Опішня (Опішне) - одне з тих знакових місць, ідентифікують українську націю та її унікальне мистецтво. Тут, на півночі від Диканьки, знаходиться найбільший осередок гончарства в Україні. Історичне козацьке містечко знаходиться на півночі Полтавщини, на високому березі річки Ворскла. Як не дивно, це - найвища точка Полтавщини над рівнем моря, яка складає 208 метрів! Не мало, як для рівнинного українського Лівобережжя.
Хоч містечко відомо з 12 століття, гончарством тут ще задовго до цього займалися скіфи. А сучасне гончарське мистецтво розвивалося в Опішному останні 3 - 4 століття. Свого апогею гончарство досягло наприкінці 19 - початку 20 століття. В містечку близько 1000 гончарів! А їхня продукція імпортувалася майже на усі континенти світу.
Сьогодні Опішня - це суцільний музей гончарства. Як під відкритим небом, так і в багатьох опішнянських хатах. Музеї гончарської творчості опішнянських родин гончарів розкинуті по всьому містечку. Ви відвідали лише великий Центр гончарства на високому березі Ворскли та заїхали в один з музеїв, що знаходиться і історичній будівлі. Оскільки з нами буди малі діти, ми не мало можливості повністю зануритися в атмосферу садиб-музеїв гончарів. Але обов'язково повернемося в Опішню ще раз!
В центрі Опішні ми випадково побачили унікальний будинок у моєму улюбленому стилі - український модерн. Переважна більшість зразків цього стилю зберіглися саме на Полтавщині. Будинок збудували у 1916 році за проектом архітектора Василя Кричевського (автора знаменитої будівлі земства в Полтаві) та кераміста Юрія Лебіщака.
Будівля призначалася для Опішнянського показового гончарного пункту Полтавського губернського земства. Бо ще до зведення будинку на цьому місці існувала перша на українському Лівобережжі гончарна школа. Всі роки свого існування будівля слугувала гончарній справі. З 2013 році тут знаходиться музей гончарства мистецької родини Кричевських.
У дворику будинку є стіна гончарської слави з табличками, присвяченими видатним гончарам України:
Зверніть увагу на майоліковий фриз під карнизом будинку та під вікном:
Великий комплекс, присвячений українському гончарству, знаходиться у північній частині Опішні по вул. Партизанській. Припарковавши машину, тут можна гуляти цілий день. Настільки тут різноманітні експозиції та чудові куточки природи.
В музеї-заповіднику гончарства просто неба виставлені сотні скульптур та зразків посуду, створених опішнянськими майстрами.
Будівля центру гончарства:
Навколо - багато зразків опішнянської кераміки:
Є багато експозицій сучасного мистецтва:
Композиція "Птахи":
Музей розташований на високому пагорбі над Ворсклою.
Мабуть, саме тут колись стояв дерев'яний замок. А зараз тут - декілька оглядових майданчиків з видами на долину Ворскли.
Долина Ворскли і городище роменської культури (8 століття):
Територія заповідника - охайна і бездоганна. Тут все створено для насолоди мистецтвом і відпочинку. Є кафе, магазин з керамікою і сувенірами та спеціально обкладенні місця для сімейного відпочинку.
Посилання на сайт заповідника: https://opishne-museum.gov.ua/
На жаль, станом на початок липня 2022 року всі підрозділи музею-заповіднику зачинені "у зв'язку з війною". Та це дуже дивно, адже поки наші воїни стримують ворога і наступають, в тилу має все працювати, музей і майстри мають творити і заробляти, а українці мають витрачати кошти, підтримуючи економіку і наповнюючи бюджет. Лише так переможемо москалів!
Опішня, відкривайся!
Друзі, щоб бути в курсі останніх матеріалів на сайті, підписуйтесь на мій телеграм-канал: https://t.me/andytravelclub
Сподобався пост? Поділись з друзями!