Тиманівка

Наступна стаття
Тульчин: найбільший палацовий комплекс України

В селі Тиманівка на Вінниччині зберігся цікавий, але занедбаний палац Бахметьєвих-Протасових ХІХ ст. та будинок управителя маєтку XVIII ст., в якому в 1796-1797 роках перебував російський полководець Олександр Суворов. В останньому сьогодні розташований музей його імені. Дорога до села що з Тульчина, що з Вапнярки - жахлива, але село виглядає доглянутим. Вперше в письмових джерелах Тиманівка згадується у 1606 році під назвою Княжполь. За Речі Посполитої поселення перебувало в Брацлавському повіті, за часів Російської імперії - в Ямпільському повіті, а зараз село знаходиться в Тульчинському районі.

Перед самим розділом Речі Посполитої, у 1787 році село отримало від останнього короля Станіслава Августа Понятовського право на проведення 11 ярмарків на рік. До кінця XVIII століття Тиманівка перебувала у власності польських магнатів Четверинських. Очевидно, Четверинські мали в селі свій родинний палац, оскільки до наших днів добре зберігся будинок керуючого маєтком, який походить з середини XVIII століття. Саме в ньому жив Суворов 1796-1797 роках, а зараз тут розташований музей полководця.

В 30-ті роки ХІХ століття маєток в Тиманівці переходить до офіцера російської армії Олексія Бахметьєва. Тоді ж Тиманівка отримала статус містечка, а вже в 1845 році маєток майже повністю знищила пожежа. Інформації про те, коли з'явився палац, залишки якого дійшли до наших днів, мені знайти не довелося. Очевидно, це була середина ХІХ століття. Палац зведено в столі російської неоготики.

Після Олексія Бахметьєва маєтком володів його син Микола. За військові заслуги він отримав графський титул і став йменуватися графом Протасовим-Бахметьєвим. Наприкінці ХІХ століття він продав садибу штатському раднику Володимиру Толлі. Останнім власником маєтку в Тиманівці був граф Олександр Шереметьєв - власник місцевого винного заводу.

Палац розташований на південно-східній околиці села. З радянських часів і до сьогодні в ньому розташований Тиманівський обласний санаторій. Брама маєтку:

Ганок:

Балкон і місток:

Місток, що з'єднує палац з парком:

Палац і флігель:

Флігель:

Господарські будівлі:

Старий будинок, в якому розташований музей історії села:

Став напроти будинку управителя маєтком:

Наступна стаття
Тульчин: найбільший палацовий комплекс України