцях п'ять: в самому центрі на вул. Сагайдачного, у передмістях Каличанка, Гореча, Долішні Шерівці, а також у музеї-скансені.

Нова церква на цвинтарі поруч з дерев'яною Введенською церквою:

Попередня стаття
Гданськ: Маріацька базиліка + панорами міста
Наступна стаття
Копенгаген