Краків, ч.1: Старе Міасто

Попередня стаття
Баконьчиці: палац Любомирських біля Перемишля
Наступна стаття
Гданськ: три ратуші міста

Під час моїх подорожей дуже рідко трапляється, коли відвідуєш місто, а воно в тебе не залишає жодних вражень. Особливо, коли місто туристично розкручене і від нього очікуєш чогось надзвичайного. Так в мене вийшло з Краковим: був тут двічі, намагався зрозуміти його, але місто не залишило вражень, ні позитивних, ні негативних. І це – незважаючи на те, що місто 5 століть було столицею Польщі, а в ньому сконцентровано чверть всіх музейних експонатів країни. Якесь тут все досить стандартне і невиразне, хоч і віддзеркалює найвидатнішим період історії Жечі Посполитої. Що справді «витягує» Краків – так це замок польських королів на Вавельському узвишші, але з ним ми познайомимося наступного разу.

А сьогодні – фото розповідь про Старе Місто – центральну частину Кракова. Підсвідомо порівнюєш Краків із іншими містами, які колись мали відношення до Польщі, або мають зараз. Львів і Люблін – однозначно кращі, про Вроцлав чи Гданськ взагалі не йдеться: порівнювати Краків з ними, це все одно, що порівнювати Дніпропетровськ зі Львовом. Хоча, може я і не правий. В Кракові ми прилетіли Брюсселя, і може це так вплинуло на враження. Так що дивіться, може вам і сподобається.

Площу Великий Ринок польські путівники називають найбільшою середньовічною площею Європи (200 на 200 м). Вона була створена під час заснування міста в 1257 році. 

Посеред Ринку знаходиться Сукенниці (Сукняні ряди). Вони виникли в XIII столітті, але в той час вони складалися лише із двох рядів, що належать торговцям сукном. При королі Казимирі Великому був побудований готичний зал довжиною 108 м, який був зруйнований під час пожежі в 1555 г. Сукенниці були відновлені в якості представницького будинку (сходи і лоджію проектував Джаммарія Моска) з аттиком в стилі ренесансу, прикрашеного маскаронами. Остаточні вид Сукенниці набули в XIX столітті після перебудови по проекту Т. Прилінського, коли були добудовані неоготичні арки. Усередині, так само як і кілька століть тому назад, у стильних магазинах процвітає торгівля.

Над площею домінує Маріацький костел. Храм, створений в XIII столітті краківськими міщанами, вважається однією з найкрасивіших готичних базилік у Польщі. 

Вежі костелу: 

Вид на костел з боку Малого Ринку:

Деталі Маріацького костелу: 

За базилікою розташована невелика Маріацька площа ( о XIX в. – парафіяльний цвинтар) і чарівний невеликий костьол Святий Барбари XIV ст. (колись похоронна каплиця):

 

Маленька церківка посеред площі – костел св. Войцеха. Цей невеликий романський храм – один з найстарших архітектурних пам'ятників Кракова. Його початок пов'язаний з Х століттям., хоча сьогоднішній зовнішній вигляд – це результат XVIII- вічної перебудови. По легенді, він побудований на тому місці, на якому проповідував св. Войцех. В 1241 р. населення Кракова ефективно захищалося в ньому від монголів на чолі з ханом Батиєм. 

Від краківської ратуші зберігся лише один фрагмент – ратушна вежа. Вона була побудована наприкінці XIII – початку XIV ст., але через руйнування розібрана на початку XIX в. Сама вежа - 70- метрової висоти. Вхід з боку Суккениць стережуть два кам'яні леви. Усередині розміщена філія Історичного музею, а в підземеллях – сцена Народного театру:

 

Кам’яниці на головному Ринку зовсім не вражають:

Чого не скажеш про Малий Ринок, що знаходиться з тильного боку Маріацького костелу. Найгарніші кам’яниці Кракова розташовані саме тут: 

Вулиця Флоріанська, що веде на північ від Ринку, приведе до Флоріанської брами. Брама ХV століття – це залишки серйозних укріплень, які оточували Краків уздовж трьох кілометрів, оснащені 47 вежами, 8 брамами і ровом. Флоріанска брама є представницькими воротами міста – з них починався Королівський шлях, по якому королівські світи і світи посланників прямували до Вавелю. В XIX ст. кріпосні стіни були зруйновані. 

До брами зліва примикає колегія піарів з костелом:

 

За Флоріанською брамою за межами міських мурів знаходиться барбакан. Це – XV-вічне украплення, оточене ровом і з’єднане з брамою так званою «шиєю». Його завданням було відбити перші ворожі атаки. Барбакан має 7 спостережних башточок з 130 віконцями для стрілянини. Товщина його стін - більше 3 метрів. Це найбільша будова такого типу в Польщі і єдине добре збережена в Європі. 

За барбаканом – площа Яна Матейки з бароковим костелом св. Флоріана

Повертаючись в межі міських мурів, неподалік від Флоріанської брами побачило будівлю театру ім. Юліуша Словацького. Еклектичний будинок, зразком для якого послужила Паризька опера, було побудовано в 1893 р. за проектом Яна Завейського. 

Напроти театру – костел Святого Хреста, який вважається з найкрасивіших архітектурних пам'ятників готичної архітектури в Польщі: 

Костел Святої Анни - найбільший бароковий краківський храм кінця XVII – початку XVIII ст., заснований професорами Ягелонського університету. Його автор – нідерландський архітектор Тильман Ван Гамерен. Будівельник так запроектував фасад костьолу, що навіть на вузенькій вуличці він з'являється у всій красі:

Будинок колегіуму Майус, самий старий будинок краківського вузу, був побудований в 1400 році, але неодноразово перебудовувалося. Невеликий тихий дворик, оточений ХV –віковими арками – це самий чарівний куточок Кракова. Варто звернути увагу на внутрішню галерею й відвідати музей Ягеллонского університету з коштовними бібліотечними фондами, самим старим ректорським скіпетром, астрономічними приладами і унікальними колекціями. 

Домініканський костел з монастирем має багатий інтер'єр готичного храму. згорів Необхідно звернути увагу на XVII-вічну каплицю св. Яцека, одного із засновників і першого настоятеля монастиря, а також на надгробну плиту (з лівої сторони від головного вівтаря), присвячену знаменитому гуманістові Пилипу Буонакорсе (Каллимаху) – твір Віта Ствоша. По сусідству з костьолом – внутрішній дворик домініканців, який також можна вільно відвідати.

 

Францисканський монастир з готичним храмом засновано у середині XIII ст. Князь Болеслав Соромливий спочиває в ньому разом зі своєю дружиною – св. Кінгой і сестрою блаженною Саломеєю. Особлива прикраса костьолу – вітражі авторства Станіслава Виспяньського в пресвітерії зі св. Франциском Ассизським, блаженною Соломеєю й чотирма стихіями, прекрасною поліхромією в пресвітерії й трансепту, а також шедевр – вітраж «Бог-Отец під час створення світу» у вікні над головним входом. 

Костел свв.. Петра і Павла монастиря ордену єзуїтів побудований з ініціативи Петра Скарги на кошти короля Сигізмунда III Вази для єзуїтського ордена. Його створили відомі архітектори, зокрема, Джованні Тревано, сходим на римський костел Іль-Джезу. У крипті під пресвитерієм, у срібній труні спочивають останки Петра Скарги. Високий купол храму дав можливість повісити маятник Фуко. Його відхилення – свідчення обертання Землі. Костьол опікують 12 апостолів – копії фігур XVII ст. 

Поруч з ним стоїть костел св. Андрія, збудований у романському стилі у XII столітті, який є однією з найстарших будівель на польських землях. Товсті стіни (1,5 м) і вузенькі віконця нагадують про те, що він виконував оборонні функції.

Наприкінці, ще декілька храмів центральної частині міста. Костел монастиря феліціанок:

Костел св. Яна:

Костел св. Марка-Євангеліста:

Монастир реформаторів

Бернардинський костел:

Вавель. Те, заради чого варто їхати до Кракова. З ним ми познайомимося в окремій розповіді:

Попередня стаття
Баконьчиці: палац Любомирських біля Перемишля
Наступна стаття
Гданськ: три ратуші міста

Коментарі

і як це Краків із його Сукнницями, барбаканом та іншими костелами може не вставляти:))
може усьому виною його туристичність і реставрованість?
Він звичайний і прєдсказуємий. Там немає нічого такого, чого немає в нас на Галичині. І ще один момент: першого разу я був в Кракові після Брюсселя, Гента і Брюгге, а другого разу - після Нормандії і французької полум'яныючоъ готики. Ось воно своє і дало :))
важко погодитись з автором, особливо з порівнянням Львів - Дніпропетровськ, тим більше, коли основний критерій - фасади будинків. Вавеля ж у Львові немає ?
Дійсно немає, але кам'яниці і храми у Львові цікавіші.
Тут повністю згоден.Львів якийсь вишуканіший,чи що,хоч і менш доглянутий.Може ця недоглянутість і додає йому якогось особливого шарму?Але й в Кракові,судячи з твоїх фото,є достойні зразки архітектури.
Так, достойні зразки є, але вони є й в більшості міст східної Польщі, і в нас в Галичині цього багато. Просто воно в нас менш долгянуте.
Люблю Краків майже як Львів :)
Ключове слово тут "майже" :))
І чому ж тобі не сподобалось? Красиво ж!
Бо у Львові красивіше :)
Львів по-своєму красивий :) Хоча колись часто говорили, що Львів і Краків схожі :)
Так, дійсно схожі. Але у Львові є дух середньовіччя, якого в Кракові, на жаль, немає.
А по фото не скажеш, що його там нема :)
Ти про вилізані костели? :)
і про них зокрема :)
цього замало для духу :)
це хіба на місці можна відчути :)
двічі відчував. точніше, не відчував :)
може з третьої спроби пощастить? :)
Ні, спеціально я туди точно не поїду! :)
Можна і не спеціально :)
Ага, з Кракова за 20-30 євро можна полетіти в будь-яку точку Європи :)
Тим більше :)
шикарні фото
недооцінював я Краків
дякую!
а я навпаки переоцінював :)