Ані - давня столиця Вірменії

Попередня стаття
Йорданія-2022: давні міста, біблійні герої, Мертве море, пустелі та легендарна Петра
Наступна стаття
Острів Ахтамар на озері Ван: фотогенічна вірменська святиня

Звідси почався наша 2-тижнева подорож від Кавказу до Месопотамії. І не випадково: про Ані мріяли усі учасники моєї групи, і я - особливо. Хоча це була далеко не найяскравіша локація мандрівки. Відразу скажу, що Ані на картинках та відео, і Ані в реалі - це непорівняні речі. Місце на фото не вражає зовсім. Але коли потрапляєш сюди, відчуваєш велич давнього міста, яке було суперником Дамаску, Багдаду на Інстанбулу. Не випадково Ані називали "містом 1000 церков".

Руїни Ані розташовані на березі річки Ахурян, яка розділяє Туреччину і Вірменію. Все це знаходиться на території теперішньої Туреччини. У Вірменії - лише одна з опор колишнього мосту, що з'єднував Великий Шовковий шлях. До кордону можна наблизитися дуже близько та спокійно роздивитися, що робиться на території Вірменії. Прикордонників не було ні з одного, ні з іншого боку. Це трохи дивно, бо ще декілька років тому Ані було повністю закрито для відвідувачів через своє прикордонне розташування.

Сьогодні в Ані можна побачити:

1. Потужні міські стіни з баштами

2. Понад десяток руїн вірменських храмів. Одні збереглися краще, інші - гірше. Але усі вражають своєю величчю та елементами вірменської архітектури - хачкарами та різьбленнями

3. Катедральний собор, що знаходиться на реставрації. Сподіваюсь, незабаром побачимо її в усій красі

4. Дві опори мосту через річку Ахурян, який з'єднував Великий Шовковий шлях

5. Руїни цитаделі, мечеті, старішого за Ані храму вогню, вулиць та будинків.

Незважаючи на те, що після Ані ми щодня протягом 2 тижнів бачили не менш вражаючі локації, велич Ані залишила яскравий слід у спогадах.

Найближче місто до Ані - це Карс. Але ми потрапили в Ані з Ерзуруму, де в нас була вимушена ночівля. Бо напередодні в нас зламався мікроавтобус, який ми орендували у Діярбакирі. 

Наближаємося до Ані дорогою, вимощеною червоним камінням. Здалеку бачимо стіни Ані. Все звідти видно, що на нас чекає щось надзвичайне!

Потужні стіни давньої столиці вражають з першого погляду. Типовий пейзаж для Закавказзя - це корівки, що пасуться на лугах у гірських долинах. А в нашому випадку вони ще й прикрашають вид на стіни старовинного Ані.

Залишаємо автівки на стоянці і входимо всередину колишньої вірменської столиці через Левові ворота. Ці стіни, переважно, будували у 10 столітті. 

Одну з башт прикрашає барельєф лева:

Задня частина вежі Левових воріт. Зверніть увагу на свастику над вікном-бійницею:

Коли входиш на територію, то розумієш, що вона величезна. Всі споруди, які залишилися до наших днів, виглядають мініатюрними. Хоча це зовсім не так.

Руїни купецького палацу 12 - 13 століття. Ймовірно, був резиденцією заможного купця, або єпископа Ані.

Перший храм, який зустрічаємо по дорозі - Грузинська церква, точніше її руїни. Це була велика прямокутна споруда без куполу. 

Портал і старовірменські написи церкви Апостолів:

Старовинні вірменські хачкари (хрести) у церкві Апостолів:

Церква царя Гагіка, що правив з 990 по 1020 рік. Ці руїни ще називають церквою св. Григорія. Це була величезна церква-ротонда, від якої мало що зберіглося.

Щоб зрозуміти, наскільки величним був храм, достатньо подивитися на залишки його колон:

Від мечеті Мінучіхр, збудованої у 1072 році династією Шаддадідів, найкраще зберігся мінарет.

Залишки давніх будинків:

Якщо забратися на цитадельний пагорб, то побачимо ще одну панораму Ані:

Центральне місце в цій панорамі займає церква святого Григорія, яка зберіглася чи не найкраще:

Ця невелика церква над долиною Цахкоцадзор датується кінцем 10 століття. 

Вхідний портал церкви із старовинними надписами:

Інтер'єр церква святого Григорія:

Каньйон річки Ахурян. Зліва - Вірменія, справа - Туреччина.

В каньйоні на березі річки добре помітно залишки опор мосту, що з'єднував Великий Шовковий шлях. Одна опора - в Туреччині, друга - у Вірменії:

Міст існував з 10 - 11 століття. Єдина арка мосту (яка охоплювала понад 30 метрів) впала, залишивши лише високі опори, які, можливо, були частиною укріплених воріт.

Якщо дивитися з цього мосту, протилежний (вірменський) берег річки надзвичайно близький, але абсолютно недоступний. Зламана арка мосту стає надзвичайно символічною з огляду на нинішнє становище Ані – місто, відрізане від країни його творців.

Внизу на самому кордоні на березі річки Ахурян можна побачити руїни дівочого монастиря:

Найбільша і найголовніша споруда Ані - катедральний собор. Будівельні роботи розпочалися в 989 році за короля Смбата II (977-89) і були завершені після зупинки будівництва до 1001 року (або 1010 року залежно від читання напис) за наказом королеви Катраніди (Катерини), дружини короля Гагіка Багратуні, наступника Смбата. Собор був твором Трдата, одного з найвідоміших архітекторів середньовічної Вірменії.

Зараз собор стоїть у риштуваннях, але можна побачити його інтер'єри. Вони майже порожні, але їх розміри підкреслюють величність споруди. 

Ряд напівкруглих ніш в апсиді. Колись в них були ікони.

Колони, що тримають наву храму:

На протилежному березі річки Ахурян бачимо вірменський прапор. 

Вірменське поселення на протилежному березі носить назву... Харьков!

Вірменська прикордонна дозорна вишка. При максимальному наближенні об'єктива можна розглядіти, що прапор на вишці - російський.

Ще один храм в каньйоні річки Ахурян - церква Григорія Тигранського. Церква була замовлена ​​багатим купцем на ім’я Тигран Гоненц і завершена в 1215 році.

Долина Цахкоцадзор та гори Малого Кавказу на задньому плані:

Печери монастиря Багнаїр:

 

Попередня стаття
Йорданія-2022: давні міста, біблійні герої, Мертве море, пустелі та легендарна Петра
Наступна стаття
Острів Ахтамар на озері Ван: фотогенічна вірменська святиня