Явор: костел миру

Костел миру (Kościół Pokoju) в нижньосілезькому місті Явор - унікальний фахверково-дерев'яний храм, яких у світі зберіглося лише два. Другий знаходиться неподалік у Свідниці (третій був у Глогові, не зберігся). Цей лютеранський храм було зведено у XVII столітті після Вестфальського миру 1648 року, яким завершилася Тридцятилітня війна. Костел в Яворі - це друга за розміром дерев’яна релігійна споруда Європи з каркасною конструкцією, побудована з дерева і глини, без веж. Але найбільше храм вражає уяву багатством внутрішнього інтер’єру: багато прикрашеними критими галереями, ложами, призначені для протестантської шляхти.

Після Вестфальського миру 1648 року під тиском протестантської Швеції імператор Священної Римської імперії Фердинанд III Габсбург, католик за віросповіданням, надав сілезьким лютеранам-євангелістам право побудови три храми на території, що знаходиться під його безпосереднім управлінням.

Проте, згода імператора містила ряд додаткових обмежень:
- церкви повинні були бути побудовані тільки з недовговічних матеріалів (дерево, солома, глина, пісок);
- церкву можна було будувати тільки за межею міста, однак не далі гарматного пострілу від міських стін;
- церкви не повинні були мати веж, дзвонів, а також мати традиційну форму;
- церкви повинні були бути збудовані протягом одного року;
- будівництво мало відбуватися виключно на гроші протестантів;
- при церквах не можна було відкривати парафіяльні школи.

Храм в Яворі був побудований у 1654-1655 роках за проектом вроцлавського архітектора Альбрехта фон Себіша. Будівля має довжину 43,5 м, ширину 14 м і висоту 15,7 м, а площу - 1180 км². Яворський костел миру може вмістити 6000 прихожан.

Завдяки Альтранштедтському договору 1706 року на початку XVIII століття була добудована дзвіниця.

Центральна нава тягнеться в довжину на сорок чотири метри, і має висоту близько п'ятнадцяти метрів.

Інтер'єр храму оточують чотири поверхи емпор. Художнє оздоблення інтер'єру було створене Геогем Флегелем у 1671-1681 роках. Картини зображують головним чином біблейські мотиви. На другій емпорі зображені 72 сцени з Нового Заповіту, на четвертій - 71 сцена із Старого Завіту. На першій і третьою емпорі зображені геральдичні щити дворянства з околиць міста Явора.

Вівтар:

Амвон:

Орган:

Дерев'яні склепіння:

Плита на подвір'ї: