Грац

Грац, столиця Штирії, як і будь-яке австрійське місто, відрізняється вишуканістю і зрілістю архітектури та пронизано духом Габсбурзької монархії. Місто трохи поступається за красою Інсбруку і Зальцбургу, але однозначно виграє у Відня. Все цікаве компактно розташовано в центрі навколо Головної площі (Гауптплатц), що знаходиться у підніжжя гори Шлоссберг із годинниковою вежею і залишками замку. Добиратися з Відня - швидким поїздом, який долає шлях за 3 години. Дорога дуже мальовнича - через Альпи, перевали і долини гірських річок. Якщо брати квитки заздалегідь на сайті Австрійських залізниць (хоча б за тиждень), то квиток обійдеться в 14 євро. Звичайна ж ціна - близько 50 євро. На неспішний огляд міста і околиць вистачить одного дня.
no title

В центрі міста височіє гора Шлоссберг, на якій збереглися залишки фортеці. Замок побудований в далекому 1125 року, і з того часу його ніхто не здобував а ж до 1809 року, коли його захопили війська Наполеона і частково зруйнували. З того часу замок повністю не відновлювався.

Однією з примітних будов замку є вежа з годинником Уртурм (Uhrturm), з якою відкривається вид на місто.
no title

Також добре збереглися два бастіони і дзвіниця.

Залишки стін:

Фундаменти каплиці:

Альтанка:

З гори Шлоссберг, на яку можна піднятися на фунікулері, відкривається чудовий вид на середньовічні червоні дахи середмістя:

Середмістя і площа Гауптплятц:
no title

Ратуша:
P3041860.JPG

Вид на захід:

Вид на північний захід:

Вид на північ і Альпи:

Вид на Шлоссберг і середмістя:

Церква Пресвятої Діви Марії і монастир міноритів (1611 рік):

Катедра св. Едігія:

Замок Санкт-Мартін та Straßganger Kirche:

Неоготичний костел Серця Ісуса:

Замок Еггенберг:
P3041856.JPG

Парламент Штирії (Landerhaus): 

Серед старої міської архітектури Граца вирізняється сучасна будівлі Кунстхаус, яка нагадує равлика або якогось космічного пришельця:
no title

Серце Граца - Головна площа (Гауптплатц) з ратушею та шикарними різнокольоровими кам'яницями:
no title

Південну частину площі займає величезна ратуша - класицистична, але пишно декорована - зразок класичної архітектури кінця XIX століття.
no title

Перша будівля для засідань міської ради була побудована в 1550 році. Довгий час воно також служило в'язницею, тут проводилися страти і інші "дізнання". Причому багатих і знаменитих страчували усередині, у в'язниці, а жебраків прямо на площі. Там же, на площі, наводилися у виконання покарання за дрібні правопорушення.

У 1803 році старий "будинок ради" (так дослівно з німецького переводиться слово "ратуша") був зруйнований, оскільки жителі Граця захотіли багатішу будівлю, спорудження якої вони сплатили зі своєї ж кишені. На цьому справа не закінчилася, і у кінці XIX століття вирішено було побудувати ще більше парадну будівлю. Сказано - зроблено: нова будівля ратуші в стилі історицизму, популярного тоді в Австрії, виросло на місці "старого", яке не простояло і століття. Нову класицистичну ратушу збудовано наприкінці ХІХ століття.

Найгарніші будинки - на східному боці Головної площі:
no title

Найцікавіша будівля площі Luegghaus (XVII століття) - неперевершений шедевр з пишним бароковим декором:

Найяскравіша і найбільша будівля на Гауптплятц:

Західний бік площі:

На південь від Головної площі починається традиційна для австрійських міст вулиця Панська (Herrengasse):
no title

На Герренгассе за ратушею знаходиться будівля парламенту Штирії (Landhaus):

Будівля була збудована у XVI столітті під керівництвом італійського архітектора Доменіко дель Алліо. Фасад з лоджією і великими напівкруглими вікнами витриманий у венеціанському стилі.

У внутрішньому дворику звернете увагу на прекрасну триповерхову арочну галерею епохи Відродження. Сходи внутрішнього дворика - робота італійського архітектора Бартоломео ді Бозіо.

Поруч - будівля арсеналу (Landeszeughaus"), XVI ст.:

Найцікавіший будинок на Герренгассе - Herzogshof або "Розписний будинок":

Стара аптека на Герренгассе:

Майже в кінці вулиці домінує барокова приходська церква Святої крові Ісуса:

На північ від Головної площі (Гауптплятц) прямує вулиця Загштрассе. Саме на ній знаходиться фунікулер, за допомогою якого можна піднятися на гору Шлоссберг:

Напроти підйому на гору Шлоссберг можна побачити барокову церкву св. Трійці:

На схід від Головної площі веде вузенька вулиця Шпоргассе:

Повернемо проворуч на Фарбергассе і стару дерев'яну пекарню:

По Фарбергассе вийдемо на маленьку площу Glockenspielplatz, де побачимо будинок Glockenspielhaus з годинником, який грає мелодію:

Площа Glockenspielplatz:

За квартал знаходиться церква-мавзолей імператора Фердинанда II. Усипальницю побудували у 1614-1633 рр. за наказом імператора для членів своєї сім'ї і себе. Це прекрасний зразок австрійського маньєризму. Вузький фасад, прикрашений численними скульптурами, складається з декількох рівнів, що створює виключно гармонійну композицію.

Зовсім поруч - катедральний собор св. Егідія. Він побудований в середині XV століття для імператора Фрідріха III. Хоча більшість прикрас виконана у барочному стилі, збереглися деякі елементи готики. Ззовні храм не особливо привабливий.

Все найцікавіше - всередині. Головний вівтар виконаний з різноколірного мармуру в 30-х роках XVIII століття.

А ось міський замок, в якому зараз знаходиться уряд Штирії, зовсім не вражає:
no title

Будівництво замку було розпочате у 1438 році при безпосередній участі імператора Фрідріха III. Замок, знаходячись в східній частині середньовічної міської стіни, посилював її фортифікаційне призначення. Він був пов'язаний проходом уздовж внутрішньої сторони міської стіни з основним замком Шлоссберг і собором святого Егідія.

Будівництво замку, почате Фрідріхом III, було продовжене його сином Карлом II. У XVI і XVII століттях був побудований бастіон замку. У XVIII столітті віндеякий час був державною установою. У 1850 році були знесені старі спорудження замку. Під час Другої світової війни замок постраждав під час бомбардувань. У 2003-2008 роках зроблено його капітальний ремонт.

Справжнє середньовіччя можна побачити і провулках на захід від Головної площі (Гауптплятц):

В провулкам можна знайти францисканський монастир із церквою, побудованою у 1519 році і надбудованою бароковою дзвіницею у 1636-1643 роках:

На захід від Гаeптплятц у бік вокзалу прямує вулиця Мюргассе:

Перейшовчи через річку Мюр, побачимо найвідомішу сучасну будівлю Граца - Кунстхаус:

Поруч розташовані будівлі монастиря братства св. Бартоломея: барокові костел і келії:

Вид з протилежного боку річки Мюр на замок і францисканський монастир: