Гоголеве/Василівка/Яновщина - родинна садиба Миколи Гоголя

Попередня стаття
Хомутець: палац Муравйових-Апостолів та український модерн
Наступна стаття
Weekeng у Полтаві

Попри "малоросійство" Гоголя я обожнюю його твори. Особливо збірки, пов'язані з Полтавщиною: "Миргород", "Вечори на хуторі біля Диканьки". Отже, і люблю відвідувати місця, пов'язані з письменником, його творами та героями його книг. Одне з таких місць - крихітне село Яновщина (Василівка), де Микола Гоголь народився, провів перші роки і приїздив сюди протягом життя. В Гоголеве село було перейменоване вже у радянські часи. 

Знаходиться Гоголеве у Шишацькому районі Полтавської області. Це - маленьке село з населенням близько 500 мешканців. Не плутайте з смт. Гоголеве з відповідною залізничною станцією біля Миргорода.

Майбутній бабусі Гоголя, Тетяні Лизогуб та її сину, майбутньому батьку Василю, хутір у Яновщині подарував батько Тетяни Опанас Гоголь-Яновський. Він був козацьким писарем Миргородського полку. Це було у 1781 році, коли хутір нараховував лише 19 хат. Родинний палац Гоголів-Яновських спочатку був у готичному стилі. Але у 1821 році Василь, батько Миколи Гоголя, перебудував садибу у стилі неокласицизму. Тоді ж звели церкву Різдва Богородиці, млин, парк зі ставками, цегельний завод. Церкву Різдва знесли у 1959 році москалі.

Микола Гоголь проживав тут від свого народження у 1809 році до 1818 році. До речі, народився Гоголь у Великих Сорочинцях. Після смерті матері Гоголя Марії у 1868 році, сестра письменника Ольга знесла батьківський будинок і побудувала новий. 

Садибний будинок Гоголів загинув у 1943 році під час війни. У 1984 році його було відбудовано за старими кресленнями і фотографіями. Сьогодні на території садиби крім відтвореного родинного палацу Гоголів відбудовано дерев'яний флігель під очеретяним дахом, парк на березі озера з гротом та альтанкою, церкву Різдва, млин та збудовано сучасний Гоголь-центр.

Інтер'єри палацу також були вдало відтворені за старими фотографіями, розповідями, малюнками, кресленнями і записами самого Миколи Гоголя. Сьогодні можна побачити кімнату матері Гоголя Марії, вітальню, їдальню. Кімнати пофарбовані жовтими і блакитними смугами. Саме так вони виглядали в часи письменника.

Їдальня:

Гостинна кімната виконана у темно-блакитних тонах:

Стара грубка у вітальні:

Кімнама матері письменника Марії:

Батьки Миколи Гоголя - Марія і Василь:

Вхід до палацу прикрашений чотирьома дерев'яними колонами:

Пам'ятник письменнику біля палацу:

За пам'ятником праворуч від родинного палацу відтворено флігель маєтку під очеретяним дахом:

У флігелі знаходився робочий кабінет Гоголя, куди від періодично приїжджав. Тут він написав "Мертві души".

Територія садиби охайна і зелена. Тут просто тонеш у квітах:

Комора на території садиби:

Криниця з журавлем:

Благоустрій території садиби - один з найкращих серед подібних комплексів.

Навколо штучного ставку, утвореного на початку ХІХ столітті, облаштовано набережну. 

Штучний грот мав назву "Храм самотності":

Так виглядає грот зсередини:

Альтанка "Мрія":

Ставок:

Біля в'їзду до садиби Гоголів - дерев'яний вітряк і стара хата:

Нещодавно було відбудовано зруйновану москалями церкву Різдва Богородиці:

А на базі колишнього будинку культури створено сучасний Гоголівський культурний центр:

Попередня стаття
Хомутець: палац Муравйових-Апостолів та український модерн
Наступна стаття
Weekeng у Полтаві