Я викладаю на сайті цю статтю влітку 2022 року, коли Асканія-Нова і вся Херсонщина знаходиться під російсько-фашистською окупацією. Що зараз відбувається в заповіднику - важко сказати. Але судячи з того, що окупанти творили в зоопарках на тимчасово окупованих, а потім звільнених територіях, вражає. Зоопарк в Ясногородці під Києвом разом з тваринами знищували градами. Зоопарк в Демидові заблокували, де даючі підвозити їжу тваринам. Волонтерів, які намагалися привозити їжу тваринам в екопарк Фельдмана під Харковим, просто розстрілювали.
Здається, що мстити тваринам лише за те, що вони живуть на території України - це якась "фішка" російських нелюдів, від якої вони отримають особливе задоволення. Хочеться лише сподіватися на те, що з тваринами в Асканія-Нові все відносно добре. А Херсонщина буде звільнена якомога швидше. І влітку 2023 року ми снову зможемо побувати на справжньому сафарі в Асканії.
Ця розповідь - про нашу минулу подорож до Асканія-Нови влітку 2019 року.
Особисто в мене давно не було таких яскравих вражень від подорожей рідною Україною. Людину, яка відвідала 67 країни на 4 континентах і бачила такі дива, які 99% людей навряд чи колись побачать, мало чим можна здивувати. Але Херсонщина – здивувала. В цьому матеріалі я проведу вас по найцікавішим місцям цього малорозкрученого регіону і дам практичні поради, як зробити подорож туди більш цікавою, насиченою і комфортною.
Асканія-Нова: чим зайнятися?
Асканія-Нова – дуже компактне поселення, яке фактично знаходиться на території заповідника. Вже, що необхідно туристу, знаходиться в радіусі 200-300 метрів: готель Канна, автостанція, магазини, кафешки, вхід до дендропарку та зоопарку.
Про сам заповідник і його історію я розповідати не буду. Ви це легко можете самі знайти в інтернеті. Хоча його засновник Фрідріх Фальц-Фейн – це приклад людини, як жила, створювала і вкладала усі свої статки в майбутнє нашої держави (тоді ще не підозрюючи, що така держава буде), у збереження її природи і створення туристичного потенціалу.
Натомість, я зосереджусь на головних цікавинках біосферного заповідника і дам поради, як не пропустити найцікавішого.
1. Дендропарк Асканія-Нова
Вхід до дендрологічного парку – безкоштовний, якщо ви хочете оглядати його самостійно. Якщо бажаєте екскурсію у супроводі екскурсовода, то її можна придбати в касах заповідника біля входу в зоопарк за 70 гривень з людини (діти – 50 грн.).
Дендропарк має багато входів і виходів, але я раджу зайти всередину з боку готелю Канна біля новозбудованої церкви.
Заповідний парк в Асканії зустрічає неоготичною брамою. За нею ми побачимо башту, обсаджену з усіх боків виноградником. Башта нагадує оборонні замкові вежі. Башта – це частина неоготичного комплексу будівель, створених наприкінці ХІХ століття і стилізованих під середньовічний замок.
Пішохідна стежка невдовзі приведе до рукотворного ставка з маленьким острівцем. Ні березі ставки влаштовані штучні гроти.
За озерцем – велика галявина, посеред якої, немов приводи, вишукалися шість ялин. Далі буде багато цікавих алей з різними видами дерев: пірамідальні дуби, кримські сосни, клени, ясені.
Парк дуже великий, по ньому можна гуляти годинами.
Чим не Кенія?
2. Зоопарк Асканія-Нова
Ви не знайдете кращого зоопарку з Україні ніж той, що розташований в Асканії. Тварини живуть ту не у клітках, а у великих вольєрах. Умови їхнього життя максимально наближені до природних. Алеями зоопарку вільно гуляють павичі і фазани.
Спочатку відвідувач потрапляють до великого орнітопарку (парку птахів), де можна побачити вінценосних і степових журавлів, дрохву, лебедів, гусей, рожевих фламінго.
В основній частині зоопарку у великих вольєрах представлено багато представників фауни з багатьох континентів. Серед них, страуси (африканські і Ему), олені, гуанако, лами, гірські козли, буйволи, яки, зебри, коні Пржевальського і багато інших.
Квиток до зоопарку коштує 80 грн. (діти – 50 грн.).
3. Сафарі в Асканії-Нова
Про всі переваги асканійського фотосафарі я вже писав вище. Це – найкращий спосіб познайомитися з дикою природою. Те, що це буде одним з найкращих вражень за все життя, не може бути навіть сумніву!
Щоб записатися на сафарі, треба зателефонувати за декілька днів до приїзду в дирекцію заповідника за телефонами: (05538) 6-12-86; (099) 656 23 44.
Сафарі проводяться з 1 квітня по 10 листопада 2019 року групами по 10 людей на позашляховику з відкритим кузовом. Вартість – 120 гривень з людини, або 1200 грн. з машини. Можна брати машину не на 10, а не меншу кількість людей, тоді доведеться заплатити більшу суму за одну людину. Тривалість екскурсії – 2 години.
Територія заповідного степу, на якій проводиться сафарі, складає 2320 гектарів. Вона поділена на декілька секторів (загонів), які розділені між собою сіткою, щоб дикі тварини різних видів не перетиналися між собою.
В першому загоні, який розташований на краю Великого Чапельського поду, ми побачимо зебр, антилопу-канна, поні, віслюків, ланей. Поні, віслюки і антилопа будуть самі до вас приставати, просити їх погодувати і погладити.
В окремому великому вольєрі живуть багато сайгаків.
В другому загоні – гаяли (індійські бики), ватуссі (африканські корови), буйволи та сірі українські бички.
В наступному загоні мешкають бізони. Доїхати до них на джипі не вийде, але разом з екскурсоводом до них можна підійти на безпечну відстань, щоб роздивитися їх.
На берег арику (штучної водойми) на водопій приходять коні Пржевальського, зебри та антилопи гну. Зебри досить полохливі, і навряд чи підпустять вас близько до себе. Коні дуже приставучі, будуть лізти до вас знайомитися. А ось з гну краще не зв’язуватися, вони непередбачувані. Краще спостерігати за ними на відстані.
Ну і зверніть увагу на справжній незайманий український степ! Він залишився лише тут, в Асканії.
Африканське і українське сафарі: в чому різниця?
Чи можна вважати, що фотосафарі в Асканія-Нова поступається популярним африканським розвагам? І так, і ні.
Плюси сафарі в Асканії:
1. Гарантовано побачити тварин.
На відміну від сафарі в африканській саванні, де побачення з дикими тваринами вам ніхто не гарантує, у степах Таврії ви гарантовано побачите декілька видів тварин, серед яких зебри, антилопи двох видів, бізони, буйволи, сайгаки, коні Пржевальського. В Африці ви можете декілька годин колесити по саванні, і побачити лише здалеку зебру чи жирафа.
2. Побачити тварин зблизу.
В Африці тварини не підходять близько до автомобіля. Роздивитися їх добре можна хіба що через бінокль, а про якісні фото можна навіть не мріяти. В Асканії вас підвезуть до тварин на відстань до декількох десятків метрів (або навіть до декількох метрів)! А деякі з них (коні Пржевальського та антилопи) взагалі будуть підходити до вас і просити, щоб ви їх годували чи гладили.
3. Коштує в десятки разів дешевше.
Найскромніші сафарі в Африці починаються від 100$ за людину. Але, як правило, вони коштують декілька сотень доларів. Додайте сюди ще мінімум 2000$ добирання та проживання. Вартість сафарі в Асканія-Нова – всього 150 гривень з людини (менше 5$).
4. Відчуваєш себе в безпеці.
Малярія, жовта лихоманка, антисанітарія і відсутність комфорту – звичайні супутники у подорожі Африкою. В нас цього всього немає, а в самій Асканії є комфортний і недорогий готель.
Мінуси сафарі в Асканії:
1. Обмежені види тварин.
Тут ви не побачити слонів, жирафів, левів, бегемотів та крокодилів. Щоправда, вам і в Африці ніхто не прогарантує, що ви їх побачите.
2. Обмежена територія заповідника
3. Відсутність африканської атмосфери і екзотики.
Але ж ви вже зрозуміли, що плюси – переважають!))
Як доїхати
Базою подорожі буде містечко Асканія-Нова. Навколо нього розташований однойменний заповідник, тут починається сафарі. В самому містечку – чудовий дендропарк і просто фантастичний зоопарк.
Власне авто
До Асканії-Нова є дві дороги:
- добре відремонтована – з боку райцентра Чаплинки (траса Херсон-Сімферополь);
- жахлива і вщент розбита – з боку Новоолексіївки (траса Харків-Сімферополь).
Обидва шляхи мають плюси і мінуси. Хоч дорога через Чаплинку і далі, на Нову Каховку і Херсон – відносно добра, за Новою Каховкою у бік Нікополя, Кривого Рогу та Дніпра вона вбита. І навпаки, якщо дорога через Новоолексіївку жахлива, то траса Харків-Сімферополь – відносно добра.
Громадський транспорт
Рейсові автобуси з Херсона до Асканії-Нова їздять чотири рази на день. І ще раз на день – автобус з Генічеська. Подивитися розкладі купити квитки можна на сайті https://busfor.ua.
Де зупинитися
Тут вибір невеликий, але достойний. Готель Канна – єдиний готель Асканія-Нова. Стандартний номер коштує 650 грн. на добу, покращений номер з кондиціонером – 720 грн. Номера просторі і з усіма зручностями. Біля готелю – декілька кафе, продуктовий магазин, вхід в зоопарк і дендропарк.
Сайт готелю: http://kanna-hotel.com.ua
Забронювати номер в готелі можна на сайті https://www.agoda.com
Сайт заповідника Асканія-Нова: http://askania-nova-zapovidnik.gov.ua
Сподобався пост? Поділись з друзями!