Вишукані замки та фантастичне вино – це регіон Центр-Долина Луари у Франції. Уздовж берега Луари розташовано понад 60 замків, більшість з яких було побудовано в епоху середньовіччя і перебудовано в період ренесансу. Я сьогодні розповім про найцікавіші з них.
Мені пощастило побувати на Луарі на початку листопада, коли було мінімум туристів, а французькі міста вже сяяли різдвяною ілюмінацією. Крім того, друга половина осені — це великі знижки на перельоти!
Як дістатися?
Регулярні рейси декількох авіакомпаній (МАУ, Air France, LOT) щодня виконують рейси до Парижа (прямі або з пересадкою). Як правило, вартість складає 210 – 250 євро в обидва кінці. Але якщо спробувати комбінувати рейси лоукостера RyanAir з пересадками (наприклад, в Стокгольмі), то можна знайти варіанти від 65 євро в обидва кінці. Від Парижа треба швидкісним поїздом дістатися до міста Орлеан. Якщо брати квитки заздалегідь на сайті французьких залізниць, то можна отримати велику знижку і придбати квиток в 4-5 разів дешевше від його стандартної вартості. Майте на увазі, що проїзд у Франції дуже дорогий, а проїзні не передбачені. Від Орлеана до всіх описаних пунктів треба добиратися регіональними поїздами.
Блуа - колишня столиця
Наша перша зупинка – колишня столиця Франції Блуа (Blois). Тут знаходиться найбільший серед замків Луари — улюблена резиденція французьких королів Людовика XII та Франциска I. Він настільки великий, що на фотоапарат можна зафіксувати лише його четверту частину. Замок складається з 4 різних частин, які відображають періоди його розбудови: готика, полум’яна готика, ренесанс і класицизм.
Замок в Блуа – унікальний за своєю композицією. Чотирикутна замкнена споруда, що увінчує вершину пагорба на високому березі Луари, де кожна сторона належить до певного етапу будівництва, дає можливість простежити еволюцію французького зодчества від XV до XVII століть. Можна дивуватися тому, як кілька століть, що мали своє оригінальне вираження в художніх стилях, вдало узгоджуються в ансамблі замку в Блуа. Можливо, причина тому – єдність національної школи, яку завжди відрізняла рівновага розуму і почуття, свого роду гармонійності побудови цілого. У стінах замка, крім інтер'єрів можна вивчити експонати Музею образотворчих мистецтв, де демонструється прикладне мистецтво, портретний живопис і скульптура.
Саме місто досить скромне, хоча і середньовіччям тут віддає скрізь. Як і будь-яке місто Луари, Блуа – чорно-біле, а точніше брудно-біле або сіре. Як правило, луарські містечка — це одно-двохповерхові будиночки з білого піщаника. Іноді на фасадах будинків — вкраплення з червоної цегли. Час від часу трапляються і фахверкові будиночки — але також дуже стримані, однокольорові.
Докладніше про королівський замок Блуа
Шамбор — найкрасивіший з усіх замків Луари
На автостанції сідаємо на приміській автобус і ідемо в найвідоміший і найкрасивіший замок не лише на Луарі, але й в усій Франції – Шамбор (Château de Chambord). Від Блуа до Шамбора – 17 кілометрів. якщо ви приїхали сюди влітку, то нема жодних проблем: від вокзалу регулярно курсує кільцевий автобус, який, крім Шамбора, дозволить вам по дорозі подивитися ще один замок — Шеверні. Якщо ж ви приїхали не в сезон, як я, то з добратися до замку буде не так просто. Якщо ви не готові платити 100 євро за таксі, то є лише один варіант – це автобус №2. Він відправляється з Блуа близько 12 години, а з Шамбору – близько 17-ї. Так що, так чи інакше, вам доведеться оглядати замок і околиці майже 5 годин, і може, навіть на одинці. Але і з цим єдиним автобусом не так все просто: він кожного дня відправляється з різних точок Блуа, і в різний час. Не намагайтесь дізнаватися інформацію про нього в інтернеті. Краще зайдіть в туристичний офіс в Блуа (біля входу в замок), вам там видадуть карту міста, розклад руху автобусу і покажуть, звідки він відправляється в потрібний вам день.
Він був зведений за наказом короля Франциска І, який бажав бути ближче до своєї коханої — графині Турі, що проживала поруч. Одні вважають, що цей шедевр ренесансу своєю пишністю поступається лише Версалю. Інші заперечують, кажучи, що задум і розмах палацу на Луарі затьмарює паризьку резиденцію Бурбонів.
Шомон-сюр-Луар
Повертаємося в Блуа і їдемо електричкою в напрямку міста Амбуаз. Виходимо на станції (точніше на платформі) з назвою Onzain. На протилежному від станції березі Луари побачимо ще один величний замок — Шомон-сюр-Луар (château de Chaumont-sur-Loire).
Назва замку Шомон-сюр-Луар походить від назви гори Chauve Mont (Лиса гора), яке згодом переінакшили в Chaud Mont (Гаряча гора). же в X столітті граф Блуа, який вів гарячі бої за управління долиною Луари, побудував оглядову вежу в цьому стратегічному місці. Через два сторіччя фортеця перейшла спадкоємиці, яка вийшла заміж за графа Амбуаз. З 1550 року замком володіла Катерина Медичі. Разом з нею в замку жив і її наближений - астролог і окультист Козимо Руджиєрі. За легендою, ночами він займався чорною магією, а також відслідковував в чарівне дзеркало прийдешні долі Франції і її королівського будинку.
Амбуаз і Леонардо да Вінчі
Всього 6 хвилин їзди поїздом відділяє Шомон-сюр-Луар від колишньої королівської столиці, міста Амбуаз (Amboise). В місті є два замки: великий королівський замок Амбуаз та замок Кло-Люсе, в якому жив і творив легендарний Леонардо да Вінчі.
Перший замок на цьому місці був побудований ще в XIII столітті. Першим власником Амбуазького замка був анжуйський граф Фульк Нерра. Незабаром замок і місто переходять до могутнього сімейства Амбуазів, які звідси контролювали важливий брід через Луару. Але на початку 1430-х рр. власник замка був обвинувачений у змові проти короля, а його володіння — вилучені в скарбницю королівства. Нинішній триповерховий замок із величезними вежами по боках почали будувати у 1492 році на замовлення Карла VIII, який народився і помер в Амбуазі. Запрошені ним для завершення робіт італійці Доменіко да Кортона і Фра Джокондо першими принесли у Францію архітектуру ренесансу. Вважається, що саме в Амбуазі з'явився перший за межами Італії регулярний сад.
Король Франциск I виріс в Амбуазькому замку, який належав його матері Луїзі Савойській, і благоволив йому більш, ніж резиденції свого попередника Людовика XII в Блуа. В 1515 році він оселив у замку Клу, з'єднаному із замком підземним ходом, Леонардо да Вінчі. Цьому замку буде присвячено наступну розповідь. Тут він закінчував «Джоконду», тут же і помер в 1519 р. Похований художник, як заведено вважати, у замковій каплиці св. Губерта, збудованій у 1491-1496 роках.
Замок Клу (Cloux) або Кло-Люсе (Le Clos Lucé) – ще один середньовічний замок Луари, розташований в місті Амбуаз всього в одному кілометрі від вже відомого нам королівського Амбуазького замку. Дорога від одного до другого замку – неймовірно захоплююча: середньовічні фахверкові будинки та помешкання місцевих мешканців, влаштовані у схилах замкової гори. Замок відомий перш за все завдяки тому, що в ньому жив і творив легендарний Леонардо да Вінчі.
Саме завдяки тому, що в геній працював тут останній роки свого життя і створив тут найкращі твори, замок Кло-Люсе є сьогодні одним із самих пізнаваних і самих популярних замків Луари. Популярним в сезон, але не зараз. У листопаді я був єдиним відвідувачем замкового подвір’я. Сам же замок був зачинений, що є природнім: ні біля замку, ні навколо замку – ні душі. Складалося враження, що в той день я був єдиним туристом у всій долині Луари.
Середньовічний Амбуаз – в десятки разів крутіший за попсовий Париж. Саме готичні замки, біло-сірі будиночки з фахверками та оригінальні беффруа – то і є Франція!
Найголовніша цивільна пам’ятка міста – беффруа або Годинникова вежа (Tour de l'Horloge). Її збудували у XV столітті на місці колишньої міської брами, яку в ті часи називали «збором». Роботи із спорудження вежі почалися у 1495 році та закінчилися у 1500 році за короля Карла VIII.
Докладніше про королівський замок Амбуаз
Докладніше про замок Леонардо да Вінчі
Тур — собор полум'яної готики
Щоб побачити останній і замків на нашому маршруті — Шенонсо, їдемо до міста Тур, де треба зробити пересадку на іншій регіональний поїзд, що їде в бік міста В’єнзор. В місті Тур (Tours) є величезний собор Сен-Гатьєн у стилі полум’яної готики, який за величністю і багатством фасаду в рази перевищує паризький Нотр-Дам. В місті також є цікава ратуша, замок та багаточисельні фахверкові будиночки.
Міська ратуша в Турі була збудована між 1896 і 1904 роками за проектом архітектора Віктора Лало. Фасад барокової ратуші прикрашають чотири атланта, баштовий годинник і двоє каріатид, що символізують день і ніч.
Шенонсо - дамський замок
Шенонсо (Château de Chenonceau) - один із самих яскравих замків Луари. На відміну від інших замків долини, Шенонсо стоїть не на самій Луарі, а на її притоці – річці Шер. Замок Шенонсо належить то так званих «замків на воді» - цікавого прикладу замкового будівництва. Замок має народну назву "дамський замок", оскільки його найвидатнішими мешканцями були жінки. Сьогодні це один з найбільш улюблених, відомих і відвідуваних пам'яток .Франції.
Замок Шенонсо досить часто називають просто «дамський замок». Таку в народі він отримав абсолютно не випадково, адже з ним пов'язані долі багатьох впливових і дуже красивих жінок. Серед них - Катерина Медічі, дружина Генріха ІІ Діана Пуатьє, фаворитка Франциска І та мадам Дюпен.
Інтер’єр замку, напевно, один з самих вражаючих інтер’єрів королівських резиденцій, які мені доводилося бачити. Шикарний портал замку прикрашають різьблені дерев’яні двері, епохи Франциска І з гербами Тома Бойє (зліва) і його дружити Катрін Бріссоне.
Найбільше вражає спальня фаворитки короля Генріха ІІ Діани де Пуатьє, кабінет і бібліотека Катерини Медичі, салони Франциска І, Людовика XIV, спальна п’яти королев.
Навколо замку на березі річки Шер висаджено розкішний сад.
Сподобався пост? Поділись з друзями!