Новосілка-Костюкова

Попередня стаття
Королівка
Наступна стаття
Товтри і меандри Північної Бесарабії

З Новосілки починається наше знайомство з Заліщицьким районом Тернопілля. Розташована вона на березі річки Хромава на шляху з Борщова до Заліщиків. Село надзвичайно цікаве: тут збереглася замкова вежа XVII століття, шляхетських мавзолей у класицистичному стилі, симпатична церква та чудовий пам’ятник-кенотаф Борцям за волю України.

Вперше поселення згадується у 1530 році під назвою Новосілка Костюкова. Сільська легенда розповідає, що колись на місці сьогоднішньої Новосілки було поселення, яке дотла спалили татари. Врятувався лише один якійсь Костюк, який разом із родиною оселився тут. З поваги до Костюка поселення стали називати Новосілкою Костюковою.

На околиці села на пагорбі залишилися руїни замку XVII століття, збудованого за припущенням тодішніми власниками Костюками-Володійовськими. Єдина башта, яка вціліла, в літературі йменується, як «вежа Володієвського». Скоріш за все, фундатори замку (або його власники) все ж мали відношення до героїчної оборони Кам’янця від турок у 1672 році.

В самому центрі села – симпатична кам’яна греко-католицька церква Святого Михаїла, зведена у 1990 році. Інтер’єр храму розписував художник Іван Ставничій.

Майже на виїзді з села у бік Заліщиків зліва від дороги стоїть досить цікава пам’ятка: ампірний костел Святої Магдалини з куполом, увінчаним ліхтариком з гострим шпилем. Храм збудовано у 1817 році, як усипальницю родини Шелінських, тодішніх власників села.

Храм закинутий, але всередину зайти варто, щоб подивитися на дерев’яні конструкції, які підтримують склепіння. Видно, що ще нещодавно приміщення мавзолею використовувалося для якихось господарських потреб. Сьогодні єдиними відвідувачами храму є сільські кури.

Поруч зліва – найяскравіший на Тернопілля пам’ятник Борцям за волю України. З’явилося це диво роботи невідомого автора у 1996 році. Кенотаф у Новосілці увібрав у себе майже усю українську історію з її постатями від часів Русі і до Визвольних змагань ХХ століття.

Попередня стаття
Королівка
Наступна стаття
Товтри і меандри Північної Бесарабії

Коментарі

Ви подали недостовірну інформацію про Новосілки. Виправте!