Новомалин

Попередня стаття
Межиріч

Село Новомалин з руїнами замку Малинських і готичною каплицею знаходиться в 12 кілометрах на захід від Острога. По дорозі можна подивитися монастир-фортецю у Межирічі. Дорога сюди жахлива. Якщо йшли дощі, то про добирання до Новомалина можна забути. Або ж можна надовго зав'язнути у річці, на яку перетворюється дорога в село. Ось і я потрапив до Новомалина з другої спроби. Для тих, хто подорожує громадським транспортом, з Острога до Новомалина ходить 3 бусика на день: в 11:05, 15:35, 20:45.

Перша згадка про Новомалин походить з 1392 року, коли король Владислав Ягайло подарував цю місцевість своєму братові Свидригайлу. На гористій місцевості над річкою князь Свидригайло побудував великий замок і назвав його Глухні (або Глухи). В 1430 році Свидригайло подарував Глухе разом із замком і землями дворянину Олиферу Єло-Малинському. У 1590 р. Вацлаву Єловичу-Малинському королівським привілеєм дозволено побудувати в його маєтку Глухах місто під назвою Новий Малин, проводити тут ярмарки і встановити Магдебурзьке право.

Замок на пагорбі, над р. Свитеньки побудований Свидригайлом у XIV столітті. Його оточував рівз водою, у плані замок був регулярним, мав п’ять наріжних п’ятигранних башт, які були з’єднані мурами, в’їзну браму і міст через рів. Він багато разів перебудовувався: у XV, XVII та у XVIII століттях. В XVII ст. Малинські доповнили замок палацом. На початку XIX ст. власники Сосновські, які були власниками Новомалина з 1802 року, провели велику реконструкцію палацу.

Палац, від якого залишилися руїни, розташований уздовж південно-східного боку замку. Його зовнішня стіна була оборонною та з'єднувалася з стінами замку. Прямокутний в плані, двоповерховий. Перекриття зруйновані й лише в трьох приміщеннях першого поверху збереглися хрестові зводи. Товсті стіни палацу прорізані прямокутними вікнами. Споруда має склепінчасті підвали в декількох рівнях. Поруч була кухня, декорована неоготичному аркадою.

Найцікавіша деталь замку - це готична каплиця. Її цокольна частина - це залишки оборонної вежі. У плані квадратна, внутрішній об'єм круглий. Виходить об'ємом за лінію оборонних стін. Кожен з чотирьох фасадів прорізаний одним вузьким стрілчастим вікном, а поставлені на зовнішніх кутах високі круглі башточки, розкреслені лінійним рустом, нагадують готичні пінаклі. Інтер'єр каплиці був прикрашений різьбленням по мармуру, виконаної скульптором О. Сосновським (початок XIX ст.).

Північно-західна башта замку:

Замковий комплекс зазнав руйнувань під час Другої світової війни. Зараз залишились руїни замку. Біля підніжжя замку раніше був парк від якого збереглося лише кілька старих дерев.


 

Попередня стаття
Межиріч