Пальміра

Попередня стаття
Хама
Наступна стаття
Дейр-ез-Зор

"Пальміра - найвідоміша туристична перлина Сирії". На жаль, про це тепер можна казати лише в минулому часі. У травні цього року Пальміру захопили бойовики ІДІЛ і історичний об'єкт використовується, як катівня. З моменту захоплення в колишньому римському амфітеатрі Пальміри було закатовано до 7 тис. солдат сирійської армії та місцевих мешканців. А 18 серпня ісламісти відрубали голову 82-річному директору заповідника Халеду аль-Асааду, його обезголовлене тіло було вивішене на одній з щогл освітлення недалеко від увіреного йому 2000-річного пам'ятника історії і архітектури. Днями бойовики вщент знищили найбільшу споруду Пальміри - храм Бела. На жаль, на це диво Сходу ми зможемо дивитися хіба що на світлинах...

Пальміра (по арабськи - Тадмур) знаходиться посеред Сирійській пустелі в оазисі з пальмового лісу біля підніжжя гірського масиву Джабал-абу-Руджмайн. До Пальміри я прибув з Хами, оселився в приватному готелі у місцевого жителя на ім'я Мухаммад. Готель виявився шикарним! Це усе коштувало всього 10 доларів. Вирішив залишитися в Пальмірі на 2 дні, у готелі познайомився з голландкою корейського походження Євою.

Хазяїн готелю запропонував нам з Євою машину за 10 доларів, яка возила нас по пам'ятках, які знаходяться досить далеко один від одного. Ми погодилися. Крім того, водій возив нас в центр міста і на автовокзал, який знаходиться хрін знає де від міста. Перший день перебування в Пальмірі був присвячений огляду самої Пальміри.

Пальміра згадується у Старому Заповіті (2-га книга Літопису 8,4) у зв'язку з будівельними роботами, які цар Соломон провадив у пустелі. Тоді це було найсхідніше містом його держави. У той період ці землі заселяли арамейськомовні семітські племена, згодом з'явилися кочові племена арабів. Їхня асиміліяція відкрила торгівельні шляхи між Месопотамією та узбережжям Середземного моря замість довшого шляху вздовж Євфрату. Пік розквіту Пальміри припав на другу половину III ст., коли вона стала столицею держави, заснованої командувачем римських військ на Сході Оденатом. А знищили легендарне місто араби і землетрус у 8 столітті.

Пальміра становить один із найбільших у світі археологічних комплексів. Будівлі часів розквіту міста поєднують у собі елементи елліністичного мистецтва з місцевою арамейською традицією, а також рештки т. зв. «табору Діоклетіана».

В'їзд до античного міста проходить через реконструйовану монументальну арку. Колись її єднав із храмом ряд колон, що збереглися лише у фрагментах.

Його продовженням є колонада, спрямована в північно-західному напрямку, який визначає головну вулицю міста.

На відстані приблизно 1/3 її довжини підноситься потужний, також реконструйований тетрапілон.

Поперечна вулиця веде в напрямку агори (південний захід) і храму божества дощу Ваала Шаміна (Баал-Шаміна) - найголовнішого божества в пантеоні пальмірян. Наприкінці серпня цього року його було підірвано до самих фундаментів бойовиками ІДІЛ.

На південь від центральної колонади міститься театр.

На пагорбі над Пальмірою знаходиться збудована пізніше арабська цитадель.

З гори, на якій стоїть цитадель, ввечері спостерігали захід сонця:

На наступний ранок прокинувся в 5 ранку і пішов зустрічати світанок в Пальмірі. Видовище було фантастичне.

Панорама Пальміри з цитаделі:

Древні стіни і пальмовий оазис:

Попередня стаття
Хама
Наступна стаття
Дейр-ез-Зор