Буганда - держава в Африці, що існувала в південній частині сучасної Уганди з XV століття. Її етнічну основу складав народ баганда. До кінця XVIII століття Буганда перебувала в залежності від держави Уньоро. У ХІХ столітті, особливо в роки правління Мутеси I (правив близько 1860-84 рр.), Буганда стала могутньою державою і підкорила собі держави Уньоро та Анколе. У 1890 році Буганда увійшла до складу англійських володінь, а з 1900 року стала частиною протекторату Уганда. Королівство користувалося певною автономією і в колоніальні англійські часи, і перші роки незалежності Уганда. Сьогодні в столиці Уганди Кампалі добре збереглася спадщина Буганди - палац королів Буганди, парламент Буганди, королівська дорога з королівською аркою, а також озеро Кабака, де відпочивали правителі королівства.
Правитель Буганди (король) називався кабака. Він був також верховним головнокомандувачем, верховним суддею та священиком. Він розпорядився всіма землями. При ньому існувало Лукіко (парламент) на чолі з головуючим - катірко. Буганда ділилася на провінції в главі з намісниками (басаза).
Карта Буганди в музеї
На пагорбі Менго в центрі Кампали зберіглася резиденція королів Буганди - палац Любірі, збудований у 1922 році. Королі Буганди правили там під протекторатом Британії, а потім Уганди до 1966 року, поки Уганда не стала незалежною республікою.
9 жовтня 1962 тодішній кабака Буганди сер Едвард Мутеса був проголошений президентом Незалежної Федеративної Республіки Уганда. У 1966 році його було скинуто Мілтоном Оботе. Пішли роки репресій з боку Мілтона Оботе, а в подальшому - Іді Аміна. Мутеса біжал в Англію.
Прийнята у вересні 1967 р. нова Конституція оголосила Уганду унітарною республікою і позбавила Буганду авторитарного статусу. Син останнього кабаки Рональд Мувенді Мутебі II повернувся в 1986 році тому і був коронований 31 липня 1993 37-м кабакою. 19 грудня 1997 році колишній королівський палац Лубірі в Кампалі був повернутий Буганді центральним урядом Уганди.
На жаль, палац королів Буганди сьогодні зачинений для туристів. Щоб попасти на територію, треба купити квиток. Вам дадуть екскурсовода, який розкаже вам історію королівства, палацу, поводить по території, покаже зруйновану машину короля Мутеси, проведе підземеллями.
Вхід до палацу охороняють леви:
Вид на Кампалу від палацу:
Знищений диктатором Іді Аміном Роллс-Ройз короля Мутеси:
Господарські приміщення резиденції перетворені на звичайне житло:
Гід приведе вас до підземної в'язниці, яку влаштували диктатори Уганди Оботе та Іді Амін Дада. В 70-х роках минулого століття тут відбувалися страшні катування, жертвами яких стали понад 3 тис. угандійців. Ми побачило темний бетонний тунель з численними темними вологими кімнатами, які були розділені електрифікованою водою, щоб запобігти втечі.
На стінах - численні сліди крові. Також збереглися оригінальні повідомлення, написані олишніми ув'язненими на стінах за допомогою деревинного вугілля. Одне з них: ‘Obote, you have killed me, but what about my children!’
Звідси видно пагорб Рубага, на якому розташований католицький катедральний собор:
Від палацу королівська дорога приведе до будівлі Парламенту Буганди - Буланг:
На пагорбі Намірембе знаходиться Буланг (будівля парламенту Буганди), в якому розміщені офіси для кабаки (короля) та Лукійко (парламенту Буганда). Будівля побудована між 1953 і 1958 роками Мутесою II і вартувала 5 млн. дол США, що було колосальною сумою в той час. Спочатку парламент Буганди скликався на території одного з палаців Кабаки та засідав під тінню одного чи декількох дерев. Пізніше роль парламенту виконували будівлі з трави. Перебуваючи у вигнанні в Шотландії в 1953 році, кабака Мутеса II побачив і захопився будівельними малюнками однієї з будівель. Він приніс ці малюнки з поверненнмя з еміграції в 1955 році. Він наказав побудувати новий Буланг відповідно до цих креслень.
Між будівлями парламенту та королівським палацом проходить Королівська дорога:
Посередині дороги розташована королівська арка. Крізь неї мав право проходити лише король (кабака):
Поруч з королівським палацом Любірі розташоване озеро Кабака. Тут любили відпочивати бугандійські королі і розважався кривавий диктатор Іді Амін Дада. Зараз тут, у самому центрі столиці, відпочивають корови і містяни.
Сподобався пост? Поділись з друзями!