Єрусалим, ч.3: Гефсіманія

Попередня стаття
Єрусалим, ч.4: Хресна дорога Ісуса Христа
Наступна стаття
Каїнди - містичне гірське озеро в Казахстані, звідки стирчать білі стовбури

Гефсиманський сад (або Гефсиманія) - святе місце для усіх християн. Тут у Страсний тиждень в ніч з четверга на п'ятницю після Тайної Вечері на горі Сіон Ісус молився Богові, щоб Його минула "чаша сія" (тобто, страждання і смерть на хресті). Тут Ісуса поцілував Іуда, після чого його схопили і повели до первосвящеників. Тут він у Вербну неділю за 5 днів до смерті плакав про майбутнє руйнування Єрусалима. Тут, в Гефсиманському саду розташована могила земних батьків Ісуса - Марії і Йосипа.

Гефсиманський сад знаходиться на схід від Єрусалиму на західному схилі Оливкової (Масличної, Єлеонської) гори. Від східної стіни Старого міста Єрусалима її відділяє Кедронська долина.

Пізно вечорі в четвер після пасхальної Таємної вечері Ісус разом із своїми учнями пішов у Гефсиманський сад для молитви. Ісус знав, що сьогодні вночі від буде схоплено і йому доведеться прийняти мученицьку смерть за гріхи всього людства. Тим не менш, звичайний людський страх поборював його і він молився Отцю Небесному, щоб той позбавив його страждань.

Ось як описує ці події Євангеліє від Матвія:
І приходять вони до місцевости, на ім'я Гефсиманія, і каже Він учням Своїм: Посидьте ви тут, поки Я помолюся. І, взявши з Собою Петра, і Якова та Івана, Він зачав сумувати й тужити... І сказав Він до них: Обгорнена сумом смертельним душа Моя! Залишіться тут і пильнуйте! І Він відійшов трохи далі, припав до землі, та й благав, щоб, як можна, минула Його ця година. І благав Він: Авва-Отче, Тобі все можливе: пронеси мимо Мене цю чашу!... А проте, не чого хочу Я, але чого Ти...

Над каменем, на якому за легендою молився Ісус, споруджено церкву Всіх Націй. Камінь знаходиться всередині, біля вівтарю.

Католицька церква Всіх Націй або Базиліка Агонії Господньої належить францисканцям. Церква споруджена у 1919 — 1924 роках на місці більш ранніх церков за проектом італійського архітектора Антоніо Барлуцці на гроші католиків з багатьох країн Європи, а також з Канади, звідки і отримала свою назву. Герби країн, що брали участь у будові церкви, зображені під її куполом. Трьохнавова базиліка побудована у класичній формі, але без домінуючого купола. Проте дах її увінчують дванадцять малих куполів, які утримуються 6 червоно-коричневими колонами.

Сучасна церква розташована на фундаменті каплиці, спорудженої хрестоносцями у XII столітті і яку було споруджено на фундаменті старішої візантійської базиліки IV століття, зруйнованої землетрусом у 746 р. У 1920 році, під час спорудження фундаменту нової церкви, на глибині 2 метрів під фундаментом середньовічної каплиці була виявлена колона, а також фрагменти давньої мозаїки. Після цього відкриття, фундамент був видалений і почалися розкопки візантійської базиліки. Після закінчення розкопок в плани споруди нової церкви були внесені деякі зміни і спорудження було завершено у червні 1924 року освяченням нової церкви.

Ось що далі пише євангеліст Матвій:
І вернувся, і знайшов їх, що спали, та й каже Петрові: Симоне, спиш ти? Однієї години не зміг попильнувати? Пильнуйте й моліться, щоб не впасти в спокусу, бадьорий бо дух, але немічне тіло! І знову пішов і молився, те саме промовивши слово. А вернувшись, ізнову знайшов їх, що спали, бо зважніли їм очі були. І не знали вони, що Йому відказати... І вернувсь Він утретє, та й каже до них: Ви ще далі спите й спочиваєте? Скінчено, надійшла та година: у руки грішникам ось видається Син Людський!... Уставайте, ходім, ось наблизивсь Мій зрадник... І зараз, як Він ще говорив, прийшов і\Іуда, один із Дванадцятьох, а з ним люди з мечами та киями від первосвящеників, і книжників, і старших. А зрадник Його дав був знака їм, кажучи: Кого я поцілую, то Він, беріть Його, і обережно ведіть. І, прийшовши, підійшов він негайно та й каже: Учителю! І поцілував Його...

Гефсиманський грот - місце зради Ісуса Христа Іудою:

На місці, де Ісуса схопила римська стража, як і 2000 років тому ростіть старі оливкові дерева. Вік 8 з них обчислюється близько 2 тис. років.

Ці оливки буди свідками цих біблейських подій:

Через дорогу від церкви Всіх Націй знаходиться Гробниця Богородиці, над якою надбудована печерна церква Успіння Богородиці.

Сходи вниз, у церкві ведуть до могили, де тіло Богородиці перебувало до воскресіння. Збоку сходів розташовані могили її батьків: Іоакима та Анни, а також Йосифа Обручника.

За переказами, відомими з IV століття, Богородиця померла в Єрусалимі в будинку апостола Івана, на місці якого збудований Храм Успіння Пресвятої Богородиці. Апостоли поховали Її недалеко, в Гефсиманії, в гробниці де раніше були поховані її батьки Іоаким та Анна, а також Йосиф Обручник. Однак апокриф «Успіння Марії» (написаний не раніше IV століття) повідомляє, що Богородиця була похована апостолами «в Гефсиманії в новому гробі». Відсутній при похованні апостол Хома прийшов через три дні в Гефсиманію і попросив відкрити труну, щоб попрощатися з Марією, відкрита труна виявилася порожньою.

Підземна церква має форму хреста і в ній знаходиться мармурова Кувуклія (тобто невелика каплиця, трохи більше ніж 2x2 м) з труною Богородиці.

В Гефсіманії на схилі Оливкової гори стоїть невелика церква Сліз Господніх (Dominus flevit), побудована на згадку про сльози Ісуса Христа за прийдешнє зруйнування Єрусалима. Храм зведений за проектом Антоніо Барлуцці у 1955 році на місці зруйнованої після падіння Єрусалима у 1187 році, церкви збудованої ще у 5 столітті.

Так описує цю подію євангеліст Лука:
І коли Він наблизився, і місто побачив, то заплакав за ним, і сказав: О, якби й ти хоч цього дня пізнало, що потрібне для миру тобі! Та тепер від очей твоїх сховане це. Бо прийдуть на тебе ті дні, і твої вороги тебе валом оточать, і обляжуть тебе, і стиснуть тебе звідусюди. І зрівняють з землею тебе, і поб'ють твої діти в тобі, і не позоставлять у тобі каменя на камені, бо не зрозуміло ти часу відвідин твоїх…

Так виглядає Єрусалим з міста, де стоїть церква Сліз Господніх. Приблизно таким побачив Ісус Єрусалим перед входом до нього. Але на місці куполів мечетей Аль-Акса і Купол Скелі тоді був Другий єрусалимський храм:

Також в Гефсиманії розташована російська православна церква Марії Магдалени. Храм було закладено 21 січня 1885 року за пропозицією архімандрита Антоніна (Капустіна) на честь імператриці Марії Олександрівни.

Церква Святої Марії Магдалини є взірцем російсько-візантійського архітектурного стилю з маківками-довершеннями у формі «цибулин». січні 1921 року в церкві було поховано тіло мученицьки загиблої княгині Єлизавети Федорівни, спеціально доправлене з Росії. Поховання здійснив Єрусалимський Патріарх Даміан.

Вид на північну частину Оливкової гори та Єлеонську базиліку Вознесіння:

Вид на Оливкову гору та монастир Вознесіння:

Вид на Гефсиманію з Єрусалима:

Вид з Гефсиманії на Купол Скелі і Старе місто:

Попередня стаття
Єрусалим, ч.4: Хресна дорога Ісуса Христа
Наступна стаття
Каїнди - містичне гірське озеро в Казахстані, звідки стирчать білі стовбури