Королівський замок Блуа

Попередня стаття
Шенонсо - дамський замок в долині Луари
Наступна стаття
Копенгаген

Королівський замок Блуа (фр. château de Blois) у французькому департаменті Луар і Шер - найбільший за розмірами замок Луари, улюблена резиденція французьких королів Людовика XII і Франциска I. Замок знаходиться в центрі міста Блуа, на правому берегу Луари, і поряд з іншими замками Луари знаходиться під охороною ЮНЕСКО як пам'ятник Всесвітньої спадщини.

Королівський замок Блуа

Замок в Блуа – унікальний за своєю композицією. Чотирикутна замкнена споруда, що увінчує вершину пагорба на високому березі Луари, де кожна сторона належить до певного етапу будівництва, дає можливість простежити еволюцію французького зодчества від XV до XVII століть. Можна дивуватися тому, як кілька століть, що мали своє оригінальне вираження в художніх стилях, вдало узгоджуються в ансамблі замку в Блуа. Можливо, причина тому – єдність національної школи, яку завжди відрізняла рівновага розуму і почуття, свого роду гармонійності побудови цілого. У стінах замка, крім інтер'єрів можна вивчити експонати Музею образотворчих мистецтв, де демонструється прикладне мистецтво, портретний живопис і скульптура.

Перші згадування про замок Блуа є в документах IX століття. Однак безсумнівно, що люди звернули увагу на це заповідне місце набагато раніше. Високий скелястий стрімчак, омиваний водами Луари, забезпечував надійне укриття і захист. У Х столітті граф Тибо, названий Тришором, заснував тут фортецю Блезуа. Наступні власники неодноразово перебудовували замок, який до XIII столітті перетворився на фортецю.

Наприкінці XIV століття графство Блуа було продано принцові Людовику Орлеанському, синові французького короля Карла V. Ця подія визначила блискуче майбутнє міста. Син Людовика, поет Шарль Орлеанський, після повернення з багаторічного англійського полону прожив у замку 25 років, зібравши навколо себе невелике вишукане суспільство літераторів і поетів. Однак історія Блуа зв'язана переважно з іменем онука Людовика Орлеанського, який в 1498 році став королем Франції під іменем Людовика XII. Уродженець Блуа, Людовик вирішив облаштувати тут свою резиденцію. Невелике місто Блуа стало у такий спосіб королівським містом і був столицею протягом певного відрізка XVI століття. Такий вибір був виправданий, тому що і місто, і його околиці перебували тоді в пишному розквіті, а населення їх було цілком і повністю віддане герцогам Орлеанським, які сприяли розвитку цієї місцевості.

У часи Шарля Орлеанського, а особливо Людовика XII і Франциска I, місто Блуа переживає блискучий зліт, але після смерті королеви Клод Французької в 1524 році і жорстокої поразки при Павії в 1525 році Франциск ніколи більше не вертався в Блуа. Його спадкоємці зупинялися тут лише на короткий час. Під час релігійних війн у замку жила Катерина Медичі, що прагнула за будь-яку ціну зберегти владу за своїми дітьми. Замок, такий радісний у часи Франциска I, перетворився в гніздо інтриг. В XVII столітті Людовик XIII, стомлений безкінечними інтригами, заслав у Блуа свого молодшого брата Гастона Орлеанського. Гастон, що прожив тут з 1634 по 1660 рр., направив енергію на будівництво нового корпуса замка – крила Гастона Орлеанського, що відрізняється від багато прикрашених корпусів попередніх епох строгим класицизмом.

В XVIII столітті королі покинули Блуа. Замок розділили між декількома родинами вірних васалів короля, роздрібнивши його на невеликі житлові приміщення, і поступово він прийшов у жалюгідний стан. В 1788 році Людовик XVI наказав виставити замок на торги, а якщо покупець не найдеться – зруйнувати. Урятувало замок переустаткування його в казарми. Під час революції деякі пам'ятники Блуа суттєво постраждали від вандалів, усі емблеми і зображення, що нагадували про королівську родину, були знищені. Тільки в 1845 році завдяки масштабній реставрації, початої архітектором Дюбаном, замок привели в належний стан, хоча деякі і називали цю реставрацію "надмірної". Сучасна обстановка замка відтворена на основі меблів відповідної епохи. У крилі Гастона Орлеанского перебуває Муніципальна бібліотека і два виставково-концертних зали.

Із часів перших власників замка, графів де Блуа, збереглися лише кутова циліндрична вежа на південній стороні комплексу, частина фортечного муру і церемоніальний зал графів Блуа на північній стороні, у якому протягом усієї епохи середньовіччя королі скликали генеральні штати. Він так і називається – Зал Генеральних штатів (Salle des Etats Generaux). Сильно перебудоване наприкінці XV століття приміщення залу, довжиною до 30 м і шириною до 18, ділиться на два нефи аркадою. Склепіння і стіни поліхромні, у розписах використано багато золота, хоча ефект цей видасться зайвим, уже занадто певним смаком XIX століття, коли зал реставрувався.

Це найбільший зал фортеці графів де Блуа, зведеної на початку XIII століття. Саме в цьому величезному залі – одному із самих стародавніх залів, що збереглися в готичному замку, граф де Блуа здійснював своє правління, судив, ухвалював почесті від своїх вірних васалів. У цьому залі, коли замок став належати королеві, при Генріху III двічі (в 1576 і 1588 рр.) збиралися Генеральні Штати Королівства Франції. Інтер'єр цього залу з його двома нефами, розділеними рядом колон, нагадує капитулярний зал абатства. Підвісні капітелі позначають датування початку XIII століття. У нефів немає кам'яних склепінь, їх стеля обшита невеликими, щільно підігнаними дерев'яними панелями. Стіни залу були заново розписані в XIX столітті.

Зал Генеральних штатів увійшов в ансамбль інтер'єрів початого в 1498 році крила Людовика XII. Саме цей король, під час правління якого Блуа став фактичною столицею країни, затіяв першу масштабну реконструкцію. Йому не потрібна була фортеця – влада короля була незаперечна, і захищатися було не від кого. Потрібна була парадна резиденція. Король, відомий своїми простими і приємними манерами, відкриває нову еру в управлінні державою, "відкриту" дипломатію, проголошену італійцями, що і було підтверджено революційною дипломатичною акцією – розкішним прийомом, влаштованим в 1501 році в замку Блуа ерцгерцогові Австрії, з якої Франція була практично в стані війни. Король відкликав майстрів-мулярів з Амбуаза (Симона Гішара, Жака Сурдо, Коліна Біара), під чиїм керівництвом і здійснювалося все будівництво в 1498-1503 рр. Ці майстри зводять блок двоповерхового будинку, який тепер виходить своїм фасадом на площу перед палацом.

Будівельники застосували камінь і цеглу, колір яких уже багато в чому визначає сприйняття всієї архітектурної композиції. До XV століття знову став широко застосовуватися в будівництві цегла, яку зневажали в часи зрілої готики. Так з'являється характерна для цього періоду комбінація двох будівельних матеріалів. З тесаного каменю виконувалися найважливіші конструктивні і декоративні елементи будинку (кути, оформлення прорізів, люкарни і т.п.), цегла ж ішла в основному на заповнення стін.

Поруч Залом Генеральних Штатів перебуває невеликий Археологічний музей, де зібрані різні будівельні матеріали, що залишилися при зведенні крила Франциска I. Крім того, у колекцію ввійшли форми і моделі, створені Дюбаном в XIX столітті для реставрації замка.

Горгулії і химери:

Тимпан:

Крило Людовика XII, що витягнулося спочатку по трьом сторонам двору, було зведено дуже швидко, протягом трьох років. З фортеці з похмурими вежами і холодними залами вийшов світлий, радісний і привітний будинок із широкими вікнами і галереями. Радісна нота пролунала в цьому новому витонченому будинку з каменю і цегли, без загрозливих веж і бійниць, ще дуже розповсюджених у ту епоху. Архітектуру його по праву можна вважати одним із самих яскравих зразків пізньої "полум'яніючої готики".

Будівлі Людовика XII, сучасні за своїм духом, по суті своєї залишалася глибоко готичними з багатьох точок зору: площинність фасадів, відсутність рівноваги і симетрії в плануванні і розподілі віконних прорізів, виділення сходових кліток в окремі вежі, кам'яні хрестовини у вікнах, величезна висота покрівлі, тонка, дуже глибока і витончена ліпнина, рясний скульптурний декор, що включає, як у соборах, фризи з акантом, пінаклі, розетки і, явно середньовічного походження, підвісні стельові прикраси, декоровані мальовничими персонажами. Успадковуючи французькі традиції, зодчі стають на новий шлях, який незабаром наблизить епоху зрілого Відродження в країні. Нехай більшість архітектурних елементів типові ще для середньовіччя, - все-таки риси нового присутні. Вікна стають більшими по розмірах, два з них перетворені в балкони; чіткість вертикальних і горизонтальних членувань створює певну пропорційну структуру, відмінну від "вертикалізма" готики. "Італьянізми" проглядаються в ряді декоративних мотивів скульптурного оздоблення.

За традицією, типово французької і готичної, ініціали і емблеми власників замка вигравірувані в камені. Квітки лілій – символи короля, горностаї – королеви Ганни Бретонської, прикрашають колони галереї. Парадні сходи прикрашають дикобрази – емблема герцогів Орлеанських з їхнім девізом: "De pres comme de loin, je suis redoubtable" ("Поблизу, як і вдалині, я небезпечний!").

Кінна статуя короля піднімається над головним входом у замок. Оригінал був зруйнований в 1792 році революціонерами, коли знищувалися королівські зображення. У цей час він замінений копією роботи скульптора О. Сеюре, виготовленої в XIX столітті. Під статуєю – геральдична емблема з фігурою дикобраза. Такий тип статуї – нове явище для Франції. Зображення вершника з портретними рисами особи, причому створене при житті людини, що зображена, означало апофеоз певної особистості, увічнювало земні діяння людини. Це безсумнівний тріумф світського початку в культурі, явна перемога над середньовічним мисленням. Приклад італійського мистецтва з'явився визначальним, тому що тип кінного монумента там розроблявся як основна скульптура. Оригінальна статуя Людовика XII, можливо, була виконана італійцем Гвідо Мацоні.

Королівський замок Блуа

Шлях через портал, над яким установлена кінна статуя, веде у внутрішній двір замка. Тут фасад крила Людовика XII побудований з використанням галереї з колонадою. "Готицизми" відчуваються в манері застосування колон двох типів – круглих і квадратних. Колони ці чергуються. Стовбури колон багато орнаментовані, у характері їх оформлення є деталі з італійським впливом – наприклад, використання арабесків, фігурок оголених путті, маскаронів, дельфінів, рогів достатку. Застосування відкритої галереї в палацовій архітектурі до будівлі цього будинку можна було побачити у французькій архітектурі тільки в Тальсі, де звів собі резиденцію багатий флорентинець Сальвіаті, будинок якого став зразком, породивши навіть деяку моду і наслідування.

З галереї відкривається огляд усього внутрішнього двору замка: ліворуч розміщається галерея Карла Орлеанського і капела Сен-Галлові, праворуч – корпус Франциска I, прямо – крило Гастона Орлеанського.

Галерея, що примикає до каплиці Сен-Галле, південна половина якої була розібрана в XVII столітті, помилково приписувалася Шарлеві Орлеанському, тоді як вона безсумнівно відноситься до будівель часів Людовика XII. У стриманій простоті цього корпуса немає нічого дивного, тому що він служив свого роду коридором, що зв'язують дві будови, а не житловим приміщенням. Побудована вона з каменю і цегли в тому ж стилі, що і крило Людовика XII, але позбавлена добірності пропорцій і декорацій. Це і зрозуміло, тому що вона передувала будівництву цього корпуса замка. Саме тут камінь і цегла як будівельна матеріали були використаний спільно.

Сучасна каплиця – це всього лише хори колишньої каплиці, побудованої Людовиком XII на місці прадавнього античного храму і присвяченої в 1508 році св. Кале.

Неф капели був зруйнований в XVII столітті. Вітражі у вікнах створені в XX столітті майстром Максом Енграном на місці старих, втрачених. Це була приватна молитовня королівської пари. Генріх III при сходженні на престол вимовив у цій каплиці слова дяки Богу.

У безпосередній близькості від замка перебувала капитулярна церква св. Спасителя, у якій проходили врочисті богослужіння. Після Революції вона була зруйнована. Фасад каплиці, прикрашений ініціалами Людовика XII і Ганни Бретонської, був перероблений в XIX столітті. Інтер'єр цього будинку з його стрілчастими зводами, замками зводу і геральдичними емблемами на плитках підлоги пронизаний духом готики.

Невелика тераса близько капели, з декількома каштанами, що цвітуть навесні рожевими канделябрами суцвіть, з фонтаном, дає можливість любуватися панорамою міста, відкритої убік ріки, з руїнами вежі Фуа, що залишився від середньовічної феодальної фортеці, і із силуетом однієї із кращих церков у місті – храмом Сен-Никола.

Раніше, до перебудови, цього оглядового майданчика, природно, не існувало, і комплекс будинків палацу утворював єдиний блок.

Людовик XII, що настільки сильно сприяв створенню нового вигляду замка в Блуа, був і ініціатором розбивки регулярного саду, створеного по проекту Пачелло де Меркольяно близько палацу із західної, зовнішньої його сторони. За садом перебував побудований тоді ж невеликий павільйон Ганни Бретонської. Це колишній Ораторій, де Ганна після заміжжя молилася, щоб Бог дарував їй потомство. Катерина Медичі, дружина Генріха II, згідно зі своїми примхами перетворила колишню молитовню в купальню, а ще пізніше, у часи революції, отут розміщався арсенал. Зведений цей павільйон у стилі Людовика XII, тобто в стилі старих частин усього замка, із цегли і каменю. Восьмигранний у плані, із чотирма флігелями, він представляє тип центричної будівлі, порівняно рідкої для кінця XV століття.

Площа перед замком, що колись мала середньовічний характер, зараз сильно змінила свій вид. Очевидно, навколо такої площі групувалися житлові міські будинки. Нагадуванням про це служив Фонтан Людовика XII – колодязь, оформлений у готичному стилі, щоправда, сильно реставрований.

Коли Людовик XII умер, замок став резиденцією Франциска I, що любив комфорт не менше попередника. У довгому списку початих їм будівельних робіт, замок Блуа був хронологічно першим: крило Франциска I було почато в 1515 році, тобто з початку його правління, а закінчилися роботи в 1524 році після смерті королеви Клод, ініціали і емблеми якої всюди нерозривно пов'язані з емблемами короля.

Побудоване через усього лише 15 років після крила Людовика XII, крило Франциска I, однак, значно від нього відрізняється. За ці 15 років французьке мистецтво випробувало на собі сильний вплив італійського мистецтва. Крило Франциска I – один з найперших шедеврів Ренесансу. З можливих керівників побудови можна назвати Жака Сурдо, хоча передбачаються і консультації італійських майстрів, зокрема Доменіко да Картону. Відразу ж впадає в око, що фасад корпуса Франциска I, що виходить у двір, трохи відрізняється від протилежного палацу, що виходить на зовнішню сторону. Відмінність ця, можливо, пов'язана з різночасністю зведення цих частин будинку, і зовнішній фасад виник як завершення всього етапу будівництва. У першому етапі будівлі ще ясно відчутні неподоланні традиції архітектурного мислення пізнього середньовіччя, лише багато декоровані в італійському смаку, який, звичайно, тут виступає набагато виразніше і чіткіше, ніж в крилі Людовика XII. Намітився ще один крок убік тріумфу зрілого Ренесансу. Виниклий тип виявився зразком для багатьох палаців, що з'явилися в долині Луари.

Фасад з боку двору виконаний у дусі готики, що виразилося у відсутності симетрії і традиційному для французької архітектури пожвавленні верхніх частин будинку: пірамідальна аспідна покрівля прикрашена високими коминковими трубами і більшими люкарнами і підкреслена ажурною балюстрадою. Однак декоративне оздоблення фасаду – зовсім нове. Вікна обрамлені пілястрами, що переходять із поверху на поверх. З їхніх перекриттів з горизонтальними профільованими міжповерховими тягами утворюється квадратна сітка, яка, ставши зразком для наслідування, перетворилася у відмітний елемент багатьох замків Луари. Виступаючий широкий карниз складається з декількох рядів чудового кам'яного різьблення, запозиченої з італійської архітектури. Італійський вплив виявився також і у фронтонах люкарн із їхніми нішами в античному стилі і фігурками амурів. Поступка французької традиції – емблема короля, саламандра (девіз якої "J'encourage le bien et j'etouffe le mal!" – "Я заохочую добро, але я душу зло!") виконано одинадцять раз глибоким рельєфом на фасаді крила Франциска I.

Прикрасою крила Франциска I стали парадні кручені сходи, що позначали його центр до руйнувань, початих Гастоном Орлеанським.

 

Кручені сходи, побудовані у восьмигранній виступаючій вежі, були типовими для Франції епохи готики, хоча в той час у долині Луари вже починають з'являтися сходи із прямими маршами в італійському стилі. Особливу привабливість надають сходам відкриті марші між кутовими контрфорсами. На сходах у Блуа є три балкони, призначені лише для того, щоб любуватися видом на парадний двір. Такі фантастичні надмірності говорять про активне проникнення ідей Відродження в середньовічну свідомість. Більше того, часто сходи ставали свого роду декорацією для королівських церемоній і свят. Оноре де Бальзак називав цю вежу "китайською пагодою".

Геральдичний символ Франциска – саламандру і заголовну букву F тут можна виявити на багатьох архітектурних елементах. Балюстради із зображенням саламандри сприймалися вже як свого роду балкони. Розташовані діагонально, вони надають динамічність усієї архітектурної композиції. На консолях під кам'яними балдахінами на стовпах-контрфорсах (по середньовічному ще принципу) розміщалися статуї – знов-таки приклад усе більш активного використання скульптурного оздоблення (статуї відтворено замість втрачених в 1847 році).

 

У зовнішньому фасаді корпуса Франциска I Відродження заявляє про себе не тільки в манері декору стін, але і у самій сутності побудови композиції.

Стіна втрачає площинність, стає просторовою формою, чому допомагають численні лоджії і ніші – по них фасад і одержав свою назву: "Фасад лоджій". Панують ритми арок, укладених в ордерну декорацію: пілястри, напівколони, міжповерхові членування. Тут відчувається, нехай і перетлумачений на свій лад, вплив мотивів побудови фасадів італійських палаццо, деякі вчені говорять навіть про "імітацію стилю Браманте" (А.Блант). Однак відсутність строгої регулярності і симетрії все-таки свідчить про спадщину старого, ще до кінця не зжитого. Це, скоріше, стилізація італійської відкритої галереї, тому що перед нами ряд нішеподібних лоджій з окремими, схованими в них вікнами. Однак незалежно від того, як "мало" або "багато" тут подібності з італійськими палацами, ми бачимо щось цілком оригінальне і цілком ренесансне за духом.

Піднімаючись по знаменитим сходам, щоб потрапити в інтер'єри корпуса Франциска I, можна відзначити повторюваний ритм діагональних ліній у формі маршів, поручнів, карнизів, нервюр склепінь. У медальйонах цього склепіння поміщений ініціали і емблеми Франциска I і його дружини Клод де Франс (буква "З" і горностай), а також його матері Луїзи Савойської (лебідь зі схрещеними крильми, простромлений стрілою). В інтер'єрах корпуса Франциска I, реставрованих в XIX столітті, зберігаються основні принципи оформлення приміщень, характерні для французького Ренесансу. Форма камінів, багато декорованих, залишилася колишньої, тільки посилене і змінене їхнє фарбування і позолоть. Квіткові гірлянди, путті, раковини, рослинні гротески утворюють добре організовані скульптурні панно – майже кожне з них містить у собі зображення саламандри. Варто згадати, що в півмороку ввечері, коли приміщення висвітлювалися тільки свічами і відсвітами вогнів камінів, яскраве фарбування стін, пізніше лише поновлене, мала певне художнє значення. І, що видасться примітивної і варварської днем, вона здобуває шляхетний вигляд увечері. Перший зал (Зал Начальника Варти) на другому поверсі складається із двох залів, з'єднаних разом під час більших реставраційних робіт середини XIX століття. У це ж час архітектором Дюбаном була почата корінна реставрація апартаментів Франциска I: було оновлено плиткове мощення підлоги, заново декоровані стіни і розписані балки стель. Усі каміни були перероблені за винятком тих, які прикрашали великий зал. Залишилося недоторканими також одне із дверних обрамлень. Ці збережені елементи дуже характерні для художнього оформлення інтер'єрів початку епохи Ренесансу: рясний декор в дусі "полум'яніючої готики", неглибокий рельєф з в'яззю, раковинами, рогами достатку, емблемами… Крило Франциска I постійно перероблялося і заново обставлялося меблями: столи в італійському стилі, фламандські гобелени, крісла з високими спинками й, особливо, лари, які в епоху Ренесансу, як і в середні століття, продовжували залишатися основним видом меблів. У другому залі, Залі Гвардійців, представлена величезних розмірів вишивка на релігійний сюжет. Тут можна також побачити портрети поета Ронсара (один – мальовничий, інший – скульптурний). Дійсно, у замку Блуа, приблизно під час балу, Ронсар зустрів Кассандру Сальвьяті, якої він присвятив безліч своїх поем. Дерев'яна панель другої половини XVI століття точно відтворює атмосферу балу при дворі Валуа, який цілком імовірно міг відбуватися в Блуа. Персонажі виконують модний італійський танець, завезений у Францію Катериною Медичі.

Найрозкішніші апартаменти замку – в Залі Короля. Балдахін з королівськими ліліями нагадує про аудієнції короля. Зал прикрашають два каміни, які зберегли первісний декор. Представлені в цьому залі колекції нагадують про короля-рицаря і мисливця, яким був Франциск І.

Середньовічна конструкція стародавнього замка чітко проступає, коли із цього залу виходиш на наступну безпосередньо за ним галерею: дверний проріз, пророблений у стіні двометрової товщини, а при вході праворуч – круглий вигин вежі. Галерея, що відноситься також до будівель Франциска I, пронизана світлом і повітрям завдяки своєрідним лоджіям – варіант лоджій Браманте у Ватикані. З лоджій відкривався прекрасний вид на сади, що розкинулися внизу.

Погруддя королівських осіб, зібрані в цій галереї, нагадують нам про довгі роки, проведені Катериною Медичі і її синами в замку Блуа в останню третину XVI століття, а також про особливу пристрасть, яку їх спадкоємець Генріх IV відчував до цього замка. Він наказав побудувати галерею, довжиною 200 м, що облямовувала чудесні сади, яка в XVIII столітті перетворилася в руїни.

У глибині галереї перебуває "bargueño" – вид секретера іспанського або португальського походження з безліччю висувних шухлядок, які служили для зберігання цінностей.

За передньою кімнатою, розташованою у стародавній вежі XIII століття, пов'язаною із кріпосною стіною, знаходяться Королівські покої, у яких наприкінці XVI століття не раз укривалася Катерина Медичі, змушена бігти з Парижа, охопленого релігійними хвилюваннями. Вона тут і вмерла 5 січня 1589 року, через кілька днів після вбивства герцога де Гіза. З її кончиною пов'язана цікава легенда. Говорять, що Нострадамус передбачив королеві смерть поруч із Сен-Жерменом. Саме тому королева виїхала з Лувра, поруч із яким перебуває церква Сен-Жермен-Л'оксерруа. 4 січня в постелі Катерини з'явився новий лікар. На запитання про ім’я, ескулап відповів, що його кличуть Сен-Жермен. Ранком королева померла…

Кімната, що одержала назву кімнати Катерини Медичі, була прикрашена в процесі реставрації XIX століття вензелями Генріха II і королеви. В XVI столітті вона, однак, не мала характеру приватних апартаментів, який їй приписують сьогодні. У той час у ній зазвичай проходили прийоми. Поглиблення в стіні давало можливість помістити там на невеликому піднесенні крісло з високою спинкою, покрите балдахіном, на якому сиділа королева.

Окремі предмети меблів, придбані або отриманий у дарунок, дозволяють сьогодні відтворити обстановку цієї кімнати. Портрети, що прикрашають стіну, нагадують нам про захоплення Катерини Медичі мистецтвом портрета, розквіту якого в XVI столітті вона сприяла.

Розташована поруч молитовня цікава своїми писаними дерев'яними панелями і витонченим скульптурним декором апсиди з підвісним замком склепіння і нішами.

Найбільш визначна пам'ятка корпуса Франциска I – робочий кабінет короля (його ще називають Чорною кімнатою), тому що він зберіг 237 панелей, кожна з яких своєрідна у своєму роді. Вони пропонують повні набір декоративних орнаментів, використовуваних у період раннього Ренесансу – арабески, роги достатку, маскарони, дельфіни і т.д. Ця кімната знаменита також своїми таємними стінними шафами, або "шафами з отрутою", як образно назвав їх у своїх романах А.Дюма. Але насправді достеменно невідомо, чи ховала там коли-небудь отрути Катерина Медичі. Були спеціальні важелі і педалі, за допомогою яких ці шафки відкривалися. Ця витівка в готичному стилі, хоча декоративні арабески, що прикрашають панно, зроблені по італійському зразку.

На третьому поверсі крила Франциска I, саме під час робіт з реконструкції, відбулася трагічна подія, яка займає важливе місце в історії Франції: вважається, що саме тут (за іншою версією це відбулося в Лувре) 23 грудня 1588 року герцог Генріх де Гіз був убитий за наказом свого кузена, короля Франції Генріха III. Це вбивство поклало кінець релігійним війнам, що роздирали Францію в часи правління синів Генріха II і Катерини Медичі, війн, породжених фанатизмом протестантів, підтримуваних Єлизаветою Англійської, і непримиренністю католиків, що об'єдналися навколо Католицької Ліги, очолюваної Філіпом II Іспанським. Влада короля постійно оскаржувалася Лігою, і особливо главою Ліги – герцогом де Гізом. Відомо, що Генріх III мав схильність до представників своєї статі, що суттєво зменшувало шанси на обзаведення Франції спадкоємцем. А герцог де Гіз спритно використовував як слабість монарха, так і його політичну неамбіційність для зміцнення власного впливу. Будучи вмілим політиком, блискучим стратегом і справжнім красенем, він однаково легко брав як військові, так і любовні перемоги, і незабаром став досить серйозно претендувати на престол. Генріх, не без впливу своєї матері Катерини Медичі, отямився, коли ситуація загострилася в ході Генеральних Штатів Королівства, тих, що зібралися в замку Блуа в жовтні 1588 року. Генріх де Гіз почував себе на висоті положення, відверто насміхався над королем, який прийняв рішення покінчити з ним. Зненацька покинувши Раду, король наказав повідомити Гізу, що чекає його у своїх покоях. У дверей герцога зустріла збройна охорона, що полягала з мазунчиків короля ("міньйонів"). Король вийшов з кабінету і якийсь час спостерігав за тим, що відбувається.

Картини XIX століття, виставлені в Залі Ради і у Королівських покоях, ілюструють цю трагічну подія, а також убивство кардинала Лотарингського, брата герцога де Гіза, яке відбулося днем пізніше. Убивство герцога де Гіза викликали хвилювання в країні, а через півроку Генріх III був убитий у Лувре якобінським ченцем Жаком Клеманом.

Колекції королівських покоїв:

Спустившись на другий поверх, можна потрапити в Зал Генеральних Штатів. В XVII столітті Гастон Орлеанський, засланий у Блуа за інтриги проти Людовика XIII, направив енергію на будівництво нового корпуса замка – крила Гастона Орлеанського, що відрізняється від багато прикрашених корпусів попередніх епох строгим класицизмом.

Корпус, розташований у глибині двору, був зведений в 1635-1638 рр. Строгий класичний стиль цього будинку погано узгоджується з рясним фантазійним декором ренесансних корпусів, які передбачалося знести у випадку здійсненні проекту повністю. Архітектор Франсуа Мансар задумав звести грандіозний палац навколо чотирикутного двору, і благоустроїти прилягаючу територію із садами, щаблями, що спускаються до Луари, і з монументальним переднім двором, оточеним портиками… Цей честолюбний задум був похований в 1638 році. Було побудовано тільки крило в глибині двору, і те не остаточно. Залишок життя Гастон Орлеанський провів у корпусі Франциска I, напроти свого незавершеного шедевра. Центральна частина, що виступає разом з головним порталом і поверхом над ним, виділена колонним портиком із трикутним фронтоном, збільшеним статуями Маару і Мінерви. Невеликі напівкруглі колонади маскують кути, що утворюються в перехід до бічного ризаліту, і тим самим зм'якшують комбінацію прямокутних форм. Композиція фасаду завершена високою покрівлею. Півциркульний фронтон у центрі відзначений картушем з гербом і мармуровим погруддям Гастона Орлеанського.

У вікнах палацу світяться днем вікна протилежного фасаду, і це, як і колір злегка сіруватого каменю, з якого зведений будинок, створює враження легкості, що аж ніяк не порушує ефекту величі і показності. Як завжди, Мансар у дуже індивідуальному тлумаченні класицизму знаходить тонку комбінацію декоративної насиченості форм і простоти, ясності загального композиційного рішення. Ця будівля великого зодчого не менш досконала, ніж настільки відомий в історії архітектури замок Мезон-Лафіт біля Парижа.

Використано текст: http://france-guide.livejournal.com/58574.html

Попередня стаття
Шенонсо - дамський замок в долині Луари
Наступна стаття
Копенгаген

Коментарі

дикобраз і химери з горгуліями - зе бест!
Старалися царі, щоб тобі понравилося :)
я польщьон :)
Симпатичний замок! Найбільше парадні покручені сходи сподобались, ніде нічого схожого не бачив.
Так, сходи фірмові - сам Да Вінчі проектував. Завтра ще одні побачиш, в Шамборі :)
В Самборі? :)
цікава асоціація :)
подумав, що ти шепелявив :)
ну ти і думаєш про мене! :)
в тебе різні акценти бувають :)