Ліщин

Попередня стаття
Стара Котельня
Наступна стаття
Нова Чортория: палац з шикарними інтер'єрами та гігантський млин

Колишнє містечко Ліщин (сьогодні - село) розташоване на річці Гуйва в Житомирському районі біля траси Житомир - Попільня. Поселення вперше згадується у скарзі воєводи Берестейського Гаврила Горностая від 1 серпня 1587 р. на воєводича Берестейського Фрідриха Тишкевича, який розорював його маєтності в цьому селі. В скарзі Остафея Стрибеля від 21 квітня 1618 р. воно зазначено, як містечко.

В Ліщині зберігся одноповерховий класицистичний палац та пізньобароковий костел.

У 1805 р. коштом стольника перемишльського Юзефа Поляновського було збудовано костел Св.Трійці. Костел у Ліщині вважаються "останнім взірцем бароко" в Україні:

Костел в стилі пізнього бароко є цегляною тринавною базилікою з низькими бічними навами. Головний фасад, розкреслений горизонтальним рустом, вирішений в доричному ордері. Фасад фланкований спареними пілястрами, що спираються на цоколь і несуть доричний антаблемент, і завершений трикутним фронтоном з декоративними вазами по кутах. Симетрична композиція головного фасаду посилена потужними приземкуватими обелісками, закріпленими на кутах бічних нав. Центральний неф освітлений великими прямокутними вікнами, бічні нави - напівциркульними. Перекриття головної нави - напівциркульні склепіння з розпалубками, у бічних нав - хрещаті склепіння. Інтер'єр виконаний в іонічному ордері.

Дзвіниця розташована на північний захід від пам'ятника. Цегляна, квадратна в плані, двох'ярусна з наметовим завершенням.

Одноповерховий палац у стилі класицизму збудований на початку ХІХ століття. Про власника, на жаль, нічого не відомо. Можливо, це був Юзеф Поляновський, фундатор Ліщинського костелу.

Палац цегляний, одноповерховий, прямокутний в плані, з двома бічними ризалитами, акцентованими чотирьохколонними портиками на головному фасаді. Вікна прикрашені прямими сандриками, кути будинку відмічені пілястрами, стіни завершені карнизом нескладного профілю. Площини стін в рівні сандриков декоровані ампірними гірляндами.

Лівий ризаліт палацу:

Правий ризаліт:

Річка Гуйва в Ліщині та костел на горизонті:

Попередня стаття
Стара Котельня
Наступна стаття
Нова Чортория: палац з шикарними інтер'єрами та гігантський млин

Коментарі

На житомирщині відправити на Гуйву, це як в Києві на Фрунзе 103 :)
В що на Фрунзе 103? :)
Психлікарня)
Врахуємо на майбутнє :)
а на Гуйві що?
Обласна психлікарня. Район - пригород Житомира так називається. де вона знаходиться.