Найцікавіше поселення на Західному березі р. Йордан (тобто, в Палестинській автономії) - Єрихон. Це місто вважається найстарішим у світі, йому близько 10 тис. років. До того ж, це - найстаріше поселення, яке упродовж свого існування було постійно заселеним. Крім того, Єрихон - найнижче розташоване місто у світі, яке знаходиться на 250 метрів нижче рівня моря.
Перші сліди життя людей тут відносяться до 8-го тис. до н. э. Тут відкриті потужна вежа (8 м) епохи докерамического неоліту A (8400-7300 до н. э.), поховання періоду халколита, міські стіни бронзового століття, що зв'язуються з біблейською історією про "ієрихонські труби", руїни зимових палаців (англ. Hasmonean royal winter palaces) династії Хасмонеев і Ірода Великого з лазнями, басейнами і пишно прикрашеними залами.
Ось так виглядає найстаріша архітектурна споруда на планеті. Це - башта «Тель аль Султан» епохи докерамічного неоліту, їй - понад 10 тис. років. Її бачив Ісус Навін зі своїм військом, коли ізраїльтяни перейшли Йордан та увійшли в Землю обітовану після 40 років скитань по пустелі:
Після смерті Мойсея похід ізраїльського народу до Обітованої Землі очолив Ісус Навін. Вони перейшли Йордан і перше місто, що стало на шляху до мети, був стародавній Єрихон. Його стіни вважалися непоборними, та Бог звелів ізраїльтянам обходити маршем навколо мурів сім днів. А на сьомий день - ще й сім разів. Тоді сталося диво: стіни Єрихона впали.
"І закричав народ, і засурмили в сурми. І сталося, як народ почув голос сурми, і закричав народ гучним криком, то впав мур на своєму місці, а народ увійшов до міста, кожен перед себе. І здобули вони те місто." (Книга Ісуса Навина, розділ 6).
Це сталося 3500 років тому. А на початку ХХ століття археологи розкопали руїни стародавнього міста, знайшли навіть залишки зруйнованого муру, а також з'ясували, що місто це - найдавніше з усіх, відомих науці. За допомогою систематичних розкопок в 1930–1936 роках і в 1952–1961 рр. встановлено, що поселення людей на місці біблійного Єрихону з'явилося близько 10 тис. років тому.
Пагорб Тель-Єрихон, в плані еліпс, що нагадує, простягнувся з північного сходу на південний захід, місто займало площу 235 тисяч квадратних метрів. Археологи розкопали повністю (на півночі) ширину міської стіни, рівну 3 метрам, відкрили другу міську стіну шириною 1,5 метра.
Біля підніжжя пагорба Тель-Єрихон знаходиться джерело пророка Єлисея, по слову якого, згідно Біблії, непридатна для споживання вода цього джерела "стала здоровою до цього дня":
На захід від Ієрихону височіє Сорокаденна гора (гора Спокуси, гора Каранталь), де, за переказами, Ісус Христос постив сорок днів, що спокушається дияволом. Зараз на цьому місці розташований православний Монастир Спокуси.
Вид на Єрихон з Сорокаденної гори:
На північно-східній околиці Єрихона - найстарішого міста на планеті, добре зберіглися рештки палацового комплексу початку 8 століття нашої ери, який збудував халіф омеядської династії Гішам ібн Абд Ел-Малік (про нього є окрема розповідь).
В декількох кілометрах на схід від Єрихона знаходиться Віфавара - місце Хрещення Ісуса Христа. Розповідь про неї - тут.
Сподобався пост? Поділись з друзями!