Брюгге-2014

дивіться також: БЕФФРУА-ТУРНЕ ФЛАНДРІЄЮ + ЛЮКСЕМБУРГ Північна Венеція - так дуже часто називають Брюгге – місто-казку, про яке мріє кожний мандрівник і шанувальник старовини. У 2010 році Брюгге був визнаний найчарівнішим містом Європи. Десь так воно і є. В цей ряд я б ще поставив би Гданськ і Гент. Показувати тут є що: тисячі кольорових середньовічних пряничних будиночків, грандіозна беффруа, занадто готична ратуша, багато не менш готичних храмів, міські оборонні споруди і, навіть, трохи сільського колориту.

Перебуваючи знову в Бельгії, я не міг оминути улюблене місто, в яке хочеться повертатися ще і ще. В мене було 4 години, щоб насолодитися містом. Але і за цей час неможливо обійти навіть його половину. Але головним завданням було побачити саме вечірній Брюгге, але про нього я розповім у наступній розповіді. Сьогодні ж буде похмурий Брюгге у передвечірні години.

Нашу неспішну прогулянку найчарівнішим містом розпочнемо від залізничного вокзалу. Пройшовши декілька сотень метрів пішки (користуватися громадський транспортом у Брюгге не має жодного сенсу), по дорозі до історичного центру міста опинимося в міському парку Minnerwater:

В парку - одна із збережених середньовічних башт міста:

В парку розташований бегінаж «Десять виноградників». Для тих, хто не в курсі, «бегінаж» - це поселення-громада самотніх бегінок у Фландрії й Нідерландах, а «бегінки» - це релігійний рух, що виник у середньовічній Європі в XII столітті, і досяг загальноєвропейського масштабу в ХІІІ столітті. В XV столітті він пережив спад, але проіснував до Французької революції 1789 року. Членами даних релігійних громад були в основному жінки, які вели спосіб життя, близький до чернецтва. Бегінки проживали в бегінажах (гуртожитках), але могли жити і в окремих житлах. Бегінки могли одружуватися, виходити із громад, не давати чернечих обітниць. З 2-ой половини ХІІІ століття з'явилося чоловіче відгалуження цього руху – бегарди. Релігійний статут громад, що тяжіли до чернечого укладу, був менш строгим, чому в монастирях, однак духовне життя бегінок найчастіше була настільки ж інтенсивним. Мандрівні бегінки, що проповідували без усякого контролю з боку католицької церкви, найчастіше поширювали єретичні погляди (єресь), що було обумовлено релігійним неуцтвом нижчих шарів суспільства, що становили більшість бегінок. В XIII – XV століттях wерква вела боротьбу проти єретичних рухів бегінок, через що їх діяльність іноді була повністю заборонена в деяких європейських країнах. Остання бегінка вмерла в 1890 році.

Після зникнення бегінок з 1927 року бегінаж використовується в якості жіночого монастиря ордену св. Бенедикта. З 1998 року включений у список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Брюгге - справжня Північна Венеція. Вода - навколо і її дуже багато. Прогулянки уздовж каналів заворожують!

Костел Богоматері (або Нотр-Дам, або Church of Our Lady) – готичний храм у Брюгге, збудований у XII-XIII століттях. У просторій церкві з високою вежею висотою 123 м зберігається єдина скульптура Мікеланджело, яка при його житті опинилася по іншу сторону Альп, — «Діва Марія з дитиною» («Мадонна Брюгге»). У хорі костелу, захищеному кутими ґратами, під розп'яттям 1594 року поховані герцог Бургундії Карл Сміливий і його дочка Марія Бургундська. Надгробки виконані в стилі полум'яніючої готики.

Поруч з костелом розташований палац Лодевіка Грютхуїсе – впливового вельможі при дворі Бургундських герцогів (XV ст.): HroaW.jpg

Поруч з ним - не менш готична будівля музею Groeninge:

H06fJ.jpg

Незабаром несподівано винирне Беффруа – головний символ Брюгге:

Знаменита брюгзька беффруа знаходиться на площі Великий Ринок (Grotte Markt). З давніх часів на цьому місці знаходився міський критий ринок, одне з головних місць у середньовічному Брюгге. В 1240 році він був розширений, і була зведена кам'яна вежа з дерев'яним шпилем. Вежа мала адміністративні функції – у ній зберігалися скарбниця й архів міської рахункової палати. В 1280 році верхня частина вежі згоріла, а разом з нею й архів, внаслідок чого був побудований окремий будинок міської ратуші на площі Бург, де зосередилося міське керування. Вежа ж була відновлена в кінці 13 століття.

 

В 1483-1487 роках вежа разом з ринком були в черговий раз перебудовані. Її верхній чотирикутний ярус був замінений восьмикутним. Зверху був установлений дерев'яний шпиль із зображенням святого Михаїла, але в 1493 році у вежу вдарила блискавка, у результаті якої він згорів. Після реставрації зображення святого Михайла було замінено фігурою лева. У черговий раз беффруа горіла в 1741 році, і через десять років вона була відремонтована, а в 1822 році замість шпиля її вершина була оброблена в неоготичному стилі, і такою вона збереглася до сьогоднішнього дня.

Висота беффруа – 83 метра. Щоб піднятися до вершини, потрібно подолати 366 щаблів. Неозброєним оком важко помітити, але вежа злегка нахилена вліво (приблизно на 1 м), тому що її нижній рівень злегка просів.На другому рівні беффруа перебуває карильйон з 47 дзвонів, який до 16 століття приводився в дію вручну. Різні мелодії дзвонів позначали відкриття й закриття міських воріт, початок і кінець робочого дня, а також були особливі дзвони на честь міських свят. Беффруа Брюгге (разом з іншими вежами Бельгії й Франції) входить у перелік об'єктів світової спадщини ЮНЕСКО.

Внутрішній дворик беффруа:

Середньовічні будинки на Великому Ринку:

Східну частину площі займає неоготична будівля Провінційного Суду (The Provinciaal Hof, «Provincial Court»), який колись був місцем засідань Провінційної Ради Західної Фландрії. Будівля тягне на середньовічну, особливо в ансамблі з Беффруа та середньовічними кам’яницями. Насправді ж, цей неоготичний шедевр зведено у 1887 році.

Ратуша в Брюгге (Stadhuis van Brugge) – пам’ятка готичної архітектури XV століття, яскравого прикладу забудови середньовічного фламандського міста. Розташована на площі Бург, яка наряду з сусідньою площею Великий Ринок вважається головним майданом Брюгге.

 

Маленька брукована площа Бург є епіцентром застиглої в камені величі колись найбагатшого торговельного міста. Тут усі спорудження не просто гарні, кожне з них – справжній шедевр архітектурної майстерності. У середньовіччя площа була політичним і релігійним центром Брюгге, а її назва в перекладі означає «фортеця». Тут дійсно колись стояло потужне укріплення, навколо якого й зародився Брюгге. Після того, як фортеця була зруйнована, на площі стали вирастати вишукані готичні будівлі, які, немов, змагаються один з одним у вишуканості і красі. Зз трьох сторін площа оточена ансамблем чудових будинків, із четвертої - розбитий парк. Площа оточена палацом Правосуддя з витонченим фасадом (класичний стиль), будинком Корпорації (бароко), будинком Записів (канцелярія, епоха Ренесанс), міської ратуші (Stadthuis, готичний стиль) і базилікою Св.Крові (романський і готичний стиль).  

Каплиця Святої Крові на площі Бург, або храм св. Василя – двоповерхова культова споруда, нижній поверх якої був вибудуваний в 1150 році, а верхній – у ХV столітті. За переказами, Дитріх Ельзаський у 1150 році привіз сюди декілька крапель крові Спасителя.

І наприкінці розповіді - ще декілька прикладів яскравої забудови Брюгге:

Класичний вид:

ДАЛІ БУДЕ... Інші розповіді про Брюгге:

Брюгге туристичний

Беффруа і площа Markt

Ратуша і площа Бург

Брюгге нетуристичний

Коментарі

Традиційний огляд... Користувач посилається на ваш запис з Традиційний огляд... пишучи: [...] • Брюгге-2014 [...]
Традиційний огляд... Користувач посилається на ваш запис з Традиційний огляд... пишучи: [...] • Брюгге-2014 [...]
а тут освітлення приємне! геть по-іншому сприймається, ніж вчорашній набундючений Гент :)
Та начебто однаковим методом обробляв