Липовани

Попередня стаття
Мигове
Наступна стаття
Осіннє Поділля 2024

По дорозі з Вижниці до Сторожинця за селом Лукавці є поворот на ґрунтову дорогу, яка приведе нас до незвичайного села з незвичайною назвою ЛИПОВАНИ.

Своєю назвою село зобов’язано окремому етносу, відомому як «липовани», «старообрядники» чи «старовіри», що сформувався на території Буковини і Бессарабії наприкінці XVIII століття. Так називали віруючих, які після проведених Московським патріархом Никоном на початку XVIII століття релігійних реформ, зберегли культові традиції православ’я, за що і переслідувалися церквою і царизмом. Рятуючись від релігійних переслідувань, «старообрядники» змушені були шукати притулку або в глибокій та недоступній Сибірі, або на українських, молдавських, румунських чи польських землях.

На Буковині, яка була традиційно толерантною для представників усіх релігій, «старообрядці» з’явились приблизно у 1780 році, тобто відразу після її приєднання до Австрійської імперії. Про перше поселення «липованів» на Буковині – Білу Криницю, а також докладніше про липованів, їхню релігію, звичаї, традиції та архітектуру обов’язково розповім вам пізніше.

Село Липовани разом із сусіднім хутором Косованка «старообрядці» заснували у 30 – 40 роках ХІХ століття, прибувши з Білої Криниці та інших липованських сіл, які на той момент були вже перенаселені. Близько ста років «старообрядці» зберігали апостольську традицію і чистоту православ’я. Населення села поступово зростало, а діюча дерев’яна старообрядська церква у 30-х роках минулого століття вже не вміщувала усіх віруючих. Нову церкву – Введенську, яку можна побачити і сьогодні, липовани побудували і освятили у 1939 році.

Але через десятиріччя нова радянська влада добралася навіть сюди: церкву з усім майном відібрали, а в її приміщенні влаштували склад мінеральних добрив. Вже за часів Незалежності храм у жахливому вигляді повернули віруючим. Церкву довелося перебудовувати «старовірам» власним коштом.

Сьогодні в Липованах, як і багато років тому, всього одна вулиця, в центрі якої стоїть дерев’яна старообрядська церква Введення Пресвятої Богородиці. В церкві у дерев’яних палітурках зберігаються старовірські реліквії – Часослов, Псалтир, місячники з молитвами, написані старослов’янською мовою, а також лестовки – різновид чоток, виготовлених з сукні. Зараз в селі залишилося лише близько 50 липован, переважно, похилого віку.

Церква згоріла влітку 2010 року від удару блискавки

Вид з Липованів на Буковинські Карпати та околиці:

Попередня стаття
Мигове
Наступна стаття
Осіннє Поділля 2024

Коментарі

Андрію, привіт:) Це Віка. Моє мило - vika_braslavets@mail.ru
Заздалегідь вдячна за інфу:)))
чудово.. лиш сільце вимирає.. а ще ж є хати під дранкою. а панорами дві - дух перехоплює: верхня своєю аркадійщиною, а нижня - медитаційним простором. та й гори манять.. саме село таке затишне в літній зелені.. цікаво - яке воно в осінніх шатах?
дякую, Андрію.
Прошу! І лякую з атакі слова!
Я думаю, що Вам, Володимире, не можна відмовити собі у відвідання осінніх Липованів. На Вашому місці (мешкаючи у Франківську) я б це зробив :)
ось, хай лиш прикуплю авто й рушу ))) люблю осінні мандри.. та й літні теж незлі )))
А що, Ви дісйно плануєте авто прикупити? :)
що вдію - за 30 років звик до "розкошів")) та й штатах без авта, як без рук.., яке там не вважають розкошами, а життєвою необхідністю.. лиш мій водій "кудись" безслідно щез, хоч свого часу заставив вивчитись й навчання оплатив ))
Останнім часом ти дуже добре пишеш - із задоволенням читаю все.
Дякую! :)
Вижниця Користувач посилається на ваш запис з Вижниця пишучи: [...] Липовани [...]
Вижниця Користувач посилається на ваш запис з Вижниця пишучи: [...] Липовани [...]
БУКОВИНА. ЛИПОВАНИ Користувач посилається на ваш запис з БУКОВИНА. ЛИПОВАНИ пишучи: [...] Оригинал взят у в ЛИПОВАНИ [...]