Гент: Беффруа і площа Ринок

Беффруа, як тип цивільної споруди середньовічного міста, для мене стала відкриттям цього року. В недалекому минулому я ганявся за кожним костелом та колекціонував (і зараз колекціоную) синагоги. Вже довгий період я фанатію від ратуш і збираю їх колекцію. Сьогодні відчуваю, що у моєму мозку наступає "ера беффруа". На сьогодні я бачив близько 20 беффруа. Всі беффруа, які існують у світі, зосереджені у Франції і Бельгії. Отже, мрію про Францію і багато беффруа :)) А сьогодні покажу беффруа в Генті. А разом з нею - головну площу міста - Korenmarkt.

Беффруа в Генті (Belfry, Belfort) почали будувати у 1314 році для зберігання документів, що підтверджують податкові й торговельні привілеї місцевих гільдій. Пізніше, між 1425 і 1445 роками до башти почали прибудовувати суконні ряди, які так і не завершили. Остаточна їх добудова відбулася у 1903 році під час реставрації беффруа. Будівництво ж самої Беффруа закінчили ще у 1338 році. Імовірно, проект належав майстрові-каменщику Яну ван Хелсту. Його проект зберігся в Бейлокемузеї на пергаменті 2,18 м. В 1338 році був закінчений карниз і будинок був увінчаний дерев'яною дзвіницею, яка пізніше обновлялася й перебудовувалася, відповідаючи стилю свого часу. Кам'яна вежа, яку ми бачимо сьогодні, була сконструйована в 1913 році Валентеном Ваєрейком.

Сучасний шпиль замінив оригінальний (робота XIV століття) на початку минулого сторіччя. Дзвіницю вінчає позолочений мідний дракон (довжина 3,55 м., розмах крил 1,50 м., вага 400 кг.), який був установлений на дзвіниці в 1377 р. і функціонував, як флюгер. Нинішній дракон був установлений в 1980 році Колись по кутах платформи стояли скульптури збройних воїнів, з 4 скульптур збереглися лише одна, її можна побачити на цокольному поверсі.

91-метрова башта беффруа є символом незалежності міста. У ній зберігаються хартії про даровані привілеї. Вона мала не тільки символічне значення. Беффруа слугувала оглядовою вежею, в якій аж до 1869 року оглядові міста Гента несли свою службу, попереджаючи городян про раптовий напад або пожежу. Вежа завжди була оснащена дзвоном, пізніше ще й карильйоном, що складався із 52-х дзвонів.

На першому поверсі беффруа в скрині під трьома замками зберігаються документи – статути й печатки, що гарантували Генту свобода і права. Другий і третій поверхи - зали й приміщення, передбачені для відпочинку і роботи доглядачів, зараз служать музеєм беффруа. Четвертий поверх - покої головного дзвона вагою 6050 кг., відлитого в 1948 році. Первісний дзвін датується 1314-им роком. Протягом століть тріснуті дзвони трохи замінялися новими. Як і колись, дзвони беффруа сповіщають громадян міста про важливі події в житті Гента.

Зі сходу площу Korenmarkt замикає величний собор св. Баво – один з найгарніших храмів, які мені доводилося бачити. Докладно про нього – в окремій розповіді.

Західну частину Ринку займає костел Святого Миколая – одна з перлин архітектурної спадщини Гента і один із найстаріших храмів міста. Вже в ХІ столітті тут стояв костел у романському стилі, а на початку ХІІІ століття його знесли, звільнивши місце для нової готичної будівлі.

Вежа костелу використовувалася як сторожова, до того моменту, поки цю функцію не забрала на себе Беффруа. В XV - XVI століттях будівельні роботи продовжилися і вносили радикальні зміни в архітектуру будівлі. Так, наприклад, було подовжено крилас (у православній церкві місце на піднесенні перед іконостасом, на якому під час богослужіння перебувають співаки, читці і паламарі). Зведений з використанням безлічі різних стилів, все ж таки в храмі домінують характерні риси готики. Костел св. Миколая був головним чином храмом багатих торговців і членів гільдій, що здійснювали торговельну діяльність по-сусідству на Korenmarkt і портах міста. Це пояснює багатство скарбів мистецтва, які в наслідок реставрацій, були вилучені із приміщення.

Північну частину Ринку займає публічний театр:

Південна частина забудована декількома цікавими кам’яницями, серед яких найбільше виділяються будинок вільних мореплавців і будинок гільдії мулярів – двох гільдій, які постійно були в суперечках, через які доводилося перевантажувати товари в межах міста 3-4 рази.

Говорячи про Korenmarkt, не можливо не згадати про одну з найпривабливіших будівель Гента – будинок пошти (Postgebouw). По незрозумілих причинах згадування про будинок колись центральної пошти зустрічається в путівниках украй рідко, а якщо й зустрічається, то воно як правило достатнє скудно. Будівництво будинку було закінчено в 1912 році. Гармонічна комбінація архітектурних стилів різних періодів – готики і ренесансу, що хрест-навхрест переплітаються на фасаді – робота Луїса Клокета. Після останньої реставрації споруда перебуває в бездоганному стані.

Правий фасад представлено п'ятьма фігурами, що символізують п'ять частин світла. У бельгійський контекст нас повертають три жіночі образи на центральному фасаді: Бельгія, з її двома дочками Фландрією і Валлонією. Нижче монументальні статуї - дев'ять бельгійських провінцій. Їх можна розпізнати їх по одягу й предметам, які вони тримають у своїх руках: Східна Фландрія - робоча льонопрядильної фабрики, Західна Фландрія - рибалка, Ено — шахтар, Намюр - фермер, Люксембург - садівник, Льєж - слюсар, Лімбург - жінка, з гілочкою фруктового дерева в руках, Антверпен - синьйор, що представляє заморську торгівлю й Брабант – дама, в руках якої побачите атрибути знань і наук. Негритянка на південній фасаді вказує на присутність у Конго (Заїр). У центрального гербового щита Бельгії «Eendracht maakt macht» - «У Єднанні Сила» геральдически представлено 36 найважливіших міст країни.

 

Нарешті захоплює чудова обробка будинку, залізні скоби, безліч людських голів, що служать консолями, «de Maagd van Gent» (Незайманий Гент), наріжні камені, і безліч інших деталей, повною мірою тодішніх мулярів, що свідчать про вміння майстрів. Будинок пошти цілком можна віднести до плеяди найкращих Гентських шедеврів.

Забудова Ринку:

Північно-західна частина площі:

 

Коментарі

ви піднімалися на Беффруа? вигляд звідти просто суперовий, а всередині ще зберегли того оригінального дракончика, він доречі ще вмів вогнем плюватися (щодня о 9 годині здається.... вже трохи призабулося)
Ні, не піднімалися. Дружина сказала, що ніяких підйомів на башти! :)
ох, там всередині досить гарно описана історія, ну і десь на якомусь поверсі дракончик сидить збережений :)
якщо іншим разом поїду в Бельгію (але вже сам), то піднімуся на всі беффруи Фландрії :)
нічого собі, флюгерок, 400 кг :)
А шо то за палі стирчать на всі боки з тією беффруи? :) З.І. У тебе ж наче сьогодні сесія, а ти в ЖЖ сидиш... ;)
Сесія ся закінчила десь о 14.30 :) Точніше, не ся закінчила, а буде продовження за 2 тижні. Про ті палки я щось десь читав, але вже не пам"ятаю
взяли перерву, щоби встигнути підігнати пости у ЖЖ :)
Ні, щоб підсумувати, що зробили. А зробили багато: http://zalil.ru/33834974
Дякую!
то бот підмазується, не реагуй, навіть якщо і приємно :))) і, щоби двічі не вставати, соррі за офф-топ, але це тобі має сподобатися:
Я згідний з Адольфовичем! :)