Гент: Собор Святого Баво

Попередня стаття
Замок Жерарда Диавола (Geraard de Duivelsteen)
Наступна стаття
Гент-2014

Для людини, народженої на Сході України, костели - то щось надзвичайне і нетипове. Ще пару років тому, ще проживаючи у Дніпропетровську, на кожний побачений костел я кидався, як на інопланетний об'єкт і міг годинами розглядати якусь розвалюху 30-х років в якомусь глухому селі на Тернопіллі. Сьогодні, коли я бачив вже не одну сотню костелів: від занедбаних на Галичині до грандіозних готичних у Західній Європі, я вже спокійно реагую навіть на традиційно шедевральні культові споруди. Трапляються лише нечислені екземпляри, які сппавлі чепляють. Один з таких прикладів - собор св. Баво в Генті.

Собор св. Баво (Saint Bavo Cathedral) зі знаменитим Гентским вівтарем роботи Ван Ейка - один з найстаріших у Бельгії. Його історія почалася у 942 році, але нинішній вигляд собор набув лише в епоху готики.Своєю назвою він зобов'язаний місцевому землевласникові Баво (або Бавону), який в VII столітті був прилічений до лику святих за те, що роздав усі свої володіння бідним і присвятив своє життя служінню церкви.

Колись, у 942 році, на його місці стояла лише маленька дерев'яна церківка. Пізніше тут було збудовано костел у романському стилі, який носив титул св. Жана. Теперішнє ім'я храму дав Чарльз V після того, як він знищив старий собор для будівництва фортеці. Оскільки ім'я Святого Баво було досить шанованим жителями Гента, храми в його честь зводилися з кожним разом усе більше й гарніше. Сучасний грандіозний будинок виконаний у готичному стилі. Собор Святого Бавона являє собою вражаючу споруду з цегли і граніту, що зберегло романський інтерєр, що залишився від його храма-попередника. Високі готичні катедральні хори, вежа в стилі пізньої готики й головна нава були закінчені у XV столітті, тоді як трансепт завершили лише у 1559 році.

Головний портал:

Інтер'єр храму є значно цікавішим за його зовнішній вигляд:

В одній із соборних каплиць можна знайти триптих із зображенням хресних мук 1464 р. роботи Йодока ван Вассенхова. 

У просторій наві перебувають могили єпископів XV і XVI століть, багата скарбниця й усипальниця святого Макарія роботи Хьюго де ла Вінячі. Собор багато прикрашений унікальними творами мистецтва. Серед скульптурних шедеврів собору є амвон роботи Лорена Делво (1741 р.) і могила архієпископа Триста, органна оправа в барочному стилі й бронзові двері.

Головна визначна пам'ятка собору – Гентский вівтар. Вівтар належить кисті братів Губерта і Яна ван Ейка, і крім своєї художньої цінності знаменитий ще тим, що в його написанні використовувалися нові склади олійних фарб. Завойовники, що проходили через землі Гента, не раз намагалися знищити вівтар, а австрійський імператор наказав "одягти" зображених нагими Адама і Єву. Сьогодні оригінал зберігається під склом, а на загальний огляд виставлена лише копія. Нажаль, вівтаря ми не бачили. Замість нього покажу вав один з бічних вівтарів.

Один з вітражів:

Бічний портал собору:

Ще один погляд на собор і беффруа:

Попередня стаття
Замок Жерарда Диавола (Geraard de Duivelsteen)
Наступна стаття
Гент-2014

Коментарі

Портал шикарний!
Так, дуже готичний!
ух ти, крутезний Гент. треба там побувати. трохи на Люнебуржчину всяку схоже, не зруйновано війною, церкви - взагалі супер. тільки дереав мало) і не знав, що така вежа зветься беффруа. тепер знатиму)
Треба, треба! Те, що дерев мало - то супер! Архітектуру не загороджують :)
що можу сказати - круто
Так, деталі готичні дуже вражають. Але днями покажу ще більш вражаючі :)